Nie wiesz dlaczego

Szokujący thriller psychologiczny autora bestsellerowej serii Liceum Freuda

POTRZEBUJĘ ICH. TYLKO ONE POMAGAJĄ MI CHOĆ NA KRÓTKO ZAPOMNIEĆ O BEZNADZIEI ŻYCIA.

Uczniami prestiżowego liceum Freuda wstrząsa tajemnicze zniknięcie nastoletniej Dagmary. Dziewczyna widziana była po raz ostatni w pobliżu szkoły, gdy wsiadała do nieznanego samochodu. Niektórzy sądzą, że zmagająca się z depresją Dagmara postanowiła uciec, by zacząć wszystko od nowa. Dwa miesiące później wychodzą na jaw przerażające fakty, a podejrzenia śledczych padają na skonfliktowane z Dagmarą Martę, Sarę i Wiki. Zdesperowane nastolatki próbują odkryć prawdę na temat zniknięcia dawnej przyjaciółki i oczyścić się z podejrzeń.

DLACZEGO DAGMARA UCIEKŁA? CZY ŻYJE? I JAKI ZWIĄZEK Z JEJ ZNIKNIĘCIEM MA POPULARNE W SIECI WYZWANIE SAMOBÓJCÓW, PRZEZ KTÓRE ZMARŁ INNY NASTOLATEK?

Informacje dodatkowe o Nie wiesz dlaczego:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-07-13

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Nie wiesz dlaczego

Nie wiesz dlaczego - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytana_optymi
zaczytana_optymi
Przeczytane:2022-08-28,

"...z czasem pogodziłam się z byciem tylko słabym, wystawionym na wiele zagrożeń człowiekiem. Pocieszało mnie jedynie to, że wszyscy jedziemy na tym samym wózku..."
Marcel Moss znowu porusza ważne tematy. Obok jego książek nie można przejść obojętnie!
Wiem co pisze...
Bo zaliczyłam jego wszystkie książki i znowu jestem zachwycona!
Ale po kolei...
Co tym razem znajdziemy w liceum Freuda?
- strzelanina,
- depresja,
- narkotyki,
- porwanie,
- samotność,
- gwałt,
- zabójstwo...
Więcej nie będę wymieniać... nasi bohaterowie kolejny raz przechodzą przez piekło!
Dagmara uciekła czy ktoś ją porwał? To co jej się przytrafiło to naprawdę koszmar😥 wierzę, że takie rzeczy się dzieją... A teraz dzieci i młodzież maja coraz więcej problemów psychicznych.
Boją się o tym rozmawiać...
Boją się, że rodzice i przyjaciele ich nie zrozumieją...
Boją się odrzucenia..
A to są prawdziwe problemy... które zostają w pamięci do końca życia... Nie wyobrażam sobie być na miejscu tej dziewczyny. Jak tylko sobie o tym pomyślę to mam ciarki na rękach...😥
Dziewczyna miała przyjaciół, którzy widzieli że coś niedobrego się z nią dzieje, ale ona nie chciała się przed nimi otworzyć... A oni nie naciskali, żeby dowiedzieć się co jest nie tak...
Kto w takiej sytuacji jest winny?
Na to nie ma chyba prawdidlowej odpowiedzi...
Zakończenia nie udało mi się rozgryźć, czyli autorowi udało się mnie zaskoczyć🙈
A do tego furtka została niedomknięta czyli Liceum Freuda do nas powróci...
Prawda Marcel Moss?

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2022-08-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Z czwartym tomem cyklu poruszającego problemy nurtujące współczesną młodzież wracamy do Liceum Freuda, którym wstrząsnęła niewyobrażalna tragedia. Tym razem na zamach, w którym zginęło wielu uczniów i nauczycieli szkoły możemy spojrzeć z innej perspektywy i jest on jedynie wstępem do wydarzeń, zapoczątkowanych tego feralnego dnia zniknięciem Dagmary.

Gdy zostają ujawnione nowe przerażające fakty, policja bierze pod lupę jej przyjaciółki Sarę, Martę i Wiki, tym bardziej że przed zniknięciem Dagmary ich relacje nie układały się najlepiej. Dziewczyny nie pozostawią spraw swojemu biegowi, zrobią wszystko, by dowiedzieć się prawdy i oczyścić z podejrzeń.

Autor ponownie kreśli przerażający świat, pełen niezrozumienia, pułapek i niebezpieczeństw czyhających na wchodzącą w dorosłość młodzież. Ukazuje jak niszczycielska może okazać się naturalna w tym wieku skłonność do popadania w skrajności, do brania wszystkiego dosłownie i odczuwania bardziej intensywnie. I równie destrukcyjne mogą być skutki nieprzemyślanych działań wynikających z potrzeby akceptacji, bycia zrozumianym i kochanym.

Po lekturze naturalnie rodzą się pytania, czy rzeczywiście współczesny świat jest tak nieprzyjaznym miejscem dla młodych ludzi? Czy nakładane na nich oczekiwania ze strony rodziców i społeczeństwa w powiązaniu z brakiem dialogu i wsparcia prowadzą ich na manowce? Albo w ślepą uliczkę, z której nie widzą wyjścia?

Autor porusza wiele ważnych i trudnych tematów począwszy od depresji, uzależnienia od używek, braku tolerancji i samoakceptacji, poprzez zagrożenia płynące z social mediów, po stalking, a nawet gwałt. Udało mu się jednak tak je wpleść w fabułę, że nie wydaje się przeładowana, a jedynie daje smutny obraz nastolatków, z których każdy boryka się z własnymi problemami, nawet jeśli na zewnątrz tego nie okazuje.

„Czasem nawet ci, którzy najszerzej się uśmiechają, noszą w sobie ogromny smutek”

Ogromnie wartościowa lektura, którą czyta się jednym tchem.

Avatar użytkownika - czytasylwia
czytasylwia
Przeczytane:2022-08-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 2022,

„Nie wiesz dlaczego” – Marcel Moss

Dagmara jest uczennicą liceum Freuda i pewnego dnia, wsiada do nieznajomego auta i znika. Wszyscy uważają, że postanowiła zacząć życie od nowa. Marta ma do siebie pretensje, ponieważ już jakiś czas czuła, że z Dagą coś złego się dzieje. Nie zareagowała w odpowiednim momencie. Dlatego tym razem, postanawia odkryć prawdę wraz z resztą przyjaciółek. Czy dziewczynom uda się dowieść prawdy i odnaleźć Dagmarę?

„Źle się czuję z tym, że go okłamuję. Zabrnęłam z tym za daleko i boję się, że trudno będzie mi to odkręcić.”

Druga z przyjaciółek Wiktoria popada w depresję. Uważa, że dla niej nie ma już żadnego ratunku. Świat od tego momentu stał się dla niej zupełnie czarny, bez jakiejkolwiek radości. Nawet terapia nie jest w stanie jej pomóc. Swoje przyjaciółki odsuwa na bok, ciągłymi wymówkami. Popada w nałóg, narkotyki dają jej ukojenie i pozwalają zmierzyć się ze światem. Czy Wiktoria będzie na tyle silna, że uda się jej zauważyć, że dragi działają tylko na moment?

„Oboje skrywamy przed światem mroczne tajemnice. Nasza przyszłość zależy od tego, czy uda nam się nie dopuścić do tego, by ujrzały światło dzienne.”

Sara ma dość życia w cieniu swojej mamy, która jest znana i lubiana. Niedawno co wyszła z choroby więc w mediach pojawia się dość sporadycznie. Dziewczyna uważa to za swoją szansę. Chce zdobyć pieniądze, które będą zabezpieczeniem w razie gdyby mama miała nawrót choroby. Zapomniała tylko, że to co raz trafiło do Internetu zostaje w nim. Wymyśla challange, w którym pokazuje, jak popełnia samobójstwo. Zapomniała jedynie wspomnieć, że to głupia zabawa. Inne osoby, biorą w tym udział i jedna z nich ponosi śmierć. Czy o taką popularność jej chodziło?

Autor porusza wiele ważnych kwestii. Często wydaje się nam, że bycie w elicie zobowiązuje nas do robienia rzeczy, które chcemy żeby inni w nas lubili. Powinniśmy być sobą. Nie żadną karykaturą, która odbiega od oryginału. Świat Internetu jest dobry do momentu, w którym umiemy z niego zdrowo korzystać. W książkach Mossa jest nadmiar dramatów, które mają nam pokazać jak świat potrafi być okrutny i złudny. To, że w danej chwili coś wydaje się nam ekstra, pewnego dnia będzie miało katastrofalne skutki, które ciężko będzie zatrzymać i wrócić do normalnego funkcjonowania.

„Nie wiesz dlaczego” to kolejna część perypetii uczniów z Liceum Freuda i kolejna książka, która porusza nie tylko ważne społecznie kwestie, ale też te najbardziej istotne dla młodych, dopiero wchodzących w dorosłość, ludzi. Dla czytelnika, który swoją przygodę z cyklem rozpoczyna od tego tomu, początek może wydawać się nieco chaotyczny. Autor wraca w retrospekcjach do wydarzeń z poprzednich części, co stanowi nie tylko ich przypomnienie, ale też późniejsze wydarzenia bezpośrednio do nich nawiązują, dlatego warto je znać.

Kiedy zaczęłam czytać książkę i okazało się, że ponownie czytam o ataku na Liceum Freuda, sprawdziłam, czy na pewno czytam nowy tom cyklu. Powtarzalność wydarzeń, które znam z poprzednich tomów nieco wytrąciła mnie z rytmu. Dość szybko jednak zorientowałam się, że wydarzenia te są tu podane z zupełnie innej perspektywy, bo z perspektywy dziewczyn, które jakimś cudem uszły z tej katastrofy z życiem. Przypadek sprawił, że znajdowały się w innym miejscu. Wiki przejęta zniknięciem Dagmary nie chciała iść na apel, ktoś inny był akurat w toalecie, a jeszcze ktoś szykował salę i zdążył uciec. Nie atak jest jednak tym razem centrum toczących się wydarzeń, chociaż pozostawił w nastolatkach, będących bohaterkami powieści, trwały ślad. Dziewczyny różnie znoszą stratę, Wiki radzi sobie z nią najgorzej, tym bardziej, że w jej przypadku dochodzą inne problemy – pewna tajemnica z przeszłości, z którą ciężko jej żyć i zniknięcie przyjaciółki, o którą coraz bardziej się martwi. Wiki nie potrafi poradzić sobie sama ze sobą, odsuwa od siebie znajomych, rodzinę. Popada w nałóg. Każda z dziewczyn ma jakieś swoje problemy, jednak wątek zniknięcia Dagmary każe im współpracować i spróbować dociec, co mogło stać się z dziewczyną.

Autor po raz kolejny porusza w powieści istotne kwestie, poczynając od uzależnienia od narkotyków i Internetu, zagrożeń, jakie czyhają w nim na każdego, depresji, gwałtu, osamotnienia, wykluczenia, braku wsparcia, hejtu na wątku LGBTQ i mediach społecznościowych kończąc. Poruszanych problemów jest wiele i można odnieść wrażenie, że autor starał się upchnąć ich jak najwięcej do tej części cyklu. Jednak splótł je wszystkie umiejętnie, dlatego żaden z nich nie przytłacza. Każdy jednak zmusza do refleksji. Sprawia, że być może na chwilę przystaniemy i zastanowimy się nad wspomnianymi w powieści sprawami i nad życiem w ogóle. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że drużyna z powieści Mossa inspirowana jest działającą w realnym świecie Ekipą. Na przykładzie owej drużyny autor pokazuje, jak zgubne potrafi być pragnienie sławy, rozpoznawalności, chęć życia na świeczniku i do czego to ostatecznie prowadzi.

Książka podzielona jest na dwie części, z których akcja każdej rozgrywa się zarówno w przeszłości, jak i w chwili obecnej. Ta przeszłość jest oddalona od teraźniejszości w różnym stopniu, czasem jest to kilka miesięcy, a innym razem kilka tygodni lub dni przed zniknięciem Dagmary. Głównymi bohaterkami są w powieści Marta, Sara, Wiktoria i Dagmara, epizodycznie głos oddany jest innym postaciom. Narracja pierwszoosobowa sprzyja śledzeniu przemyśleń bohaterów, ich motywacji i demonów, z którymi się zmagają. Akcja toczy się naprawdę szybko, dlatego powieść można przeczytać właściwie w jedno popołudnie. Autor jak zwykle zaskakuje czytelnika, serwując finał, jakiego nikt się nie spodziewa. I to nawet mimo odkrywanych po drodze kolejnych puzzli tej skomplikowanej układanki. Szok i niedowierzanie. Na te dzieciaki w tak krótkim czasie spadło tak wiele nieszczęść, że nie jestem w stanie sobie wyobrazić, co jeszcze autor mógłby dla nich przygotować. Co nie znaczy, że nie jestem ciekawa. Jestem. I to ogromnie. Bo każda powieść Mossa, za co by się nie zabrał, wciąga jak piaski pustyni i nie odpuszcza, dopóki nie poznamy zakończenia. Autor potrafi budować napięcie, a każda jego kolejna powieść zaskakuje coraz bardziej. Pokazuje, że świat nastolatków staje się coraz bardziej nieprzyjazny, że dorastanie w rzeczywistości, która nas otacza nie jest proste. Mówi, krzyczy wręcz, że trzeba rozmawiać, trzeba się interesować, nie można odwracać wzroku. Bo być może to właśnie my będziemy tą osobą, która ocali komuś życie.

„Nie wiesz dlaczego” to trzymająca poziom poprzednich części kontynuacja cyklu o uczniach z Liceum Freuda. To szczera, prawdziwa i ponadczasowa powieść, która może być ostrzeżeniem dla młodzieży i rodziców i dobrą, wciągającą lekturą dla każdego. Polecam!

Cała akcja książki rozpoczyna się od słynnego już zamachy w liceum w grudniu 2020 roku. Ale nie na tym autor się skupia. Przedstawione jest dalsze życie licealistów. Szkoła została odremontowana. Odbyły się liczne pogrzeby. Po jakimś czasie lekcje zostały wznowione niby wszystko było w porządku, życie toczyło się dalej. Ale w sercach tych co przeżyli na zawsze zostanie żałoba po utraconych kolegach i koleżankach. I gdzieś z tyłu czający się strach. Młodzi ludzie nie zawsze radzą sobie z zaistniałą sytuacją, chociaż większość jest pod opieką psychologa. Ale problemy się nie kończą. Uczniami liceum Freuda wstrząsa tajemnicze zniknięcie nastoletniej Dagmary. Koleżanki widziały dziewczynę niedaleko szkoły, jak wsiadała do tajemniczego samochodu. Od tej pory słuch po niej zaginał. Po dwóch miesiącach wychodzą na jaw przerażające fakty, a koleżanki Dagmary Marta, Sara i Wiki znowu zostają przesłuchane przez policję. Dziewczyny rozpoczynają śledztwo na własną rękę. Co tak na prawdę stało się z ich koleżanką? Kto stoi za jej zniknięciem?

Autor w książce porusza problemy współczesnych nastolatków. Problemy w domu, z rówieśnikami, odrzucenie. Problemy sercowe, problemy z narkotykami. Do tego dochodzi Internet, który nie pomaga, a czasami bardzo szkodzi. W książce bardzo dużo się dzieje, czasami można mieć wrażenie, że za dużo. Tyle nieszczęść spadło w krótkim czasie na uczniów liceum Freuda.

Historia jest przedstawiona z punktu wodzenia różnych osób, dzięki temu jest ciekawsza i można ją lepiej zrozumieć. Jak zwykle w swoich książkach autor stosuje przeskoki w czasie, ale tym razem nie przeszkadzały w czytaniu. Ogólnie powieść bardzo dobrze się czyta. Na koniec jest element zaskoczenia, coś czego na pewno nie można było się spodziewać i to duży plus tej powieści.

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-08-05, Ocena: 5, Przeczytałem,

Dagmara - uczennica Liceum Freuda znika bez śladu, dziewczyna ostatni raz widziała była niedaleko szkoły, gdy władania do nieznanego auta. Niektórzy z uczniów podejrzewają, że dziewczyna postanowiła uciec i zacząć życie od nowa. Dwa miesiące po zaginięciu wychodzą na jaw fakty, które rzucają podejrzenia na Martę, Sarę i Wiki - dziewczyny były w konflikcie z Dagmarą. Dziewczyny usiłują odkryć prawdę i tym samym oczyścić się z zarzutów. Co się stało z Dagmarą? Kto stoi za jej zaginięciem? Jakie rozwiązanie ma ta sprawa?

Było to moje trzecie spotkanie z autorem i pierwsze z uczniami Liceum Freuda, dlatego w zasadzie nie widziałam czego może się spodziewać po tej książce, jednak mimo nieznajomości wcześniejszych tomów bardzo szybko odnalazłam się w tej historii. Styl autora od początku przypadł mi do gustu, jego książki czyta się z dużym zaciekawieniem i w tym przypadku również tak było. Ja wciągnęłam się w tą historię już od pierwszych stron. Zdarzenia tutaj przestawione mamy ukazane z perspektywy wielu bohaterów, co pozwoliło mi lepiej poznać każdego z nich, dowiedzieć się z czym się mierzą, co myślą, jakie emocje nimi targają. Historia ta zademonstrowana jest w trzech zasadniczych przestrzeniach czasowych: teraźniejszości oraz w zależności od poszczególnych postaci dni bądź tygodnie sprzed i po zaginięciu Dagmary, dzięki czemu mogłam zdecydowanie lepiej zrozumieć tą historię. Autor skupia się tutaj nie tylko na postaci samej zaginionej, ale również również pozostałych uczniach, poruszając przy tym szereg ważnych i ponadczasowych problemów z jakimi mierzą się dzisiejsi nastolatkowie: depresja, narkotyki, wykluczenie, czy też uzależnienie od social mediów. Moss pokazuje jakie wyżej wymienione kwestię mogą następstwa, zarówno dla samej młodzieży, jak i dla rodziców. Wszystko zostało tutaj w bardzo realny sposób przedstawione, co niezmiernie mi się podobało. Nie zabraknie również zwrotów akcji, których kompletnie się nie spodziewałam i już teraz wiem, że na pewno sięgnę po kolejny tom z tego cyklu, bo po takim zakonczeniu nie ma innej opcji! Polecam! Moja ocena 8/10.

Szkoła nie zawsze oznacza bezpieczne miejsce, co chwila słyszy się o pobiciach, znęcaniu nad słabszymi czy tajemniczych zniknięciach, więc nie powinno nas dziwić to, że dzieci nie zawsze chodzą tam z ochotą.
Podczas apelu, który ma odbyć się z okazji ostatniego dnia przed przerwą świąteczną w Liceum Freuda, w sali gdzie zebrali się uczniowie i nauczyciele wybuchają bomby, a zamachowcy strzelają do tych, którzy przeżyli. Nie wszystkim udaje się wyjść z tego cało, ginie wiele osób, pewna grupa dziewczyn przeżyła tylko dlatego, że w tym czasie ratowały swoją przyjaciółkę Dagmarę, która wsiadła do obcego samochodu i zniknęła. Nastolatki teraz muszą dojść po tym wszystkim do siebie, a jednocześnie odnaleźć jedną z przyjaciółek, a drugiej pomóc, ponieważ z Wiki dzieje się coś niedobrego.
Początek książki jest dość nietypowy, czytając, może wydawać nam się, że historia dotyczy jakiejś amerykańskiej szkoły, a cała akcja osadzona jest tu, w Polsce. Spotykamy się tutaj z wieloma problemami nastolatków, niezrozumienie, życie w cieniu sławnych rodziców, pogoń za pieniędzmi, nieporozumienia z rodzicami czy nawet problemy z narkotykami, dość dużo jak na jedną historię, ale życie jest nieprzewidywalne.
Warto przeczytać całą serię od początku, bo to pozwoli nam lepiej odnaleźć się w tej historii i bardziej poznać bohaterów, jest tutaj również wiele wspomnień tego, co działo się wcześniej i czytelnik nie znając tego, może czuć się trochę zagubiony. Sam koniec tej historii sprawia, że mamy ochotę sięgnąć od razu po kolejną część, takie zakończenia właśnie uwielbiam, niby wszystko zostało wyjaśnione, a jednocześnie pojawia się nowy wątek mrożący krew w żyłach, który sprawia, że nie jesteśmy w stanie o tym wszystkim zapomnieć.
Tą książką autor kupił mnie od razu, na pewno sięgnę jeszcze po jego twórczość, albo najlepiej nadrobię ją w całości, ponieważ dostałam tutaj ogromną dawkę emocji, a to właśnie uwielbiam w czytaniu.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2022-08-05, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

"Nie wiesz dlaczego" to czwarty tom opowieści o uczniach prestiżowego liceum Freuda. Przyznam się, że nie czytałam tej serii, ale teraz wiem,  że koniecznie muszę zaopatrzyć się w poprzednie tomy. Inne tytuły autora znam i zapewniam Was, że książki @marcelmoss.autor można brać w ciemno. Autor ma fajny styl i potrafi wbić czytelnika w fotel. Tę książkę również przeczytałam z wielkim zainteresowaniem i szybko bijącym sercem. Autor potrafi trzymać czytelnika w napięciu,  niepewności, zszokować oraz zapewnić dreszczyk emocji. Wrażenia gwarantowane i ciarki na skórze.
Akcja powieści rozgrywa się dynamicznie. Bohaterzy zostali wykreowani bardzo ciekawie.
Nie mogłam oderwać się od tej książki,  aby dowiedzieć się co stało się z Dagmarą. Nie ma mowy o nudzie , a zakończenie wbija w fotel.  Autorowi udało się mnie zaskoczyć.
W tym tomie uczniów liceum wstrząsa zaginięcie Dagmary. Ostatni raz była widziana, gdy w okolicy szkoły wsiadała do nieznanego auta.
Dwa miesiące później podejrzenia śledczych padają na koleżanki skonfliktowane z Dagmarą. Dziewczyny próbują odkryć na własną rękę,  co stało się z Dagmarą i pragną oczyścić się z podejrzeń.
Dlaczego Dagmara uciekła? Czy dziewczyna żyje?
Dowiecie się czytając tę książkę.
Autor tą historią pokazuje problemy współczesnych nastolatków. Młodzi ludzie mierzą się z samotnością , odrzuceniem, depresją i hejtem. Autor udowadnia, że nikt nie musi radzić sobie sam z problemami.
Książki autora zmuszają do refleksji i przemyśleń.
Bardzo emocjonalna historia, którą polecam miłośnikom autora oraz mrocznych thrillerów psychologicznych.
Jestem pod wrażeniem twórczości autora i tego jak potrafi wyrazić treścią,  co chce przekazać swoim czytelnikom.
Zapewniam Was z własnego doświadczenia,  że ludzie potrafią być bardzo bezmyślni i to już małe dzieci są perfidne do tego stopnia, że słowem krzywdzą. Takimi głupimi słowami, hejtem itd ludzie mogą spowodować,  że może dojść do prawdziwej tragedii, a te osoby, które udają, że niczego nie widzą  będą tak samo winne.
Wspaniale, że książki autora są tak rozchwytywane.
 Książkę polecam również młodzieży i rodzicom.
Warto w domu porozmawiać ze swoimi bliskimi i dowiedzieć się, czy coś złego nie dzieje się tuż obok.
Dobrze, że autor porusza takie tematy.
Z niecierpliwością będę wypatrywała kolejnych książek.
Polecam gorąco!

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2022-07-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

Znacie taką szkołę, jakim jest prestiżowe liceum Freuda? Jeśli nie, to zapraszam Was do środka, zapnijcie tylko pasy i trzymajcie się mocno, aby nie wypaść na zakręcie, bo czeka Was jazda bez trzymanki. Zwiedzimy każdą salę, odkryjemy tajemnicze i mroczne sekrety poszczególnych uczni. Wraz z nimi, będziemy towarzyszyć w ich trudnych i życiowych dylematach, bólach i rozterkach. A nawet będziemy świadkami wielkiej tragedii, którą my jako jedni z nielicznych przeżyjemy.
Każdy z nas chodził do szkoły i borykał się z mniejszymi, bądź większymi problemami wynikającymi, chociażby z nieszczęśliwej miłości, słabej oceny z polskiego, czy niezrozumienia ze strony rówieśników. Natomiast to, czego doświadczyli główni bohaterowie, to nawet nie ma porównania z naszymi problemami, jakimi dane nam było się zmierzyć.
🌿 Wybuch w szkole podczas apelu, tajemnicze zniknięcie jednej z nastoletnich dziewczyn Dagmary, to wszystko spada na uczniów prestiżowego liceum Freuda. Dlaczego dziewczyna wsiadła do nieznanego samochodu, nie daje znaku życia i nie chce być odnaleziona? Przyjaciółki dziewczyny robią wszystko, aby ją odnaleźć i odkryć prawdę o jej tajemniczym zniknięciu. Podczas poszukiwań wychodzi na jaw wiele tajemnic i sekretów skrywanych przez koleżanki Dagmary, ale również i przez nie same.🌿
Nie czytałam poprzednich części z tego cyklu i nie wiem, czy poprzednie mają coś wspólnego z obecną. Jeśli tak, to dla mnie nie miało to najmniejszego problemu, bo czytając nie odczuwałam tego, że coś mnie ominęło pomijając poprzednie tomy. I to z pewnością nie oznacza, że poprzestanę tylko na tej książce, bo mam zamiar nadrobić pozostałe. Chociaż mam na swoim koncie tylko kilka książek Marcela, to po jego kolejne powieści mogę sięgać nawet w ciemno, bo wiem, że będzie to kawał dobrej lektury, poruszający wiele trudnych tematów, w tym wypadku, z którymi borykają się nastolatkowie. Jego książki nie są przesłodzone, czy delikatne, to mocne książki, pełne wrażeń, których akcja nie zwalnia ani na chwilę. Jest to krwawy i brutalny thriller psychologiczny, przedstawiający przemoc fizyczną, jak i psychiczną, która czasami wyrządza więcej bólu i krzywdy niż ta cielesna.
W swoich książkach autor porusza wiele trudnych wątków, przez co, jego powieści stają się bardziej dramatyczne. A to wszystko idealnie dopełnia świetnie stworzony przez niego klimat w powieści, który momentami doskonale odzwierciedlał naszą rzeczywistość, związaną z tolerancją, wykluczeniem społecznym oraz uzależnieniami od leków, czy Internetu.
Powiem tylko tyle, TO BYŁO DOBRE🔥

Avatar użytkownika - zaczytanababka
zaczytanababka
Przeczytane:2022-07-17, Ocena: 6, Przeczytałem,

Akcja książki rozpoczyna się w dniu zamachu terrorystycznego w Liceum Freuda. Dagmara po raz ostatni widziana była przez jej przyjaciółki, gdy wsiadała do nieznanego samochodu. Potem ślad po niej zaginął. Na podstawie zeznań Marty, Gosi i Wiki policja podejrzewa ucieczkę z domu. Co ukrywała przed koleżankami Daga, że postanowiła zniknąć? I czy to na pewno była ucieczka?

Marcel Moss jest znany z tego, że nie boi się poruszać trudnych tematów. Czwarty tom serii o licealistach jest tego dowodem. Kolejny raz książka porusza i skłania do refleksji.

Do czego może doprowadzić wykluczenie społeczne? Jakie będą skutki wyobcowania? Do czego skłonny jest człowiek osamotniony z poczuciem braku zrozumienia?

Dzisiaj świat wygląda inaczej niż chociażby dwadzieścia lat temu. Wtedy oczywiście też dochodziło do aktów przemocy wśród rówieśników, zarówno fizycznych i jak i psychicznych. Ale obecnie fala hejtu, upokorzenie, zdeprawowanie sięga o wiele dalej. Świadomość, że najmniejszy błąd może zostać wrzucony do sieci, upubliczniony milionom ludzi może doprowadzić do nieszczęścia.

Główna refleksja, która nasuwa się w trakcie lektury - nie bądźmy obojętni na ludzką krzywdę i problemy osób z naszego otoczenia. Nie dajmy się zwieść sztucznym uśmiechom i zapewnieniom, że wszystko jest ok. Jeśli cokolwiek nas niepokoi w zachowaniu najbliższych nie przechodźmy nad tym do porządku dziennego. Reagujmy, ufajmy naszej intuicji.

Od pierwszego tomu nie ukrywam, że jest to moja ulubiona seria autora, choć nastolatka już dawno nie jestem. Mam jednak z takową do czynienia na codzień, więc chętnie sięgam po tegu typu lektury.

To czego chciałabym życzyć nie tylko moim córkom, ale każdemu - to, aby miał przy sobie chodź jednego bliskiego przyjaciela, który będzie trwać przy jego boku nie tylko w tych dobrych chwilach, ale i tych gorszych.

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2022-07-19, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Wyjątkowo nie będzie pochwalnie, w moim osobistym rankingu powieści Mossa ta książka ląduje na samym końcu. Nie umiałam się w nią wgryźć, mam wrażenie, że było tam dużo i nic. To taka kontynuacja już rozpoczętej historii, która w sumie nie jest potrzebna, dlatego stała się męcząca.

Na plus mogę wymienić aktualność opisywanych problemów i sentyment do znanych z poprzednich tomów postaci. Myślę, że wielkim fanom Liceum Freuda mimo wszystko ta część i tak się spodoba.

