Podejrzana

Psycholog i kryminolog dr Gretchen White jest specjalistką w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń osobowości i przestępstw z użyciem przemocy. Pomogła detektywowi Patrickowi Shaughnessy'emu rozwiązać tyle ważnych spraw, że jej własna historia jest często pomijana milczeniem: Gretchen to osoba ze zdiagnozowaną socjopatią, w przeszłości podejrzewana o zabicie własnej ciotki. Shaughnessy uważa, że morderstwo uszło Gretchen na sucho.

Nowa, głośna sprawa, która ląduje na biurku Shaughnessy'ego, wydaje się jednocześnie otwarta i zamknięta. Bezduszna nastolatka Viola Kent zostaje oskarżona o zabicie swojej matki. Opinia publiczna uznała już dziewczynę za winną. Jednak Gretchen być może dostrzega w Violi coś, czego nikt inny nie widzi - siebie.

Jeśli Viola jest kozłem ofiarnym, to kto naprawdę zabił? I co ukrywa? Aby odkryć prawdę, Gretchen musi wkroczyć w czeluść nie tylko mroczną i bezlitosną, ale i przerażająco znajomą.

,,Świetna fabuła i niezapomniane postacie stanowią o sukcesie tej książki. Labuskes jest na fali." - ,,Publishers Weekly"

,,Podejrzana ma wszystko, czego pragnę w thrillerze: intrygującą główną bohaterkę, niespodziewane zwroty akcji i zapierające dech zakończenie, które doskonale współgra z przerażającym i fascynującym klimatem, który Labuskes wprowadza w całej powieści. To książka, którą czyta się jednym tchem." -Jess Lourey, autorka bestsellerów Amazona

Brianna Labuskes -amerykańska autorka, mistrzyni mrocznych thrillerów psychologicznych, której książki trafiły na listy bestsellerów Amazona i ,,Washington Post". Urodziła się w Harrisburgu w Pensylwanii i ukończyła studia dziennikarskie na Penn State University. Przez ostatnie osiem lat pracowała jako redaktorka zarówno dla gazet miejskich, jak i w ogólnokrajowych mediów, takich jak ,,Politico" i ,,Kaiser Health News", zajmując się polityką. Mieszka w Waszyngtonie i lubi podróżować, wędrować, pływać kajakiem i odkrywać najlepsze miejsca na brunch w mieście.

Informacje dodatkowe o Podejrzana:

Wydawnictwo: Luna
Data wydania: 2022-03-23
Tytuł oryginału: A Familiar Sight

Tagi: Thrillery i suspens bóg

Kup książkę Podejrzana

Kiedy pewni ludzie pojawiają się w twoim życiu, ziemia się trzęsie. Inni wywołują zaledwie drganie. Potykasz się na pęknięciu w chodniku i chwile później zapominasz o całej sprawie.

Za każ­dym razem, gdy mam ocho­tę dźgnąć kogoś w szyję, po­nie­waż za wolno idzie przede mną, myślę, jak bar­dzo byś się tym na­pa­wał.

Podejrzana - opinie o książce

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨

Tytuł: "Podejrzana"
Autor: Brianna Labuskes
Wydawnictwo Luna

Ta książka chyba rok czasu leżała na moim regale i czekała na przeczytanie. I przyznam,że fajne to było uczucie sięgać po coś innego niż to, co ostatnio trafiało w moje ręce . To było przyjemne doznanie powrócić znów do thrillera psychologicznego gdzie nieustannie nurtowało mnie pytanie " o co tu kurde chodzi?"

Akcja dzieje się obecnie i w przeszłości. Mamy tu zbrodnię, którą rzekomo popełniła trzynastoletnia dziewczyna. Mała psychopatka terroryzująca swoją rodzinę a szczególnie młodszych braci. Jednak tym razem jej agresja zostaje skierowana w stronę matki, którą niby pewnej nocy bezlitośnie pozbawia życia. Społeczeństwo już uznało ją za winną a ona nawet nie próbuje się bronić. Mało tego- potwierdza swój czyn i się nim szczyci. Sprawę nieletniej prowadzi pani adwokat,która tuż przed swoją śmiercią dzwoni do swojej przyjaciółki i zostawia jej tajemniczą wiadomość.

