Niewybaczalne

Jest to moje pierwsze spotkanie z panią Izabelą Janiszewską. Jakoś nie mogłam się wcześniej zabrać do czytania jej książek. Z tą pozycją było zupełnie inaczej. Ta okładka tak do mnie przemówiła zapraszająco, że nie mogłam się jej oprzeć. Dodatkową zachętą było polecenie mojej córki abym koniecznie przeczytała te książkę. I naprawdę nie żałuję tej decyzji.
Mogę nawet powiedzieć o niej - rewelacja. Dawno tak dobrze nie czytało mi się książki poruszającej trudne tematy, czytałam ją z zapartym tchem, aż szkoda mi było ją odkładać nawet na chwilę. Bardzo lubię takie retrospekcje, bo wtedy jesteśmy jakby w dwóch historiach, fabuła toczy się dwoma nurtami czasowymi, które w pewien sposób się łączą. Intryga jest bardzo składnie i nawet bardzo precyzyjnie ułożona, czytając nie można się pogubić, mimo tego, że fabuła prowadzona jest dwutorowo.

"Każdy wokół mnie uczestniczył w tamtych wydarzeniach, co tylko wzmagało myśli o zmowie milczenia."

W 1990 roku w domu towarowym trzyletni Kubuś będąc z mamą na zakupach puszcza na chwilkę jej rękę i znika be śladu. Poszukiwania w okolicy nic nie dają, Policja i niemal cała społeczność wyrusza na poszukiwanie chłopca, na łące obok złomowiska znajdują zwłoki trzech chłopców...

Powrót do korzeni, do nieznanych czasów dzieciństwa nie jest prosty ani łatwy. W książce tej razem z dziennikarką Zuzanną w 2015 roku udajemy się z Warszawy (gdzie mieszka Zuza) do małego miasteczka aby rozwikłać tajemnicę swojej nieżyjącej matki. Ojciec Zuzy zginął w wypadku samochodowym, kobieta przypadkowo znajduje w jego mieszkaniu listy od swojej matki, wysyłane co roku na jej urodziny. Jest bardzo zdziwiona, gdyż nigdy ich nie widziała, a zresztą była pewna, że jej matka zmarła już dawno, w jej piąte urodziny..., okazuje się jednak, że zginęła kilka dni przed śmiercią ojca.

"Mój ojciec zawsze powtarzał, że prawda daje nam szansę, a kłamstwo nie zostawia nam wyboru. Przez całe życie wierzyłam w te słowa. Do dnia, w którym okazało się, że mnie oszukał."

Zuzanna postanowiła poznać przyczynę tego, dlaczego ojciec przez tyle lat ją oszukiwał, czy każdy człowiek byłby w stanie wrócić do nieznanej sobie przeszłości sprzed 25 lat aby znaleźć odpowiedź na pytanie co się wtedy stało.
Gdy Zuza dociera na miejsce, od razu zauważa, że ludzie tutaj są bardzo nieufnie do nie nastawieni. Z pewnością wiedzą kim jest i po co tu przyjechała.
Co Zuzanna odkryje? Czy pozna tajemnicę swojej matki i dowie się dlaczego ojciec ją okłamał? Komu może zaufać w tej zamkniętej w sobie miejscowości?
Co się tutaj wydarzyło i jakie są tego konsekwencje do dzisiaj?

"Jak to możliwe, że jedne rzeczy pamiętamy, a inne umykają ze wspomnień? Giną gdzieś, jakby kartka w umyśle, na której je zapisaliśmy, została wyrwana."

Bardzo mi się podobały opisy społeczności w małym miasteczku, sama mieszkam w podobnym i wiem, że takie skrywane tajemnice mogą być wszędzie. Tam gdzie ludzie są ze sobą zżyci, a połowa mieszkańców spokrewniona ze sobą żyje się zupełnie inaczej niż w wielkim mieście.
Moim zdaniem to bardzo dobra pozycja w kategorii kryminału. Myślę, że na długo zapadnie w pamięci ta lektura.
Polecam.

Informacje dodatkowe o Niewybaczalne:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2021-12-13
Dodał/a opinię: Myszka77

Zobacz opinie o książce Niewybaczalne

Kup książkę Niewybaczalne

Co za ironia, że gdy bezsenność odpuściła, dopadła mnie rzeczywistość.

Ludzie z mgły
Izabela Janiszewska0
Okładka ksiązki - Ludzie z mgły

NIE KAŻDY, KTO ZBŁĄDZIŁ WE MGLE,ODNAJDZIE DROGĘ DO DOMU. Kiedy dziewiętnastoletnia Alicja Jarosz znika w mglisty poranek, na mieszkańców Sinic pada strach...