Pochyłe niebo. Ważka


Tom 3 cyklu Pochyłe niebo
Ocena: 5.67 (3 głosów)
opis

„Tej świadomości uczę się nadal, każdego dnia. To są błędy, porażki, ale też sukcesy i konsekwencje moich wyborów. Kiedyś byłam marzycielką, lecz życie nauczyło mnie, że nie należy przywiązywać się do przekonania, że wszystko musi być dobre, łatwe, ciekawe i przyjemne, bo wcale tak nie jest. […] Staram się oceniać swoje możliwości, liczę się z tym, że nie jestem cudotwórcą. I biorę poprawkę na błądzenie, próbowanie, znoszenie porażek. Nawet jeśli cos mi się nie uda lub los spłata mi figla, boleśnie zrani, wiem, ze trzeba było przez to przejść, doświadczyć, upaść. A potem otrzepać kolana i iść dalej. Bo wszystko jest po coś.”

To było nieziemsko przejmujące, refleksyjne i piękne zaczytanie!!!
Ostatni tom cyklu „Pochyłe niebo” – „Ważka”, sprawił mi wielką, czytelniczą przyjemność. Autorka wzniosła mnie na wyżyny zadowolenia i satysfakcji, płynącej z czytania tak doskonale napisanej książki. Niecierpliwe oczekiwanie na chwile spędzone z tą lekturą, opłaciło się. Autorka nie zawodzi i znakomicie wprowadza czytelnika w dalsze losy swoich bohaterów.

Ważka, symbol nieskończoności, odnowy, aktywności, odwagi, metamorfozy, zmiany, transformacji, szczęścia i siły. To również tytuł ostatniej części genialnego cyklu „Pochyłe niebo” Ewy Cielesz. Autorka głęboko i pięknie dotyka nas w niej słowami.

Konstrukcja powieści, w tym przypadku, jeszcze bardziej ciekawie przemyślana, bogata jest w poruszające i angażujące zabiegi i wątki. Znajdujemy tu i piękną, lecz niestety w dzisiejszych czasach nieco zapomnianą sztukę epistolografii oraz wspomnienia autentycznej postaci, którymi inspirowane są wydarzenia zamieszczone w książce. Kunsztownie splatają się one i zamykają finalnie przewijające się przez części cyklu wątki.

W powieści nie brakuje wyjątkowej aury, nastroju, zjawisk często tajemniczych i wręcz paranormalnych. Doskonale oddany klimat, poetyckość języka, świetnie prowadzone postaci sprawiają, że książkę czyta się emocjonalnie i jednym tchem.

Ewa Cielesz jest niezwykłą obserwatorką życia i ludzi. Swoje spostrzeżenia przenosi na karty pisanych przez siebie historii. Sprawia to, że jej publikacje są niezwykle cenione i pożądane przez rzesze czytelników. Na naszych oczach, kreowane przez nią postaci, dochodzą do porozumienia z własnym wnętrzem. Uczą się nazywać swoje tęsknoty, potrzeby i zaczynają rozumieć czego tak naprawdę od życia oczekują, czego chcą. Tak jak dzieje się to w przypadku bohaterów „Ważki”.

„Ważka” zabiera czytelnika w sentymentalną podróż po latach 90-tych. Latach, które były bardzo złe i bardzo dobre jednocześnie. Wszystko było wówczas trudniejsze i prostsze zarazem. Brak wielu przedmiotów, które dzisiaj są produktami pierwszej potrzeby, sprawiał, że trzeba było mieć wypracowane dobre nawyki i zwyczaje, żeby móc się odnaleźć i sprawnie funkcjonować. Ewa Cielesz przypomina nam o tym wszystkim, o czym powoli zapominamy, a jednocześnie wspomnienia o tym, potrafią nas rozczulić i wprawić w zadumę. Było mało, lecz wszystko miało znaczenie. Dziś kiedy mamy wszystko w zasięgu ręki, trudno nam mieć do czegokolwiek słabość. To co w tamtych czasach udało się kupić, czy przywieźć z RFN-u dawało ludziom prawdziwą, szczerą radość. Autorka przypomina nam również, że lata 90-te to także optymizm niezbędny do tego, abyśmy dziś mieli to, co mamy. To właśnie ten optymizm i chęć przemiany stały się „zapalnikiem” do handlu na składanych łóżkach, bagażnikach samochodów, czy kocach. To czas pionierski i zmagania się z zupełnie nowymi wyzwaniami. To również czas otwartych kontaktów i relacji międzyludzkich, których niestety nie można porównać do dzisiejszych. Dawną spontaniczność i otwartość zastąpiły maile, sms-y, portale społecznościowe. Ludzie mieli inny stosunek do siebie nawzajem, do rzeczy i przedmiotów. Tego może być nam żal…

Pełna emocji fabuła „Ważki” umiejscowiona w urzekającej scenerii pozwala odbiorcy zagłębić się w tę magiczną i klimatyczną przestań. Specyficznego i wyjątkowego kolorytu powieści, dopełniają fragmenty wierszy i utworów muzycznych, które autorka zmyślnie wplata w fabułę.

Niezwykle rzadko zdarza mi się czytać coś tak eterycznego, poetyckiego, delikatnego i hipnotyzującego jednocześnie.

„Ważka” Ewy Cielesz to mocne i głębokie studium skomplikowanych relacji uczuciowych, to transformacje, metamorfozy, utracone szanse, które ofiarował los oraz te nowe, którym warto wyjść z odwagą. To problem uzależnienia i bezdomności. To determinacja, marzenia, tęsknoty i poszukiwanie szczęścia. To konsekwencje podejmowanych działań i decyzji.

Kocham tę książkę. Kocham całą serię. Wy też ją pokochacie. Weźcie więc do ręki „Ważkę” i pozwólcie jej coś w sobie zmienić. Jestem pewna, że nawet nie zauważycie momentu, w którym ta zmiana nastąpi. Po skończonej lekturze będziecie całkiem innymi ludźmi, gotowymi na nowe wyzwania i dary od losu.

Czytajcie!!! Polecam!!!

Informacje dodatkowe o Pochyłe niebo. Ważka:

Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2019-10-24
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-66451-00-1
Liczba stron: 384
Dodał/a opinię: dzagulka

Tagi: obyczajowe

więcej

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Pochyłe niebo. Ważka

Kup książkę Pochyłe niebo. Ważka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Córka Cieni. Obce Matki
Ewa Cielesz0
Okładka ksiązki - Córka Cieni. Obce Matki

Co za historia! - aż chce się wykrzyknąć po lekturze kolejnego tomu Córki Cieni. Wytrwałość, splot korzystnych okoliczności i łut szczęścia pomaga...

Córka cieni. Siedem szmacianych dat
Ewa Cielesz0
Okładka ksiązki - Córka cieni. Siedem szmacianych dat

Tytułowa Córka Cieni to Juliana, której losy poznajemy dzięki odnalezionemu pamiętnikowi, z którego wyłania się wstrząsająca historia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy