Okrutny książę

Tom 1 cyklu Okrutny książę

"She wasn’t even
scared. She wasn’t sure she felt anything at all."
O tak! W końcu otrzymałam kawał dobrej i ciekawej fantastyki, która jest przede wszystkim pięknie wydana, wciąga od samego początku, jest oryginalna, a dodatkowo nie ma w niej przereklamowanego wątku miłosnego. Jest za to przemoc, są intrygi i mnóstwo niewiadomych.

Z twórczością Holly Black spotkałam się po raz pierwszy i jestem zdecydowana, że nie będzie to nasze ostatnie spotkanie. Z całą pewnością sięgnę po kolejne jej książki, a zwłaszcza po kontynuację tej serii.

Historia pozwala nam przenieść się do magicznego świata, którym władają elfy. Jednak nie tylko ich tam można spotkać, nie brakuje w tym świecie wielu innych, wspaniałych, magicznych stworzeń, które sprawiają, że ten świat jest tak niesamowity, a jego klimat po prostu pochłania.
Jude, główna bohaterka powieści, została zabrana do Elysium, gdy była dzieckiem. Nie potrafi odnaleźć się w tym świecie i całe swoje życie marzy o miejscu, w którym czułaby się dobrze. Jej całym życiem jest kraina elfów, ale co może zrobić zwyczajna śmiertelniczka, która nie jest szanowana przez magiczne stworzenia?
Jednak nikt nie bierze pod uwagę faktu, że człowiek potrafi kłamać, a to że nikt w Elysium nie szanuje ludzi i nie zwraca na nich uwagi, może działać na jej korzyść. Pewne jest, że Jude namiesza w tym świecie.

"And despite myself, despite what he’d done and what he was, I came to love him. I do love him.
It’s just not a comfortable kind of love."

Pierwsza rzecz, za którą uwielbiam tę książkę, to brak wątku miłosnego, który byłby radosny niczym tęcza, a mi byłoby od niego niedobrze. W KOŃCU doczekałam się ciekawej fantastyki, która nie skupia się na miłości nudnej jak flaki z olejem. O nie moi drodzy. Tutaj mamy mnóstwo przemocy, bójek, rozlewu krwi, dworskich intryg i tajemnic. Dzięki temu akcja w książce ciągnie brnie do przodu, jest niesamowicie interesująca, ciągle coś się dzieje, a czytelnik nie może się nudzić.

Bardzo podobały mi się tajemnice, niektórych domyśliłam się, ale były i takie, które mnie totalnie zaskoczyły i się ich nie spodziewałam. Takie zwroty akcji to coś bajecznego, co wprawia w osłupienie i sprawia, że chce się poznać jeszcze więcej historii.

Super przedstawione jest, jak cichy, szary człowiek potrafi się przeciwstawić innym, silniejszym osobnikom. Jude pokazała, że ma w sobie ogromną odwagę i umie zawalczyć o swoje. Niedoceniana i uważana za chodzącego trupa, który zgnije, bo jest krucha i słaba, pokazała jak może wyprowadzić na manowce takie płytkie spojrzenie. W Jude drzemie ogromna siła walki i w pełni to pokazała, zaskakują wszystkich i zmieniając bieg wydarzeń.
Z jednej strony możemy sobie pomyśleć, że jak to taki słaby człowieczek może walczyć z tak silnymi stworzeniami, a jednak siła miłości, umiejętność kłamania, kombinowania oraz skradania się i niedoceniania przez innych, pokazały, że każdy może osiągnąć sukces, jeśli tylko chce. Wystarczy tylko mieć dobry plan.

Na kolejny tom czekam z zapałem. Wiem, że jak go dopadnę, to pochłonę w ciągu jednego dnia, tak jak było z "Okrutnym księciem". Od tej historii nie można się oderwać, naprawdę. Tak wciąga, zachęca do poznawania dalszych losów bohaterów, że zapomina się o otaczającym świecie.

Uważam, że Holly Black stworzyła kawał niesamowitej fantastyki, która zachwyci wielu książkoholików. Nie jest to kolejny romans fantastyczny i jestem z tego powodu zachwycona. Gwarantuję Wam jednak, że mimo tego, iż nie ma wątku miłosnego na głównym planie, to nie będziecie się nudzić i autorka z całą pewnością Was zaskoczy. Zachęcam Was więc do sięgnięcia po książkę, bo naprawdę warto.

Informacje dodatkowe o Okrutny książę:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2018-09-19
Tytuł oryginału: The Cruel Prince
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Dodał/a opinię: Natalia Zaczkiewicz

Zobacz opinie o książce Okrutny książę

Kup książkę Okrutny książę

Tylko idioci nie boją się tego, co jest niebezpieczne.

Miłość to szlachetna materia. Czy cokolwiek uczynione dla szlachetnej sprawy może być niewłaściwe?

The Darkest Part of the Forest
Holly Black 0
Okładka ksiązki - The Darkest Part of the Forest

Children can have a cruel, absolute sense of justice. Children can kill a monster and feel quite proud of themselves. A girl can look at her brother and...

Kamienne oko
Holly Black 0
Okładka ksiązki - Kamienne oko

To druga część przygód rodzeństwa Grace'ów: miłośniczki floretu, Mallory, Simona, sympatyka zwierząt, i Jareda, wpadającego w szkolne tarapaty...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska