Ogień i lód

Tom 2 cyklu Wojownicy. Początek przepowiedni (seria pierwsza)

Książka, która z całą pewnością wciągnie każdego młodego ducha (i nie tylko) w wir przygód. Powiem szczerze byłam zaskoczona, że można wymyślić tak ciekawą fabułę dla kocich postaci. Po przeczytaniu pierwszej części, która była całkiem niezła nie wiedziałam, czy baza pomysłów się nie wyczerpała. Nie zawiodłam się jednak. Druga część jest jeszcze lepsza. Ciekawi, wciąga i zaskakuje.
Po raz kolejny jestem tez zachwycona okładką. Koty zawsze przyciągają wzrok. Ognisty kociak z pięknymi błękitnymi oczami. Tym razem nie są one zielone aby bardziej pasowały do kolorystyki reszty okładki. Wspaniale widać tytułowy ogień i lód.

Na wstępie coś dla tych, którzy nie kojarzą pierwszej części. "Ucieczka w dzicz" opowiada historie domowego kota, który pod wpływem impulsu ucieka od swoich właścicieli i spotyka członków klanu dzikich kotów. Choć nie do końca wierzą, że domowy pieszczoch poradzi sobie w dziczy postanawiają go przyjąć. Rdzawy przyjmuje imię Ognista Łapa i rozpoczyna swój trening.

Przeżywa niesamowite przygody, poznaje członków innych klanów bierze udział w walkach. Pierwsza część wspaniale zaskakuje, że nie każdy jest taki jaki wydaje się na początku.

Polecam wszystkim zacząć od pierwszej części wtedy czyta się dużo lepiej. Jednak gdy nie ma takiej możliwości nie trzeba się mocno przejmować w drugiej części przypomniane są wydarzenia z poprzedniego tomu i wyjaśnione niektóre kwestie.

Przejdźmy więc do "Ogień i lód". Nasz główny bohater otrzymał imię Ogniste serce i stał się prawdziwym wojownikiem Klanu Pioruna. Nadal nie każdy potrafi zaakceptować go w grupie. Mimo iż pokazał prawdziwe męstwo i odwagę a także mądrość w walce z Klanem Cienia wciąż może liczyć na wsparcie tylko niektórych kotów. To sprawia, że z czasem coś go ciągnie do zapachów dzieciństwa i ciepłego gospodarstwa człowieka. Czy ulegnie pokusie powrotu? Zwłaszcza, że spotka kogoś bliskiego jego serca. Przekonacie się sami.

W tym czasie Klan Wiatru ukrywa się i głoduje nie wiedząc, że przywódca Klanu Cienia został przegnany. Biedne koty coraz bardziej osłabione nie mają szans na przetrwanie. Ktoś musi im pomóc. jednak nie wszystkie klany chcą odpuścić wolne miejsca do łowów.
Kodeksy klanów zostają naruszone kiedy koty pojawiają się na nie swoich terenach. Trudne sytuacje i nieporozumienia doprowadzą do zaciętych walk. Jednak w dwóch skłóconych grupach pojawiają się Romeo i Julia. Co będzie silniejsze, miłość czy wierność swoim braciom w klanie? Podobnie rzecz się ma z przyjaźnią. czy przetrwa próbę naruszenia wierności? Co skłania koty do walki i jak to wszystko się zakończy? Musicie to przeczytać.

W drugiej części przejawiają się stare postacie. Dowiemy się jak potoczyły się losy Kruczej Łapy, który uciekł z Klanu Pioruna w obawie przed Tygrysim Pazurem. Ta postać również owiana nutką tajemnicy ciągle wzbudza podejrzenia a jednocześnie ma poparcie w klanie. Czy kot będący tak oddanym wojownikiem i zastępca przywódcy mógł w przeszłości zabić członka klanu?
Nie zabraknie również mojej ulubionej postaci Żółtego Kła, która została uzdrowicielką Klanu Pioruna. Postać skrywająca w sobie trudną przeszłość i ciekawy charakter. Jeszcze nas zaskoczy swoimi tajemnicami. Dwójka uczniów, którzy kształcili się razem z Ognistym Sercem wciąż nie dostąpiło zaszczytu nadania tytułu wojownika. Czy zazdrosne koty spełnią swe marzenie? Jaki będzie ich stosunek do domowego kotka, który wcześniej został wojownikiem?
Oprócz wszystkich znanych nam kotów pojawią się nowe postacie. Poznajmy dokładniej członków Klanu Wiatru. Kilka kotów z pozostałych klanów również. W Klanie Pioruna nowe koty mają szkolić się na wojowników. Ogniste Serce i jego najlepszy przyjaciel dostają własnych uczniów do przeszkolenia. Mimo iż rozpiera ich duma zadanie to okazuje się nie być łatwe do wypełnienia. W klanie pojawia się ktoś jeszcze nie mogę wam jednak zdradzić kto.

Niech nikt nie pomyśli, że wojownicy to książka o słodkich kotkach dobra dla małych dzieci. Koty bywają brutalne ich losy są przejmujące i łapią za serce a wszystkie przygody czyta się w napięciu. Młodzież jest zachwycona książką o kotach!

Można by się zastanawiać czy książka o walczących kotach niesie jakieś wartości dla młodego pokolenia. Oczywiście, że tak. jest to wspaniała opowieść o wierności, przyjaźni - nie takiej udawanej ale na tyle silnej, że jest się gotowym oddać życie za przyjaciela. Książka uczy podejmowania trudnych decyzji. Szukania własnej drogi w życiu nawet jeśli jest ona sprzeczna z oczekiwaniami innych. Uczy także rozwiązywania problemów, przede wszystkim podejmowania się ich, kształtuje siłę ducha. Z każdego z nas może być wojownik nawet gdy do tej pory byliśmy leniwymi kanapowcami.

Rada dla rodziców jeśli twoje dziecko czyta wojowników podkradnij mu tę książkę i przeczytaj również :)

Informacje dodatkowe o Ogień i lód:

Wydawnictwo: Nowa Baśń
Data wydania: 2016-02-22
ISBN: 9788365122063
Tytuł oryginału: Fire and ice
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Katarzyna Krawczyk
Dodał/a opinię: Sadu

Zobacz opinie o książce Ogień i lód

Kup książkę Ogień i lód

Życzenie Liściastej Sadzawki
Erin Hunter0
Okładka ksiązki - Życzenie Liściastej Sadzawki

Liściasta Sadzawka od zawsze wiedziała, że zostając medyczką, nie będzie jej dane zaznać prawdziwej miłości. Jednak wojownik Klanu Wiatru, Wronie Pióro...

Przewodnik po klanach
Erin Hunter0
Okładka ksiązki - Przewodnik po klanach

Przewodnik po klanach zawiera Sekrety klanów oraz Kodeks klanów   Sekrety klanów Niezbadane dotąd terytoria wojowniczych klanów stają przed Tobą otworem...