Mroczny sobowtór

Tom 3 cyklu Lockwood & Co.

Kiedy nocami na ulice zaczynają wyłazić duchy, a ty nie potrafisz ich zauważyć, to najwyższy znak, by zgłosić się do agencji paranormalnych. Ja ze swojej strony polecę agencję Lockwood & Spółka, działającą na terenie Londynu. Jej członkami jest trójka niesamowicie utalentowanych dzieciaków, które nie raz nie dwa udowodniły, że poradzą sobie z każdym duchem. Nawet całą zgrają.

Anthony Lockwood, właściciel agencji, razem z George'em i Lucy tropią kolejne duchy, próbując rozwikłać niekiedy trudne, a czasem łatwe sprawy tajemniczych morderstw, samobójstw albo nagłych śmierci. W całym Londynie panuje panika, ponieważ w jednej dzielnicy duchy dosłownie opanowują kolejne ulice. Z tego względu władzę powołały niemal każdą agencję do uporania się z tym paranormalnym problemem.

Niemal. Akurat Lockwood i Spółka nie doznali tego przywileju. Zajmują się więc innymi zadaniami, ale jest ich aż tyle, że brakuje im rąk do pracy. Tak pojawia się nowa bohaterka, świeży członek agencji: Holly. I jeśli z chłopakami nawiązała bardzo dobry kontakt, tak z Lucy niekoniecznie...

Co wspólnego ma intrygująca, zagadkowa śmierć z krwawymi śladami na schodach w Whitechapel? Dlaczego duchy opanowują dzielnicę Londynu? Jak je powstrzymać? Czy agencja detektywistyczna Lockwood & Spółka wreszcie znajdą się na pierwszych stronach gazet?

"Mroczny sobowtór" Jonathana Strouda jest trzecim tomem wspaniałego cyklu dla młodzieży i - moim zdaniem - jak do tej pory, najlepszym. Historia jest porywająca, niezwykle wciągająca oraz dająca wyobraźni nieźle do wiwatu. Ciężko się oderwać dzięki dynamicznej akcji.

Jak wspomniałam wyżej, w "Mrocznym sobowtórze" do głosu dochodzi nowa bohaterka. Wprowadza to ciekawy konflikt między Holly a Lucy, dzięki czemu kolejne perypetie śledzi się z ogromnym zaangażowaniem. Zwłaszcza jeśli pomiędzy stoją panowie, którzy nie do końca wiedzą, jak poradzić sobie z problemem dziewczyn. Wywołuje to wiele śmiesznych sytuacji.

Jonathan Stroud nie zapomina o wątkach poruszonych w poprzednich częściach. Czytelnicy dostają więcej szczegółów z przeszłości Lockwooda. Cała jego postać jest owiana tajemnicą, a poznawanie nawet niewiele znaczących prawd staje się doprawy zajmujące. Niezwykłe jest również to, że w każdej kolejnej książce bohaterowie mierzą się z coraz cięższymi problemami. Wcześniej sprawy zwyczajnych morderstw czy samobójstw teraz zamieniły się w dosłowny wysyp duchów na ulicę, z którym jedna agencja nie jest w stanie sobie poradzić.

Zakończenie wprawia w osłupienie. Wywołuje wiele emocji i powoduje, że marzy się wyłącznie o poznaniu dalszych losów. Po raz kolejny urzekł mnie także wyjątkowy klimat serii Lockwood & Spółka. Duchy, uliczki Londynu, walka o życie, deszczowa pogoda - wszystko to sprawia, że przenikamy w historię bardziej niż zjawy przez przedmioty.

"Mroczny sobowtór" Jonathana Strouda to zdecydowany must read, jeśli czytelnik uwielbia połączenia kryminalnych spraw z motywem pozagrobowym. Książkę polecam bez wahania, ponieważ poza ultrainteresującą fabułą znajdzie się tu charakternych bohaterów, zaskakujące zwroty akcji i niesamowicie duszny, londyński klimat.

Informacje dodatkowe o Mroczny sobowtór:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2023-03-09
ISBN: 9788367195690
Tytuł oryginału: The Hollow Boy
Tłumaczenie: Tina Oziewicz
Dodał/a opinię: Ew

Zobacz opinie o książce Mroczny sobowtór

Kup książkę Mroczny sobowtór

Wyjęci spod prawa Scarlett i Browne
Jonathan Stroud0
Okładka ksiązki - Wyjęci spod prawa Scarlett i Browne

Akcja! Fantazja! Suspens! Humor! Nowy brawurowy cykl książek autora adaptowanej przez Netflix bestsellerowej serii ,,Lockwood i Spółka" Strzelaniny na...

Wrota Ptolemeusza
Jonathan Stroud0
Okładka ksiązki - Wrota Ptolemeusza

Przed dwoma tysiącami lat Bartimaeus był u szczytu potęgi - niepokonany w boju i zaprzyjaźniony z największym magiem, Ptolemeuszem. Teraz, uwięziony na...