Mój Adam

Tom 14 cyklu Wszystko, tylko nie mięta
Mam to do siebie, że mój gust czytelniczy nie zamyka się w ciasnych ramach danego gatunku. Czytam niemal wszystko, co może wydać się ciekawe i inspirujące.
Nie stronię także od zbiorów opowiadań , czy literatury "niby" skierowanej do młodzieży. Z doświadczenia wiem, że książki młodzieżowe często poruszają tematy, które są bliskie również starszemu pokoleniu.
Takim uniwersalnym motywem jest miłość. Wszak dotyczy ona wszystkich. Każdy, od zawsze i na zawsze chcę kochać i być kochanym. Nie ważne czy jesteś nastolatkiem, dorastającą młodzieżą, czy pełno ukształtowaną, dojrzałą jednostką społeczną. Takie same kłopoty, rozterki, zawirowania i machinacje dotyczą mnie, ją , jego i ciebie.
O miłości, w każdej postaci, tej spełnionej, upragnionej, zawiedzionej, nowej, piszę Ewa Nowak. Polska pisarka, która z racji zawodu pedagoga- terapeuty zna Polaków od podszewki. I nie znaczy, to , że książki jej autorstwa to poradniki. Wręcz przeciwnie. Są to mądre , życiowe opowieści, w postaci powieści, i jak w tym przypadku w formie opowiadań o nich właśnie.
O kobietach, i być może jest to zbyt dojrzałe słowo, gdyż grupą docelową "Mojego Adama" jest młodzież. Ale przecież każda dziewczynka, nastolatka przekształci się w kobietę . Zaszeregowanie tego zbioru 12 opowiadań jest lekko mylące, ponieważ bohaterki są w rozpiętym przedziale wiekowym. Bohaterki, a między nimi np. Ewa, Laura, Karolina i inne. Każda z nich znajduje się na innym "miłosnym zakręcie". I choć łączu ich istota miłości, to obracają , trudnią, zajmują się zupełnie innymi rzeczami. Różni je bardzo wiele.
I tym, bardziej bohaterki nabierają cech ludzkich. Czyż każda z nas drogie czytelniczki nie jest inna? Czyż temat miłości nie pojmuje się inaczej w zależności od wieku, doświadczenia, wychowania , mentalności, czy otoczenia, w którym przyszło nam żyć?
Tematyka opowiadań jest bardzo rzeczywista. Z bohaterkami można się z żyć. Polubić je. Kibicować, próbować zrozumieć, psychicznie wspierać. Przecież np. niechciana ciąża, oddalenie się od partnera dzieją się na porządku dziennym .Dzieją się w naszych domach, w domach naszych sąsiadów, dzieją się na świecie.
Są czytelnicy, którzy podchodzą do zbiorów opowiadań bardzo sceptycznie. Rozumiem. Opowiadania nie muszą być każdemu do szczęścia potrzebne. Więc jeśli ci nie odpowiada taka forma, dobrze. Sięgnij po pełnometrażową powieść Ewy Nowak, a być może i "Moim Adamem" się wówczas zainteresujesz.
A jeśli lubisz opowiadania i jesteś starszym czytelnikiem , to nie rezygnuj tylko i wyłącznie ze względu na klasyfikację pozycji. Nie sugeruj się nią. Każdy z nas szuka swojego Adama. Szuka także chwili wyśmienitych obrazów kobiet. Tu je znajdziesz. Polecam.

Informacje dodatkowe o Mój Adam:

Kup książkę Mój Adam

Edison: O wielkim wynalazcy
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Edison: O wielkim wynalazcy

Wynalazcy już w dzieciństwa zdradzają swoje skłonności do eksperymentowania. Tak było z Edisonem, który wywołał pożar, gdy sprawdzał, co wydarzy...

Cztery łzy
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Cztery łzy

Zuzanna Szato mieszka razem ze starszymi braćmi – Jarkiem i Radkiem – oraz mamą we Władysławowie. Każdego dnia marzy o tym, aby zostać sławną...