Pióro z obrazu Malczewskiego

"...nie patrz w dół, ale przed siebie. Idź do przodu, daj się poprowadzić, a ja ci pomogę."

"Pióro z obrazu Malczewskiego" to zdecydowanie nie książka, która zwróciłaby moją uwagę, stojąc na sklepowej półce. Najczęściej sięgam bowiem po fantasy, science fiction albo chociażby romanse. Jednak dzięki uprzejmości wydawnictwa AlterNatywnego miałam możliwość ją przeczytać i dla Was zrecenzować.

Książka ta jest dość krótka, gdyż mamy tutaj zaledwie 112 stron. Dla jednych może to być zaleta, a dla innych wada. Ja uważam, że to dość mało. Moim zdaniem ciężko zawrzeć dobrej jakości historię w tak małej ilości tekstu. Tak samo ciężko w ten sposób zadowolić czytelnika, który dzięki temu staje się w pewien sposób bardziej uważny i dociekliwy.

Mariusz Jancarczyk zabiera nas do świata, w którym czytelnik sam do końca nie wie co jest prawdą, a co tylko senną marą. Wydarzenia, które rozgrywają się w tej książce są kompletnie nieprzewidywalne i po prostu dziwne. Główny bohater to dziennikarz, którego kariera na skutek kilku lepszych artykułów do gazety, w której pracuje, idzie do przodu w naprawdę szybkim tempie. Mężczyzna coraz częściej jednak znajduje na swojej drodze tajemnicze pióra, które pojawiają się tak szybko, jak szybko potem znikają.

Autor w swojej książce bardzo często nawiązuje do wielu różnych tekstów kultury (piosenek, wierszy, mitologii) oraz obrazów Malczewskiego.

Jeśli chodzi o moje doświadczenia z czytania tej książki, to muszę przyznać, że niekoniecznie mi się ona podobała. Zdaję sobie sprawę z tego, że zamysłem autora było umieszczenie w niej tak wielu niezrozumiałych i dość absurdalnych wydarzeń, jednak takie teksty trzeba lubić czytać i myślę, że nie każdemu przypadną one do gustu. Z jednej strony w tych nieco ponad stu stronach działo się naprawdę dużo, ale z drugiej jak dla mnie nie okazało się to być jakoś bardzo porywające.

Nie żałuję przeczytania tej książki, gdyż było to dość ciekawe i inne niż dotychczas doświadczenie. A Wy czytaliście już tę publikacje? Jakie są Wasze odczucia?

Informacje dodatkowe o Pióro z obrazu Malczewskiego:

Wydawnictwo: inne