Niewybaczalne

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2021-12-13

Zaginione dziecko, niewybaczalna zbrodnia i jedno kłamstwo, które zniszczy wszystko…

Trzyletni chłopiec puszcza rękę mamy i znika bez śladu w centrum handlowym. Wkrótce potem śledczy odnajdują na pobliskich łąkach trzy ofiary pewnej przerażającej zbrodni. Odkrycie to paraliżuje miejscową społeczność. Narasta nieufność i panika, a jednocześnie ktoś bardzo stara się, by prawda o zbrodni nie ujrzała światła dziennego.

Dwadzieścia pięć lat później Zuzannę budzi pukanie do drzwi. Na progu zastaje policjantów, którzy informują ją o śmierci ojca. Niebawem okazuje się, że cała przeszłość kobiety została zafałszowana. By zrozumieć tragedię sprzed lat i raz na zawsze przerwać zmowę milczenia, Zuzanna musi udać się w podróż tam, gdzie zaczęła się ta lawina kłamstw.

Czasami wystarczy jedno kłamstwo, by zacząć wątpić we wszystkie prawdy.

Tagi: bóg

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Niewybaczalne

Opinie o książce - Niewybaczalne

Avatar użytkownika - meridaikniga
meridaikniga
Przeczytane:2022-04-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022, Mam,

Każdy z nas ma takie książki, z którymi zostaje na dłużej i wraca do nich myślami. Tak jest u mnie w przypadku "Niewybaczalne" Izabeli Janiszewskiej. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale mogę śmiało powiedzieć, że nie ostatnie.

🔪Kłamstwo ma krótkie nogi, prędzej czy później ujrzy światło dzienne. Zuzanna przekonana, że jej matka zmarła wiele lat temu, żyje z dnia na dzień. Gdy umiera jej ojciec, odkrywa druzgocącą prawdę, okazuje się, że jej przeszłości była zgrabnie skrojoną mistyfikacją. Odkrywa listy od matki. Kobieta była pacjentką ośrodka dla psychicznie chorych. Wkrótce dziewczyna dowiaduje się, że matka popełniła samobójstwo. Zuza próbuje rozwikłać zagadkę. Wszystkie przesłanki wskazują, że coś jest nie tak ze śmiercią mamy, a źródło problem wybija ćwierć wieku wcześniej. Dziewczyna postanawia wrócić w rodzinne strony. Chce dotrzeć do świadków tamtych wydarzeń, by poznać prawdę.
🔪W 1990 roku, w centrum handlowym Kubuś znika z oczu mamy. Nikt niczego nie zauważył, nikt nie wie gdzie jest chłopiec. Cała społeczność szuka dziecka. W tym czasie wpływa zgłoszenie o zaginięciu kolejnych dzieci Emila i Piotrka. Zostają odnalezione zwłoki dzieci. Rozpoczyna się śledztwo, ale nie przynosi rezultatów, ktoś ewidentnie chce szybko zamknąć sprawę.
🔪Zuza odkrywa, że nikt nie chce wracać pamięcią do tamtych wydarzeń, panuje zmowa milczenia, dziewczyna otrzymuje pogróżki aby odpuścić i nie grzebać w starej sprawie.
🔪Świetny thriller, skrojony na miarę, efektowny i wciągający. Intryga gmatwa się, kłamstwo podpierane kolejnym kłamstwem, szybka fabuła rozgrywająca się w dwóch ramach czasowych nadaje atrakcyjności opowieści. Podrzucanie fałszywych tropów, niedomówienia, tajemnicze zachowanie bohaterów sprawiają, że historia jest ciekawa i wciągająca.
🔪Cała paleta wielobarwnych postaci, tajemnice, półprawdy i przymykanie oczu na fakty, kreacja mordercy dodają charakteru powieści. Próby zrozumienia motywacji i sensu morderstwa przykuły mnie do tej pozycji na kilka dni. Czy istnieje jakaś wybaczalna zbrodna? Zdecydowanie nie.
🔪gorąco polecam 🔪

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta

Wystarczy jedno kłamstwo, by zwątpić we wszystkie prawdy.

Trzy letni Kuba znika bez śladu w domu towarowym. Wkrótce śledczy odnajdują na pobliskich łąkach trzy ofiary przerażającej zbrodni. Mieszkańcy boją się o swoich bliskich. Jest też ktoś kto stara się, aby prawda nie ujrzała światła dziennego.

