Niewybaczalne

'' Prawda daje nam szansę, a kłamstwo nie zostawia nam wyboru.''

; Niewybaczalne ;

Izabela Janiszewska.

Wydawnictwo: Czwarta Strona.

Literatura: Kryminał, Thriller.

Dwadzieścia pięć lat temu w domu handlowym Kryształ, podczas zakupów z matką zaginął trzyletni Jakub Babicz. Zaginięcie zostaje zgłoszone na policję, a w krótce dołącza kolejny zgłoszony dziesięcioletni chłopiec Piotr Zieliński. Dochodzeniem zajął się komendant Leszek Suski w raz z prokurator Mają Miksą. Podczas poszukiwań,  koło złomowiska na łąkach, zostają odnalezione brutalnie zamordowani chłopcy, ciała dwóch z nich zostają zidentyfikowane, kim zatem jest trzeci dziesięciolatek? W 2015r. Zuzanna niespodziewanie otrzymuje wiadomość o śmierci ojca, podczas pobytu w jego domu znajduje listy głęboko schowane. Jest to korespondencja jej dwadzieścia pięć lat temu zmarłej matki, jednak co dziewczynę wprawia w stupor, to daty które sugerują o tym że kobieta żyje. Od partnerki ojca dowiaduje się że jej matka przebywała w zakładzie psychiatrycznym. Skołowana postanawia skontaktować się z zakładem, gdzie tam zostaje poinformowana że matka zbiegła i popełniła samobójstwo skacząc z wiaduktu. Dziewczyna bierze sprawę w swoje ręce, chcąc odkryć prawdę, udaje się do miasteczka gdzie już na wstępie wyczuwa zmowę milczenia mieszkańców. Żadne próby zastraszenia nie są w stanie przegonić Zuzannę, próbując zrozumieć jaka jest różnica pomiędzy prawdziwymi a zafałszowanymi wspomnieniami, jak w przypadku biżuterii: to fałszywe klejnoty które wyglądają na prawdziwe, bardziej błyszczą. By rozróżnić czym jest kłamstwo, brnie coraz głębiej narażając się na niebezpieczeństwo. Czy odkryje prawdę zatajoną z przed lat, kim był chłopiec który wrył się w pamięć Zuzanny? Co matka miała wycięte żyletką na plecach, jaką drastyczną prawdę pokaże prawdziwe oblicze ówczesnego komendanta?

Małe miasteczko skrywa wielką tajemnicę która zostaje zatajona przez dwadzieścia pięć lat, ukryte są zagadki, a łańcuch powiązań wątków, wychodzi na jaw przypadkiem, kiedy to Zuzanna odkrywa czym jest zacieranie prawdy, dlaczego ojciec brnął w kłamstwa, ze strachu, z obawy, a może chronił córkę? Tragedia trzech rodzin kładzie cień na społeczeństwie, które wobec pojawiającej się dziewczyny odkrywa kolejne karty które skrywają wiele niedomówień, intryg i poszlak. Idąc tropem, poznaje powiązania pewnych osób ze sprawą, wtedy byli dziećmi, dziś osobami dorosłymi które chroniły się pod płaszczykiem szantażu, wymuszeń emocjonalnych, depresji. Co było powodem zabójstw? Czy ta historia mogła zakończyć się pozytywnie?

Autorka z niebywałą precyzją poprowadziła fabułę tak że czytelnik może poczuć wszelkie emocje związane z zaginięciami chłopców, strach i lęk jaki towarzyszył podczas czytania, dawał cień nadziei, na odnalezienie dzieci, szybka akcja, brawura, monolog który był analizą emocji, napięcia, sposobu rozumienia bohaterki która stanęła na wysokości zadania, będąc świadoma że ma do czynienia z osobistą tragedią, za wszelką cenę pragnąc by prawda ujrzała światło dzienne. Powieść bardzo intensywna, szybka, intrygująca, odbierze Wam dech w piersi, spowoduje że będziecie mieć trudności by książkę odłożyć na chwilę, powieść zawiera także drugie dno, daje do myślenia, posiada bardzo ważne przesłanie. Polecam serdecznie.

Informacje dodatkowe o Niewybaczalne:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2021-12-13
Dodał/a opinię: Renata Mielczarek

Zobacz opinie o książce Niewybaczalne

Kup książkę Niewybaczalne

Każdy wokół mnie uczestniczył w tamtych wydarzeniach, co tylko wzmagało myśli o zmowie milczenia.

Co za ironia, że gdy bezsenność odpuściła, dopadła mnie rzeczywistość.

Ludzie z mgły
Izabela Janiszewska0
Okładka ksiązki - Ludzie z mgły

NIE KAŻDY, KTO ZBŁĄDZIŁ WE MGLE,ODNAJDZIE DROGĘ DO DOMU. Kiedy dziewiętnastoletnia Alicja Jarosz znika w mglisty poranek, na mieszkańców Sinic pada strach...