Nimfomanka

Przydłość Anity, głównej bohaterki książki, może wydawać się zabawna. Tak zresztą sugeruję fragment powieści figurujący nad tytułem książki, ale czy faktycznie można doszukać się w tym czegoś zabawnego, jeśli kobieta cały czas, bez przerwy od rana do nocy odczuwa niepohamowaną, przemożną chęć, jakieś dzikie pragnienie seksu? Można to uznać za ekscytujące, zabawne, ale tylko wtedy gdy nie wie się tak naprawdę, na czym polega sytuacja problem, z jakim zmaga się Anita i zapewne wiele kobiet. Choć trudno w to uwierzyć, pierwsze co przychodzi na myśl to, że jest to niemożliwe, trudne do wyobrażenia. Potem, że to straszne, że tak naprawdę być nie musi i że tę chęć można sobie wyperswadować, pozbyć się tego pragnienia. Że tak naprawdę chce się czegoś innego. Ale nie. Chodzi właśnie o TO. O robienie tego i by to zrobić gdzieś, gdziekolwiek, z kimkolwiek. Na początku może faktycznie Anita zwraca uwagę na to, kto jej towarzyszy i gdzie to się odbywa, ale to się zmienia w trakcie książki i jej autodestrukcyjne życie, brak opanowania może mieć tylko i wyłącznie marne skutki. Może trudno to sobie uzmysłowić, ale jest to uzależnienie jak każde inne Choroba, którą należy leczyć, ale żeby tak się stało, trzeba pogodzić się z tym faktem i dać sobie pomóc. Nie będzie przesadą, jeśli nazwiemy życie bohaterki piekłem, bo odczuwanie ciągle niszczących emocji bólu wstydu to wyjątkowo paskudny problem psychologiczny. Jeśli na początku chce, a właściwie musi to robić, to czasami jeszcze chciała, aby był to ktoś w miarę normalny, przystojny, zadbany, czysty. Potem liczyło się, tylko żeby był. Żeby był ktokolwiek. Ktoś, kto się nią zainteresuje, zechce jej i stanie się to, czego ona ciągle szuka, bo przez cały czas prowokuje sytuacje. Szuka momentów, mężczyzn, ale nie zawsze się to udaje i wtedy przychodzi frustracja i jedyne doraźne rozwiązanie, jakie znajduje to oglądanie filmików. Takich filmików które pomogą jej się zadowolić, póki nie wymyśli czegoś w realu. Odrzucenie i egzystowanie we własnym nieszczęściu, którym nie może się z nikim podzielić, to są fatalne skutki takiego postępowania, takiego trybu życia, ale przecież jest coś zgoła gorszego.Coś, co może się skończyć tragicznie, bo przygodny seks, o którym mowa jest prawie na każdym kroku w książce. Jedyne co może przynieść to niepożądane choroby, prawdziwe, niepsychologiczne dolegliwości. Ale jak zmienić myślenie, żeby nie dochodziło do takich sytuacji? Ryzyko zanika w momencie, w którym Anita widzi szanse na chwilę zapomnienia.

Jeśli chodzi o życie dorosłe, to kolej rzeczy była taka, że miała męża, potem dziecko, ale potoczyło się tak, że na chwilę obecną młody mieszka z ojcem, a Anita z doskoku zagląda do syna. Ten nieświadomy niczego spędza z matką te raczej krótkie chwile. Część powieści opisuje życie Anity za nastolatki. To bardzo ciekawy niebanalny fragment, który po części może tłumaczy późniejsze jej wybory, zachowania, decyzje. A może w pewnym stopniu również przedstawia ten okres jej życia, który również zawierał pewne incydenty, niestosowne zachowania, nie tylko jej, ale również wobec niej. Może nie służą one temu, by tłumaczyć jej aktualne zachowania, a może coś w tym faktycznie jest? Podoba mi się, że akcja powieści osadzona została zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeśli chodzi o nasz kraj, to mamy tu Koszalin, Świnoujście, Sopot, Szczecin. Są to oczywiście różne lata i teraz i dla przykładu rok 89. Jeśli chodzi o zagranicę to Mowa o Berlinie na przykład z któregoś lata 91 roku.

Anita, Anita, ale przecież poza nią ich masą mężczyzn są również inni bohaterowie tej powieści. Anita, jej synek i mąż. Były mąż to jedno, ale Anita ma też ciotkę, osobę, która nieraz musiała wyciągać ją z poważnych tarapatów i która starała się, by Anita choć odrobinę szanowała siebie i swoje ciało. Kobieta, która nie wiedziała o poczynaniach dziewczyny i jej akcjach, a których skutki musiała naprawiać. Każdy rozdział to inne miasto inny czas inni ludzie i ta sama ona.

Sięgając po powieść Soni Rosy, polskiej znanej autorki piszącej pod pseudonimem, bo tego przynajmniej możemy dowiedzieć się z informacji zawartej na tylnym skrzydełku okładki, myślałam, że mam przed sobą powieść erotyczną. Tak nie było a szkoda, bo chyba wolałabym, aby był to fajny gorący erotyk pobudzający fantazje, wzbudzający ekscytacje i gorące emocje. Było wręcz przeciwnie. Powieść okazała się być brutalną do szpiku kości prawdziwą smutną opowieścią o pogubionej osobie. To taki dramat o tematyce przeznaczonej tylko dla dorosłych. Muszę przyznać, że trochę ciekawi mnie inna powieść Soni Rosy mianowicie Hotel 69. Tak 69. znowu myślę, że to może będzie wreszcie taki gatunek, na jakie liczę Trochę żałuję, że w powieści nie znalazłam jakiś pozytywnych aspektów. Nie było nic, co poza tym jednym sprawiałoby jej przyjemność. Miała synka który, póki co był jeszcze młody i nie miał pojęcia o problemach rodziców. Choć to ona miała problem, wpływał on w taki czy inny sposób na życie całej rodziny. Mąż Anity nie mógł zostać obojętny na jej zachowanie i podjął wreszcie pewne kroki.

Finał książki dość interesujący w przeciwieństwie do prawie całości, która była najprościej mówiąc przewidywalna. Nie znaczy, że była monotonna, bo pokuszę się o mały sarkazm i powiem tak: nie ma monotonii, kiedy co godzinę, co dzień robi się może i to samo, ale z kimś zupełnie innym i w zupełnie innym miejscu. Warto przeczytać, bo może to przeciętny dramat, ale i taka życiowa historia, która uświadomi nam kilka kwestii. Nigdy nie wiadomo jakie demony kryją się w osobie, którą właśnie minęliśmy na ulicy. Nigdy nie wiadomo jakie pragnienia ma znana nam z widzenia ekspedientka w tym czy w innym sklepie. A listonosz, kurier... Ciekawe czy dałby się namówić na propozycję Anity? Więc może warto przeczytać, aby nauczyć się nie oceniać kogoś bez głębszego poznania. Można wyciągnąć morał, czyta się w miarę szybko, więc czas stracony to nie będzie.

Informacje dodatkowe o Nimfomanka:

Kup książkę Nimfomanka

Mój bodyguard
Sonia Rosa0
Okładka ksiązki - Mój bodyguard

Bogata i rozpieszczona Olga musi radykalnie zmienić swój styl życia. Seksowny ochroniarz ma jej to zadanie ułatwić... Olga myślała, że ma wszystko. Hubert...

Klinika miłości
Sonia Rosa0
Okładka ksiązki - Klinika miłości

Wciągająca erotyczna historia o przystojnym chirurgu i jego pacjentkach. Urodzony w Moskwie, ale wychowany na warszawskim Żoliborzu, doktor Igor Orłow...