Dwadzieścia pięć lat później do drzwi Zuzanny pukają policjanci, którzy informują ją o śmierci ojca. Okazuje się, że cała przeszłość kobiety została zafałszowana. Postanawia ona wyruszyć do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło, aby zrozumieć tragedię sprzed lat i przerwać zmowę milczenia.

Każdy kto czytał książki tej autorki wie jak potrafi świetnie pisać. Jak potrafi zmanipulować czytelnika, wgnieść w fotel i dać strzała w brzuch.
"Niewybaczalne" to świetny thriller psychologiczny. Świetny pomysł na fabułę, bardzo ciekawy, zaskakujący, a jednocześnie przerażający. Umiejętności pisarskie autorki są na najwyższym poziomie. Jedna z niewielu, która potrafi tak świetnie przeplatać i lawirować wątkami, by na koniec połączyć je w całość.
To co idealnie wychodzi autorce to wzbudzić w czytelniku nie tylko zainteresowanie, ale dać mu odczuwać, że sam zbliża się do prawdy, sam odkrywa po szczególne karty. Jak już jesteśmy pewni zakończenia to dostajemy plaskacza i patrzymy z niedowierzaniem na zakończenie.
To lubię i takie książki chce czytać.
Wam polecam serdecznie.

Jest to moje pierwsze spotkanie z panią Izabelą Janiszewską. Jakoś nie mogłam się wcześniej zabrać do czytania jej książek. Z tą pozycją było zupełnie inaczej. Ta okładka tak do mnie przemówiła zapraszająco, że nie mogłam się jej oprzeć. Dodatkową zachętą było polecenie mojej córki abym koniecznie przeczytała te książkę. I naprawdę nie żałuję tej decyzji.
Mogę nawet powiedzieć o niej - rewelacja. Dawno tak dobrze nie czytało mi się książki poruszającej trudne tematy, czytałam ją z zapartym tchem, aż szkoda mi było ją odkładać nawet na chwilę. Bardzo lubię takie retrospekcje, bo wtedy jesteśmy jakby w dwóch historiach, fabuła toczy się dwoma nurtami czasowymi, które w pewien sposób się łączą. Intryga jest bardzo składnie i nawet bardzo precyzyjnie ułożona, czytając nie można się pogubić, mimo tego, że fabuła prowadzona jest dwutorowo.

"Każdy wokół mnie uczestniczył w tamtych wydarzeniach, co tylko wzmagało myśli o zmowie milczenia."

W 1990 roku w domu towarowym trzyletni Kubuś będąc z mamą na zakupach puszcza na chwilkę jej rękę i znika be śladu. Poszukiwania w okolicy nic nie dają, Policja i niemal cała społeczność wyrusza na poszukiwanie chłopca, na łące obok złomowiska znajdują zwłoki trzech chłopców...

Powrót do korzeni, do nieznanych czasów dzieciństwa nie jest prosty ani łatwy. W książce tej razem z dziennikarką Zuzanną w 2015 roku udajemy się z Warszawy (gdzie mieszka Zuza) do małego miasteczka aby rozwikłać tajemnicę swojej nieżyjącej matki. Ojciec Zuzy zginął w wypadku samochodowym, kobieta przypadkowo znajduje w jego mieszkaniu listy od swojej matki, wysyłane co roku na jej urodziny. Jest bardzo zdziwiona, gdyż nigdy ich nie widziała, a zresztą była pewna, że jej matka zmarła już dawno, w jej piąte urodziny..., okazuje się jednak, że zginęła kilka dni przed śmiercią ojca.

"Mój ojciec zawsze powtarzał, że prawda daje nam szansę, a kłamstwo nie zostawia nam wyboru. Przez całe życie wierzyłam w te słowa. Do dnia, w którym okazało się, że mnie oszukał."

Zuzanna postanowiła poznać przyczynę tego, dlaczego ojciec przez tyle lat ją oszukiwał, czy każdy człowiek byłby w stanie wrócić do nieznanej sobie przeszłości sprzed 25 lat aby znaleźć odpowiedź na pytanie co się wtedy stało.
Gdy Zuza dociera na miejsce, od razu zauważa, że ludzie tutaj są bardzo nieufnie do nie nastawieni. Z pewnością wiedzą kim jest i po co tu przyjechała.
Co Zuzanna odkryje? Czy pozna tajemnicę swojej matki i dowie się dlaczego ojciec ją okłamał? Komu może zaufać w tej zamkniętej w sobie miejscowości?
Co się tutaj wydarzyło i jakie są tego konsekwencje do dzisiaj?

"Jak to możliwe, że jedne rzeczy pamiętamy, a inne umykają ze wspomnień? Giną gdzieś, jakby kartka w umyśle, na której je zapisaliśmy, została wyrwana."

Bardzo mi się podobały opisy społeczności w małym miasteczku, sama mieszkam w podobnym i wiem, że takie skrywane tajemnice mogą być wszędzie. Tam gdzie ludzie są ze sobą zżyci, a połowa mieszkańców spokrewniona ze sobą żyje się zupełnie inaczej niż w wielkim mieście.
Moim zdaniem to bardzo dobra pozycja w kategorii kryminału. Myślę, że na długo zapadnie w pamięci ta lektura.
Polecam.

'' Prawda daje nam szansę, a kłamstwo nie zostawia nam wyboru.''

; Niewybaczalne ;

Izabela Janiszewska.

Wydawnictwo: Czwarta Strona.

Literatura: Kryminał, Thriller.

Dwadzieścia pięć lat temu w domu handlowym Kryształ, podczas zakupów z matką zaginął trzyletni Jakub Babicz. Zaginięcie zostaje zgłoszone na policję, a w krótce dołącza kolejny zgłoszony dziesięcioletni chłopiec Piotr Zieliński. Dochodzeniem zajął się komendant Leszek Suski w raz z prokurator Mają Miksą. Podczas poszukiwań,  koło złomowiska na łąkach, zostają odnalezione brutalnie zamordowani chłopcy, ciała dwóch z nich zostają zidentyfikowane, kim zatem jest trzeci dziesięciolatek? W 2015r. Zuzanna niespodziewanie otrzymuje wiadomość o śmierci ojca, podczas pobytu w jego domu znajduje listy głęboko schowane. Jest to korespondencja jej dwadzieścia pięć lat temu zmarłej matki, jednak co dziewczynę wprawia w stupor, to daty które sugerują o tym że kobieta żyje. Od partnerki ojca dowiaduje się że jej matka przebywała w zakładzie psychiatrycznym. Skołowana postanawia skontaktować się z zakładem, gdzie tam zostaje poinformowana że matka zbiegła i popełniła samobójstwo skacząc z wiaduktu. Dziewczyna bierze sprawę w swoje ręce, chcąc odkryć prawdę, udaje się do miasteczka gdzie już na wstępie wyczuwa zmowę milczenia mieszkańców. Żadne próby zastraszenia nie są w stanie przegonić Zuzannę, próbując zrozumieć jaka jest różnica pomiędzy prawdziwymi a zafałszowanymi wspomnieniami, jak w przypadku biżuterii: to fałszywe klejnoty które wyglądają na prawdziwe, bardziej błyszczą. By rozróżnić czym jest kłamstwo, brnie coraz głębiej narażając się na niebezpieczeństwo. Czy odkryje prawdę zatajoną z przed lat, kim był chłopiec który wrył się w pamięć Zuzanny? Co matka miała wycięte żyletką na plecach, jaką drastyczną prawdę pokaże prawdziwe oblicze ówczesnego komendanta?

Małe miasteczko skrywa wielką tajemnicę która zostaje zatajona przez dwadzieścia pięć lat, ukryte są zagadki, a łańcuch powiązań wątków, wychodzi na jaw przypadkiem, kiedy to Zuzanna odkrywa czym jest zacieranie prawdy, dlaczego ojciec brnął w kłamstwa, ze strachu, z obawy, a może chronił córkę? Tragedia trzech rodzin kładzie cień na społeczeństwie, które wobec pojawiającej się dziewczyny odkrywa kolejne karty które skrywają wiele niedomówień, intryg i poszlak. Idąc tropem, poznaje powiązania pewnych osób ze sprawą, wtedy byli dziećmi, dziś osobami dorosłymi które chroniły się pod płaszczykiem szantażu, wymuszeń emocjonalnych, depresji. Co było powodem zabójstw? Czy ta historia mogła zakończyć się pozytywnie?

Autorka z niebywałą precyzją poprowadziła fabułę tak że czytelnik może poczuć wszelkie emocje związane z zaginięciami chłopców, strach i lęk jaki towarzyszył podczas czytania, dawał cień nadziei, na odnalezienie dzieci, szybka akcja, brawura, monolog który był analizą emocji, napięcia, sposobu rozumienia bohaterki która stanęła na wysokości zadania, będąc świadoma że ma do czynienia z osobistą tragedią, za wszelką cenę pragnąc by prawda ujrzała światło dzienne. Powieść bardzo intensywna, szybka, intrygująca, odbierze Wam dech w piersi, spowoduje że będziecie mieć trudności by książkę odłożyć na chwilę, powieść zawiera także drugie dno, daje do myślenia, posiada bardzo ważne przesłanie. Polecam serdecznie.

Avatar użytkownika - ta_adrianna
ta_adrianna
Przeczytane:2022-03-09, Przeczytałem, Mam,

Dramatyczne wydarzenia z przeszłości nawet po wielu latach sprawiają ból, szczególnie, gdy nie zostały wyjaśnione. Nadszedł czas by rozwikłać zagadkę i odkryć tajemnice, które wcale na to nie czekają. Wciągająca, ciekawie napisana, z każdą kolejną kartką chce się wiedzieć więcej.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-01-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 2022,

Temat tak. Wykonanie literackie - bardzo przeciętne. Części dotyczące wydarzeń z lat 90-tych napisane dobrze i intrygująco. Zuzanna z 2015 roku - irytująca.

Avatar użytkownika - LadyPasja
LadyPasja
Przeczytane:2022-01-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Z jaką książką rozpoczęliście rok 2022?

U mnie ,,Niewybaczalne" autorstwa Izabeli Janiszewskiej i od razu Wam powiem... jakież to było wspaniałe spotkanie i jakie emocje.

Gdy traci się dziecko, małe dziecko, dla rodziców kończy się świat, a dla małej społeczności burzy się naturalny ład i porządek.

Gdy zostają odnalezione ciała trójki dzieci... pojawia się myśl, że świat się kończy, że taka sytuacja jest wbrew naturze, wbrew ustalonemu ładowi... jest z pewnością wynaturzeniem z zewnątrz.

Śledztwo mające na celu wyjaśnienie przerażającej zbrodni jest skazane na niepowodzenie, bo komuś bardzo zależy, by prawda nie ujrzała światła dziennego. Możliwości manipulacji dowodami są duże, a ,,ten obcy" musi zostać ukarany... bo kogoś trzeba oskarżyć i to szybko.

Dwadzieścia lat później do sprawy wraca Zuzanna, kobieta, którą kieruje zdecydowanie więcej niż dziennikarska ciekawość... Co odkryje? Czy sieć kłamstw, tkana przez te wszystkie lata, nie przysłoni prawdy o morderstwie? Czy znajdzie się choć jedna osoba, która wesprze kobietę w walce o prawdę? Czy poznanie trudnej przeszłości, pozwoli uporządkować teraźniejszość?

Gorąco polecam lekturę książki ,,Niewybaczalne"... tylko uważajcie zarwana noc murowana... ciekawe śledztwo, wnikliwa analiza ludzkiej natury, klimat małej społeczności i poruszanie się w niedopowiedzianej przestrzeni szarości... między złem a obłędem, między kłamstwami a niewyobrażalną rozpaczą.

,,Tak naprawdę ludzie nie obawiają się tego, że spotka ich coś złego, w rzeczywistości umierali ze strachu przed tym, co będą czuli, gdy najgorsze już się wydarzy. Przed tym cierpieniem, paniką, uczuciem rozpadania się na kawałki i duszącej bezradności..."

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2022-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książką ,,Niewybaczalne" Janiszewska przekonała mnie, że możliwe jest, że jej nazwisko już niedługo zyska własne stałe miejsce wśród najlepszych polskich pisarzy kryminalnych.

Ten tytuł określiłabym jak połączenie thrillera i kryminału. Jego fabuła rozdzielona jest na dwa czasy: rok 2015 oraz 1990. Zagadka aktualnych czasów wymusza odkrycie i rozwiązanie tej z przeszłości, która inspirowana jest po części historią prawdziwą. Ta pierwszą poznajemy oczami Zuzy, 30letniej dziennikarki ze skomplikowanym życiem prywatnym z jej perspektywy, czasy dawniejsze bardziej reportersko, nieskupiające się na tylko jednej postaci, co też wpływa na styl - rozdziały z Zuzą są bardziej nakierowane na jej przeżycia, ich obrazowe oddanie, a te drugie z kolei wydaje się, że na przedstawienie po kolei wydarzeń, choć i tu między wierszami możemy znaleźć naprawdę rewelacyjne portrety psychologiczne. Książka naszpikowana jest ogólnymi, uniwersalnymi spostrzeżeniami i tu kryje się moja jedna uwaga - po jakimś czasie było mi ich trochę za dużo. To jednak mała igła w stogu kryminału na wysokim poziomie. Janiszewska świetnie buduje napięcie, choć akcja toczy się niespiesznie, a zagadnienia jakie przed nami odkrywa są tak niejednoznaczne i trudne do osądzenia, że zostają w czytelniku na długo. Nie jest to książka idealna, ale niewiele jej do tego określenia brakuje. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć!

Kiedy bez śladu ginie małe dziecko liczy się każda minuta. W przeciągu ostatniej dekady zgłoszonych zostało 3581 zaginięć dzieci do lat 7. Ze statystyk polskiej policji wynika, że aż 95% z nich bezpiecznie trafia do domu w ciągu 7 dni od zaginięcia. Są jednak przypadki, kiedy ziszcza się najgorszy scenariusz. Pani Izabela pod lupę bierze jeden nich, zadając przy okazji bardzo ważne pytanie o zło.

Wina
Pani Izabela Janiszewska w swojej najnowszej książce inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami, jednak nie zdradzę wam o jaką historię chodzi, aby nie psuć zabawy. ,,Niewybaczalne" to przemyślany i niezwykle rozbudowany thriller psychologiczny. Liczne wątki poboczne prowadzą czytelnika na dwie, równoległe osie czasu - rok 1990 gdy dochodzi do zaginięcia trzyletniego chłopca oraz 2015r. kiedy Zuzanna stara się odkryć prawdę o swojej przeszłości. Już na samym początku historii uwydatnia się problematyka skomplikowanych, niejednoznacznych relacji rodzinnych oraz licznych kłamstw. Autorka budując intrygę w bardzo celny sposób ukazała jak wiele znaczeń i form może mieć ból. Wyrzuty sumienia i cierpienie nieustannie towarzyszą bohaterom. Muszą zmagać się nie tylko z ciężką rzeczywistością, ale także własnym umysłem. Krzywdy i wyrządzone zło nawet po 25 latach nie zostają ugaszone. Jątrzą się niczym zaropiała rana. Prawda jednak sprawia, że czytelnik zmuszony zostaje do refleksji na temat kary za popełnione krzywdy. Ważne jest tutaj także podejście społeczeństwa i psychologiczne zagadnienie zła w ludzkiej naturze. Nabywamy go, czy rodzimy się źli z natury.
,,Niewybaczalne" to smutna i refleksyjna historia, która nie pozostaje bez wad. Autorka mocno skupiła się na portretach psychologicznych postaci. Jest ich dużo, są wyraziści, jednak często zdarzały się przydługie przegadane momenty, które spowalniały akcję. Szczególnie dużo było ich w przypadku współczesnej osi czasu i Zuzanny, która lubiła rozczulać się nad swoim życiem. Jednak to przeszkadzało mi głównie z początku, bo gdy później akcja rusza z kopyta, to strony mijały mi w mgnieniu oka.

Podsumowanie
,,Niewybaczalne" to w moim odczuciu bardzo dobry thriller psychologiczny, który pomiędzy kolejnymi rozdziałami skłania czytelnika do głębszych przemyśleń na temat ludzkiej natury i relacji zarówno w sferze społecznej jak i rodzinnej. Autorka świetnie obserwuje świat oraz ludzi, dzięki czemu kreuje realistycznych bohaterów. Jej warsztat pisarski jest na bardzo wysokim poziomie, każde zdanie zostaje przemyślane i pasuje do całościowej układanki. Akcja (choć czasem zwalnia a ilość rozważań bohaterów może przytłoczyć) nieustannie prze do przodu, odkrywając coraz nowe, brutalne fakty. Kolejny raz jestem usatysfakcjonowana z podróży, którą zafundowała mi Pani Izabela. Trzymam mocno kciuki za jej dalszy rozwój i z niecierpliwością oczekuję kolejnej historii!

Histeria
Izabela Janiszewska 0
Okładka ksiązki - Histeria

Największy obłęd bierze się z niemocy. Komisarz Bruno Wilczyński popada w obsesję – nie może pogodzić się z tym, że wciąż nie udało mu się wsadzić...

Wrzask
Izabela Janiszewska 0
Okładka ksiązki - Wrzask

Genialny seryjny morderca i para śledczych, która nie cofnie się przed niczym, by go schwytać… Kryminalny debiut roku! Niezależna reporterka...

Co za ironia, że gdy bezsenność odpuściła, dopadła mnie rzeczywistość.

Więcej cytatów z tej książki
Jesteśmy twoi
Anna Ficner-Ogonowska