Morze krwi ziemia ognia

Kryminały retro od jakiegoś czasu są jednym z moich ulubionych gatunków. Kryminał, czyli coś co czytam najchętniej, przyprawiony szczyptą (mniejszą lub większą) historii, wszystko podane w przystępny i ciekawy sposób. Szkoda, że historii tak nie uczą w szkołach!

Maciej Paterczyk w swojej najnowszej powieści „Morze krwi, ziemia ognia” przybliża czytelnikowi lata powojenne na Ziemiach Odzyskanych. Akcja dzieje się w niewielkim miasteczku, Kamieniu Pomorskim, do którego niedawno przeniósł się Stanisław Brzeziński – przed wojną prawnik, obecnie milicjant. Poprowadzi on śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci jednego z milicjantów. Wkrótce okaże się, że ofiar jest więcej, w miasteczku pojawią się też pracownicy UB i zacznie przybywać tajemnic, a ślady poprowadzą Brzezińskiego aż do obozu pracy.

Autorzy często akcję powieści umieszczają w czasie II wojny światowej, lata powojenne mogą wydawać się mniej ciekawe. Otóż nie! To także niezwykle ciekawy i inspirujący czas, bo przecież trzeba było zapomnieć o koszmarze wojny i zacząć normalnie żyć. „Nie ma co żyć tamtą Warszawą, tamtym życiem. Ono nie wróci. Ten przedwojenny świat. Myślałem, że przeżyłem wojnę bez traumy, ale nie. Wypierałem rzeczywistość, tak dłużej być nie może”. Brzeziński nie może poradzić sobie z przeszłością, dręczą go koszmary, wyrzuty sumienia i nie potrafi odnaleźć się w powojennej rzeczywistości.

„Morze krwi, ziemia ognia” to dla mnie nie tylko kryminał, to także (a może przede wszystkim) opowieść o próbie odnalezienia się w powojennej rzeczywistości, o demonach, które nie dają o sobie zapomnieć, o błędach, których nie da się naprawić i o złych decyzjach, które raz podjęte zmienią wszystko.

Fani kryminału, kryminału retro, dobrze czytającej się powieści z niebanalnym bohaterem – czytajcie! To świetna powieść także o tym, że koniec wojny nie oznaczał końca kłopotów, a był początkiem zupełnie innego, nowego życia, w innym świecie, z innymi zasadami (i czasem ich brakiem).

Gorąco polecam!

Informacje dodatkowe o Morze krwi ziemia ognia:

Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2019-01-28
ISBN: 978-83-783-5616-5
Dodał/a opinię: Monika Kruszyńska

Zobacz opinie o książce Morze krwi ziemia ognia

Kup książkę Morze krwi ziemia ognia

Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk 0
Okładka ksiązki - Czarny Bałtyk

Rok 1949. Wszystko jest inaczej. W niezniszczonym Kołobrzegu stoi wielki hotel. A wokół morderstwa, strajki i groźba rewolucji… Hotel Czarny...

Korngold
Maciej Paterczyk 0
Okładka ksiązki - Korngold

Do zniszczonej po wojnie Warszawy powoli powraca życie. Wśród ruin i zgliszczy dochodzi do serii tajemniczych zbrodni. Ludzie szepczą między sobą, że to...