Nie wiesz dlaczego

Z czwartym tomem cyklu poruszającego problemy nurtujące współczesną młodzież wracamy do Liceum Freuda, którym wstrząsnęła niewyobrażalna tragedia. Tym razem na zamach, w którym zginęło wielu uczniów i nauczycieli szkoły możemy spojrzeć z innej perspektywy i jest on jedynie wstępem do wydarzeń, zapoczątkowanych tego feralnego dnia zniknięciem Dagmary.

Gdy zostają ujawnione nowe przerażające fakty, policja bierze pod lupę jej przyjaciółki Sarę, Martę i Wiki, tym bardziej że przed zniknięciem Dagmary ich relacje nie układały się najlepiej. Dziewczyny nie pozostawią spraw swojemu biegowi, zrobią wszystko, by dowiedzieć się prawdy i oczyścić z podejrzeń.

Autor ponownie kreśli przerażający świat, pełen niezrozumienia, pułapek i niebezpieczeństw czyhających na wchodzącą w dorosłość młodzież. Ukazuje jak niszczycielska może okazać się naturalna w tym wieku skłonność do popadania w skrajności, do brania wszystkiego dosłownie i odczuwania bardziej intensywnie. I równie destrukcyjne mogą być skutki nieprzemyślanych działań wynikających z potrzeby akceptacji, bycia zrozumianym i kochanym.

Po lekturze naturalnie rodzą się pytania, czy rzeczywiście współczesny świat jest tak nieprzyjaznym miejscem dla młodych ludzi? Czy nakładane na nich oczekiwania ze strony rodziców i społeczeństwa w powiązaniu z brakiem dialogu i wsparcia prowadzą ich na manowce? Albo w ślepą uliczkę, z której nie widzą wyjścia?

Autor porusza wiele ważnych i trudnych tematów począwszy od depresji, uzależnienia od używek, braku tolerancji i samoakceptacji, poprzez zagrożenia płynące z social mediów, po stalking, a nawet gwałt. Udało mu się jednak tak je wpleść w fabułę, że nie wydaje się przeładowana, a jedynie daje smutny obraz nastolatków, z których każdy boryka się z własnymi problemami, nawet jeśli na zewnątrz tego nie okazuje.

„Czasem nawet ci, którzy najszerzej się uśmiechają, noszą w sobie ogromny smutek”

Ogromnie wartościowa lektura, którą czyta się jednym tchem.

Informacje dodatkowe o Nie wiesz dlaczego:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-07-13
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Tagi: Thrillery i suspens

Zobacz opinie o książce Nie wiesz dlaczego

Kup książkę Nie wiesz dlaczego

Pakiet: Nie odpisuj / Nie patrz
Marcel Moss0
Okładka ksiązki - Pakiet: Nie odpisuj / Nie patrz

Bestsellerowe thrillery, na które czeka cały Internet. "Żałuję, że przeczytałam tę wiadomość... To okrutne, ale żywię się cierpieniem innych ludzi...

Mordercze instynkty
Marcel Moss0
Okładka ksiązki - Mordercze instynkty

Kamila zawsze marzyła o kochającym mężu i gromadce dzieci. Gdy poznaje Wojtka, zaczyna wierzyć, że spotkała idealnego kandydata na partnera. Po ślubie...