W książce występuje dużo bohaterów, rozgrywa się dużo wydarzeń, ale żadne z nich mnie nie zainteresowało. Nawet zamach terrorystyczny na pierwszych stronach nie wywołał we mnie żadnych emocji. Brakowało mi tego charakterystycznego dla autora dreszczyku i napięcia. Niewiele zostało mi w pamięci z tego, co czytałam. Zdecydowanie czekam na coś świeżego, na nową jednotomówkę albo nową serię.

Polecam fanom autora, a nuż się spodoba.

Egzemplarz do recenzji otrzymałam od wydawnictwa.

Avatar użytkownika - aniabex
aniabex
Przeczytane:2022-07-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

„W jednej chwili snujemy dalekosiężne plany, a w drugiej znikamy ze świata, a wraz z nami przepadają nasze marzenia”.

„Nie wiesz dlaczego” – czyli kolejna odsłona przygód tak już dobrze nam znanych nastolatków z Liceum Freuda.

Świat Sary, Wiktorii, Marty, Kariny i wielu innych „dzieciaków” po zamachu, w którym zginęło wielu ich przyjaciół, znajomych i nauczycieli – to dziś nowa rzeczywistość. Dzień, który zmienił wszystko, na zawsze pozostanie w ich pamięci. I mimo, że budynek szkoły wyremontowano, rozbite klasy połączono, a szkoła dostała drugie życie – każdego członka szkolnej społeczności czeka indywidualne „przepracowanie” żałoby..

Tego pamiętnego dnia zdarzyło się coś jeszcze. Zniknęła jedna z licealistek, Dagmara. Po raz ostatni wiedziały ją koleżanki w dniu zamachu w pobliżu szkoły, gdy wsiadała do nieznanego samochodu.
Wszyscy snują domysły, czy zaginięcie dziewczyny to zaplanowana ucieczka, porwanie, czy jakieś nieporozumienie.

Marta, Sara i Wiki postanawiają na własną rękę odkryć prawdę o zaginięciu zmagającej się z depresją koleżanki.

Tymczasem, każda z dziewczyny ma też swoje problemy, mroczne tajemnice.. bo życie toczy się dalej mimo wszystko.

Kolejny tom serii Liceum Freuda to jak zwykle wiele ciekawych wątków i kilka perspektyw różnych osób. Mamy tu prawdziwe kombo „problemów” współczesnych nastolatków. Autor zwraca uwagę na wagę i specyfikę relacji między rówieśnikami, problem samoakceptacji, zasięg depresji. Powszechność używek i upatrywanie w nich leku na całe zło. Wpływ influencerów na kształtowanie trendów, mody, pojęcia szczęścia i „fajności”. Przemoc, tą fizyczną i psychiczną, „hejt” oraz bagatelizowanie problemów, uczuć i punktów widzenia młodzieży.

Marcel Moss po raz kolejny bez kompromisów wchodzi w świat młodych ludzi i być może niekiedy umyślnie przerysowując niektóre zagadnienia – krzyczy, szepcze, pokazuje palcem, to co dzieje się tu i teraz. Uzmysławia rzeczy, na które nie mamy się wpływu i te, które można kształtować, ale żeby to zrobić, trzeba je najpierw dostrzec..
„Nie wiesz dlaczego” to kolejny, do bólu współczesny i nowoczesny, thriller psychologiczny autorstwa Marcela Mossa, który po prostu trzeba przeczytać.

Polecam.

Aby w pełni odczytać i zrozumieć przesłanie autora warto przed przeczytaniem „Nie wiesz dlaczego” – sięgnąć najpierw po „Nie wiesz wszystkiego”, „Nie wiesz nic” i „Wszyscy muszą zginąć”.

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2022-07-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Jeśli chcemy zapobiec przyszłym dramatom, musimy się nauczyć wzajemnie szanować i akceptować bez względu na istniejące między nami różnice."
"Nie wiesz dlaczego" to czwarty tom serii "Liceum Freuda". W każdym tomie poznajemy uczniów szkoły i sytuacje, z którymi muszą się zmagać. Wykluczenie, wyśmiewanie, hejt, nierozumienie, brak wsparcia, uciekanie w złą stronę od problemu prowadzą do przykrych zdarzeń. Jesteśmy świadkami decyzji, jakich podejmują uczniowie Freuda i do jakich momentów w życiu ich to doprowadzi.
Marcel Moss w każdej swojej książce porusza mnóstwo ważnych problemów, które mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czytając takie historie z jednej strony czytelnik niedowierza, że coś takiego może się wydarzyć. Z drugiej zaś to życie pisze przeróżne scenariusze i nawet jeśli książka ma w sobie jakąś część fikcji, to wydarzenia mogły dotyczyć wielu osób w życiu realnym. Jest to dość przejmujące.
Nie inaczej jest tym razem. W trakcie ataku na liceum Freuda znika Dagmara, która wsiadła do nieznanego samochodu i ślad po niej zaginął. Przyjaciółki chcą dojść do prawdy, co tak naprawdę stało się z Dagmarą i dlaczego się od nich odsunęła.
Dobrze było powrócić do uczniów warszawskiego liceum, jednak liczy się to z tym, że ponownie będą musieli się zmierzyć z wieloma problemami. A to, kurczę, jeszcze nie koniec! Czas nastoletni rządzi się swoimi prawami, szukamy siebie, tego, co chcemy robić w życiu i czego od niego wymagamy. Jest to też okres mocno wrażliwy i każde nieodpowiednie słowo, reakcja, czy dotyk może być przykre w skutkach.
W "Nie wiesz dlaczego" nastolatkowie niezrozumieni, którzy czują się wykluczeni z towarzystwa rówieśników, bez wsparcia, z gonitwą przeróżnych myśli w głowie sięgają po używki. Alkohol, narkotyki, zioło... Tylko po to, by uciszyć emocje, zaznać spokoju.
Książki Marcela Mossa skłaniają do głębokich refleksji. Każdy z nas był kiedyś nastolatkiem i ten okres przechodził na różne sposoby. Ten, kto nie miał problemów, miał prawdziwe szczęście. Ale chyba nie ma takiej osoby, która by nastoletni czas przeszła bez rozterek, problemów wagi małej i dużej, stresu, ale tez w jakiś sposób niezrozumienia.
Znając poprzednie tomy, a jest to według mnie ważne sięgając po kolejne części serii, mogę śmiało stwierdzić, że mimo eksperymentów, jakie autor wykonuje w świecie literatury, nie wyszedł z prawy. Co najważniejsze, chce się czytać więcej i już nie mogę się doczekać kolejnego tomu, choć już na starcie wiem, że będzie to kolejna ciężka przeprawa przez trudne tematy. I nawet nie chodzi o przemoc fizyczną, ale sam fakt, jak jedno nieodpowiednie słowo może zaważyć na życiu młodej osoby. Choć myślę, że dotyczy to każdego człowieka, nieważne w jakim wieku w tym momencie jest...
Świetna kontynuacja, która krzyczy, by zwracać uwagę na młodocianych, którzy w tym wieku odczuwają bardziej, dosadniej, a zaufanie można stracić w sekundę. Jednym gestem. Jednym słowem.

