Podejrzana

"Socjopaci mają skłonność do poszukiwania dreszczyku emocji, bez względu na konsekwencje."
Ta książka mimo tego, że jest dość dobrym thrillerem jest nieco dziwna. Momentami jest trochę zbyt dużo jakby bez potrzeby przegadana. Chociaż jest to całkiem niebanalna historia z wieloma zaskakującymi zwrotami akcji. Język i styl pisania bardzo dobry, a bohaterzy wyraziści.
Główna bohaterka nie jest przykładową, wzorcową i lubianą postacią. Dr Gretchen White jest nietypową panią psycholog i jednocześnie kryminolog, specjalizuje się w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń osobowości i przestępstw, w których użyto przemocy. Pomogła wiele razy w rozwiązaniu bardzo ważnych spraw, mimo tego, że sama jest osobą ze zdiagnozowaną socjopatią a w przeszłości była podejrzana o zabójstwo swojej ciotki. Detektyw Patrick Shaughnessy do tej pory uważa, że jakoś wywinęła się z odpowiedzialności za to okrutne morderstwo.
Narracja prowadzona wieloosobowo i często cofa się do wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Trochę jest to zagmatwane, ale gdy już wpadnie się w rytm całej fabuły, to lektura przebiega szybko i płynnie.
Myślę, że pomysł aby główną bohaterką była socjopatka jest bardzo ryzykowny, ale jednocześnie bardzo intrygujący i z pewnością jest zaletą tej książki.
Trzynastoletnia Viola Kent jest podejrzana o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swojej matki. Dziewczyna przyznała się do winy.
Nocą do Gretchen dzwoni jej przyjaciółka Lena, która jest obrońcą dziewczyny, mówiąc, że zawaliła sprawę, i że "Ona jest jak ty". Gdy rankiem jedzie zobaczyć o co jej chodziło, niestety jest już za późno. Lena nie żyje, przedawkowała. Śledztwo prowadzi Patrick Shaughnessy, który ma słabość do Gretchen, więc pozwala jej trochę powęszyć przy tej sprawie. Co prawda, opinia publiczna już niemal wydała wyrok na nastoletnią dziewczynkę, tym bardziej, że ona nie wypiera się tego, ze zabiła matkę. Jednak doktor White, mimo tego, iż wie, że Viola jest również psychopatką, to nie zabiła swojej matki, lecz kogoś chce ochronić. Gretchen postanawia rozwikłać tę zagadkę jak również znaleźć przyczynę śmierci swojej przyjaciółki. Rozpoczyna ponowne przesłuchania osób związanych ze sprawą.

"Reakcje niektórych ludzi były jak eksplozja - wymachiwanie rękami, szalony wzrok, wściekłe przekleństwa.
U innych to była implozja. Wszystko się składało i zamykało w sobie, cichło."
Historia bardzo wciąga w wir swojej fabuły i trudno się oderwać od lektury, gdyż ciągle nie wiadomo kto zabił. Kogo kryje Viola? Czy może zabiła matkę z kimś i chce na siebie wziąć całą winę? Czy dr Gretchen uda się rozwiązać tę zagadkę?
Ciekawą rzeczą w tej książce jest to, że autorka pokazuje nam zachowanie osoby, która jest socjopatą, jak reaguje na niektóre bodźce i wydarzenia. Nie zawsze wiemy jak należałoby się zachować wobec takich osób.
Polecam, bo myślę, że warto sięgnąć po tę książkę, choćby po to, aby spróbować samemu rozwikłać te intrygującą zagadkę.

Informacje dodatkowe o Podejrzana:

Wydawnictwo: Luna
Data wydania: 2022-03-23
Tytuł oryginału: A Familiar Sight
Dodał/a opinię: Myszka77

Tagi: Thrillery i suspens bóg

Zobacz opinie o książce Podejrzana

Kup książkę Podejrzana

Kiedy pewni ludzie pojawiają się w twoim życiu, ziemia się trzęsie. Inni wywołują zaledwie drganie. Potykasz się na pęknięciu w chodniku i chwile później zapominasz o całej sprawie.

Za każ­dym razem, gdy mam ocho­tę dźgnąć kogoś w szyję, po­nie­waż za wolno idzie przede mną, myślę, jak bar­dzo byś się tym na­pa­wał.

Strażniczka spalonych książek
Brianna Labuskes0
Okładka ksiązki - Strażniczka spalonych książek

Silne kobiety, różne historie, jedno wspólne wyzwanie Berlin 1933. Po sukcesie debiutanckiej powieści Althea James otrzymuje zaproszenie do Niemiec, aby...

Czego nie widać
Brianna Labuskes0
Okładka ksiązki - Czego nie widać

Gretchen... Coś ty zrobiła? Doktor Gretchen White, specjalistka w dziedzinie psychologii i kryminologii, najlepsza konsultantka bostońskiej policji,...