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:2022-07-10,

"Nie wiesz dlaczego" to kolejna mocna książka autora i czwarta część z serii "Liceum Freuda".

Nastoletnia Dagmara wsiada do samochodu i ślad po niej ginie. Jedni myślą, że dziewczyna postanowiła zniknąć i zacząć wszystko od nowa, ale jej przyjaciółki w to nie wierzą i postanawiają odkryć co stało się z Dagmarą.

W książce autor porusza temat samoakceptacji. Często młodzi ludzie czują się niechciani, gorsi od innych, wykluczeni, chociaż tak na prawdę nikomu nic złego nie zrobili.

"Czasem nawet ci, którzy najszerzej się uśmiechają, noszą w sobie ogromny smutek".

Kolejna kwestia poruszona przez autora to transpłciowość, bulimia, kompleksy, ale również chyba największy problem wśród młodzieży narkotyki i skutki ich zażywania.

Polecam 👌

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2022-12-21, Ocena: 4, Przeczytałam, wyzwania czytelnicze 2022,

Kolejna część o uczniach z Liceum Freuda. Książka o młodzieży i raczej dla młodzieży. Każda część porusza trudne tematy, w tej mamy problem wykluczenia społecznego i jego skutkach. Poruszane sa również inne tematy, depresja, uzależnienie od narkotyków i  alkoholu, LGBT, hejt w  Internecie i uzależnienie od mediów spolecznościowych, gwałty. Trochę za dużo dramatów w tym liceum; zamachy, morderstwa. Mało realne i do mnie nie przemawia, tym bardziej, że nieszcześcia dotyczą tej samej grupki przyjaciół.  Raczej nie chciałabym chodzić do takiego liceum. Krótkie rozdziały czyta się szybko, narratorzy zmieniają się w kolejnych rozdziałach, dzięki czemu poznajemy ich myśli.

"Czasami nawet ci, którzy najszerzej się uśmiechają, noszą w sobie ogromny smutek"

Pewnego dnia znika Dagmara, uczennica liceum Freuda. Dziewczyna ostatni raz była widziana w pobliżu szkoły, kiedy wsiadała do nieznajomego samochodu. Jak się okazuje nikt nie wie co ostatnio działo się u dziewczyny. Niektórzy uważają, że zmagająca się z depresją Daga postanowiła uciec, żeby zacząć życie od nowa. Dwa miesiące później wychodzą na jaw przerażające fakty, a śledczy podejrzewają skonfliktowane z zaginioną Martę, Sarę i Wiki. Nastolatki starają się odkryć prawdę na temat zaginięcia dawnej przyjaciółki.

"Nie wiesz dlaczego" to nie tylko historia zaginięcia Dagmary, to również problemy uczniów liceum Freuda. Autor porusza tu tematy depresji, wykluczenia, agresji, akceptacji, narkotyków czy social mediów.

Marcel Moss po raz kolejny pokazał jak po mistrzowsku budować napięcie i pokazał, że dla człowieka nie ma gorszego wroga niż drugi człowiek, a świat nastolatków jest okrutny i bezwzględny. Zakończenie mnie zaskoczyło i nie mogę się doczekać kolejnej części.

Uczniami prestiżowego liceum wstrząss tajemnicze zniknięcie Dagmary. Nastolatka ostatni raz była widziana przez swoje koleżanki, jak w pobliżu szkoły wsiada do nieznanego im samochodu.

Ponieważ ostatnio mówiła o tym, że chce zmienić swoje życie, wszyscy uważają, że uciekła.

Dwa miesiące później na jaw wychodzą przerażające fakty, a jej przyjaciółki: Marta, Sara i Wiki postanawiają poznać prawdę o zniknięciu koleżanki.

Do czego dojdą?

Dowiecie się z książki.

Po raz kolejny autor udowadnia, że nie tylko doskonale odnajduje się w literaturze młodzieżowej, ale zna i rozumie problemy nastolatków oraz wie, jak o nich pisać.

Robi to w sposób nienachalny, by sami zrozumieli co przeżywają ich rówieśnicy, jak łatwo można ich skrzywdzić i jak bardzo to niszczy ich życie. Jak prosto i szybko można wpaść w nałogi i jak brak zainteresowania i rozmowy ze strony rodzica rzutuje na niektóre ich działania.

Dlatego jest to pozycja również warta uwagi dla dorosłych. Kiedy w szalonym pędzie codzienności zapominają, że nastolatek to też dziecko, które nas dalej potrzebuje.

A jeśli chodzi o młodzież...

Autor w subtelny sposób uczula, aby być uważnym. By w porę dostrzec ,,niemy krzyk".

,,Nasza przyjaciółka cierpiała, a my nie chcieliśmy tego dostrzec. Tak było wygodniej".

Samo zakończenie zaś..no cóż...w stylu autora.

Czekam więc cierpliwie na cdn...

Książkę oczywiście polecam!

Po raz czwarty miałam możliwość spotkania się z bohaterami liceum Freuda. Tym razem czekało na mnie mnóstwo intryg i nieprzewidzianych zdarzeń. "Nie wiesz dlaczego" jest bardzo niebezpiecznym tomem. Czy poznamy prawdę dotyczącą zaginięcia Dagmary? Będzie ona bardzo bolesna. Do czego zdolna jest zakochana nastolatka?
Niektórzy bohaterowie strasznie mnie denerwowali. Nie mogłam i do tej pory nie mogę zrozumieć ich mrocznego zachowania i tragicznych popędów w celu zaspokojenia własnych chorych potrzeb.
Podoba mi się zachowanie Marty i jej dążenie do poznania prawdy dotyczącej jednego tragicznego wydarzenia. Dowiecie się, co się dzieje u naszych bohaterek rok po strasznej tragedii, w której zginęło mnóstwo uczniów i nauczycieli z liceum Freuda.
Jesteście ciekawi co słychać u: Marty, Sary, Kariny, Wiktorii i Dagmary? Wiktoria jako typowa współczesna nastolatka przez przypadek wpadnie w pewien nałóg, z którego jej przyjaciół będą próbowały ją uwolnić. Czy ona przejrzy na oczy, nim będzie za późno?
Historia Dagmary rozłożyła mnie na łopatki. Nie mogłam się po tym pozbierać. Dlaczego musiało do tego dojść?
Sara również nie będzie miała lekkiego życia. Od niej możecie nauczyć się, czego nie powinniście udostępniać w sieci, a jak już to zrobicie, to musicie liczyć się z poważnymi konsekwencjami.
Cała historia wciągnęła mnie do tego stopnia, że nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam ją w ciągu jednego dnia. Od razu was uprzedzę, że można tę część czytać bez znajomości poprzednich trzech, ale ja radzę wam poznać całą historię od początku. Dlaczego? Zżyjecie się z naszymi bohaterkami, poznacie ich zmagania, ich wzloty i upadki, oraz życiowe tragedie. Zacznijcie czytać od: "Nie wiesz wszystkiego", "Wszyscy muszą zginąć", "Nie wiesz nic" oraz "Nie wiesz dlaczego".

"Nie wiesz dlaczego" to idealny thriller psychologiczny na lato, który powala na kolana. Znajdziecie w nim problemy współczesnych nastolatków i jak sobie z nimi radzą. Poznacie również przez całą młodzież lubiane wyzwania, a właściwiej wyzwanie, które niszczy życie, a nawet powoduje śmierć. Poczytajcie, jak to rozwiązał Marcel Moss. Pamiętajcie, nigdy nie bierzcie udziału w dziwnych, szalonych i tragicznych wyzwaniach, które powodują śmierć. Organizatorzy takiego wyzwania żartują sobie z jego uczestników, a nieświadomi nastolatkowie przez tego typu zabawy tracą życie lub w najlepszym razie okaleczają się na całe życie. Pamiętajcie, wasze życie jest cenniejsze, od tego typu głupot zamieszczanych w internecie. Nie wierzcie we wszystko, co znajdziecie w necie.

Całą serię "Liceum Freuda" polecam zarówno młodzieży, jak i osobom dorosłym. Może te powieści otworzą wam oczy na współczesne problemy nastolatków, a młodzieży pokażą, czego należy unikać w dzisiejszym świecie.

Dziękuję autorowi Marcelowi Mossowi za uwypuklenie ważnych problemów, z którymi zmaga się współczesna młodzież.
Was zachęcam do przeczytania "Nie wiesz dlaczego", a ja czekam na kolejny tom i kolejne przygody naszych bohaterek.

Z całego serca polecam - mommy_and_books.

Avatar użytkownika - Women_books
Women_books
Przeczytane:2022-07-13, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2021,

Kolejny raz wracamy do liceum Freuda i kolejny raz los nie oszczędził uczniów tej szkoły. Nie dość że szkoła została zaatakowana a w tej tragedia zginęło wiele osób to dodatkowo zniknęła Dagmara. Przyjaciółka Marty, Sary i Wiki. Za wszelką cenę próbują odkryć prawdę gdyż to właśnie one widziały Dage po raz ostatni i to własne one są głównymi podejrzanymi.
Jak każda książka z tej serii nie jest tylko kryminałem ale porusza ona tematy które na ogół są przemilczane. Lgbt, wykluczenie społeczne, uzależnienia, depresja i wiele innych wątków które możemy znaleźć w tej historii. Autor pokazuje, że nawet wśród osób które znamy, przebywamy z nimi na codzien może znaleźć się osoba która potrzebuje pomocy jednak my nie potrafimy dostrzec problemu. W wszechobecnym świecie tak łatwo się zatracić, mając swoje problemy, plany, ciężko dostrzec wołanie o pomoc bliskiej osoby. Wydawać by się mogło że nastolatki nie mają problemów bądź ich kłopoty są błahe. Jednak niejednokrotnie okazuje się że oni sobie nie radzą a dorośli bagatelizują problem. Dodatkowo autor pokazuje świat internetowych chalangow, gdzie dla liczby obserwujących i zasięgów wykonuje się filmiki które mają za zadanie zaszokować oraz podbić popularność. Wykonanie jednak niektórych filmików kończy się w tragiczny sposób.
Wracając do książki, jest ona pełna realności i problemów młodzieży. I jak zawsze końcówka dość zaskakująca, idealnie w stylu autora ? i kolejne cdn. Więc czekam na ciąg dalszy i polecam ?

Już nikt mnie nie skrzywdzi
Marcel Moss0
Okładka ksiązki - Już nikt mnie nie skrzywdzi

Warszawski licealista Maks Hajder w trakcie rodzinnej kłótni wpada w szał i atakuje nożem domowników. Jego rodzice giną na miejscu, a młodszy brat w stanie...

Polana
Marcel Moss0
Okładka ksiązki - Polana

WYCOFAJ SIĘ, PÓKI MASZ CZAS. ZOSTAŃ, A WCHŁONIE CIĘ LAS. Mieszkańcami wsi Runowo położonej w sąsiedztwie Puszczy Gorzowskiej wstrząsa zaginięcie Artura...