Książka zdecydowanie inna niż wszystkie bo przeważnie autorzy, którzy prowadzą wątek w dwóch czasach-czasem przeszłym zbliżają się do momentu popełnienia przestępstwa. Tu jest inaczej. Autorka się od niego oddala co momentami sprawiało mi trochę trudności by poskładać wszystko w całość. Niemniej czytało się to bardzo fajnie . Tempo nie jest ekspresowe ,ale napięcie trwało cały czas na tym samym poziomie. Czuję się usatysfakcjonowana i z czystym sumieniem mówię,że czas z tą książką był czasem mile spędzonym.

Avatar użytkownika - sylwiacegiela
sylwiacegiela
Przeczytane:2022-08-12, Ocena: 6, Przeczytałam,

Z powieścią tego gatunku z taką efektowną fabułą mam do czynienia pierwszy raz. Przyznam szczerze, że na początku byłam sceptyczna, ponieważ akcja rozwijała się dość flegmatycznie. Jednak szybko zmieniłam zdanie.

Książka opowiada o losach psycholog i kryminolog dr Gretchen White, która specjalizuje się w antyspołecznych zachowaniach oraz w przestępstwach z użyciem przemocy. Kobieta ściśle współpracuje z Patrickiem Shaughnessym i pomaga mu od dawna rozwiązywać zagadki kryminalne. Niewielu jednak wie, że sama Gretchen ma również zdiagnozowaną socjopatię i jest podejrzewana o zabójstwo własnej ciotki.

Tymczasem oboje muszą rozwikłać kolejną sprawę – zabójstwo. Główną podejrzaną jest psychopatyczna nastolatka Viola Kent z miejsca oskarżona o zbrodnię na własnej matce. Jednak tutaj nie wszystko wydaje się takie oczywiste. Kryminolog stara się poznać prawdę, a przy okazji odkrywa przed czytelnikiem mroczną stronę swojej osobowości.

Kto jest winny? Kim tak naprawdę jest Gretchen White? Jak ważna jest opinia publiczna, która wytacza sprawcy własny, publiczny proces? To dość skomplikowane pytania. Czy Viola przypadkiem nie stała się kozłem ofiarnym? Jak działa osobowość psychopaty? W tej historii znajdziecie odpowiedzi oraz niespodziewane zwroty akcji. Zaskoczenie czai się na każdym kroku.

Z "Podejrzaną" nie będziecie się nudzić (przynajmniej momentami), ponieważ przerażenie i niedowierzanie połączy się z ciekawością. To wciągająca lektura pokazująca ludzką osobowość. Autorka dociera w swych rozmyślaniach do najmroczniejszych zakątków ludzkiej duszy. Ilość poruszanych wątków oraz retrospekcja może spowodować momentami zagubienie, ale w miarę rozwoju sytuacji sytuacja zaczyna się wyjaśniać. Wszystkie karty odkrywają się powoli, z rozmysłem. Widać, że wszystko w tej powieści zostało przemyślane w najdrobniejszych szczegółach.

Tutaj nikt nie jest krystaliczny. Każdy ma swoje sekrety. Labuskes porusza nie tylko trudne tematy dotyczące psychopatów, ale też przemocy domowej i tu uwaga: dotyczącej kobiet wobec mężczyzn, o czym bardzo rzadko się mówi. Poznajemy bowiem powoli historie wszystkich najważniejszych bohaterów. Przeszłość odgrywa tu kluczową rolę, ponieważ stanowi punkt zapalny dla przyszłych wydarzeń.

Gretchen White z premedytacją manipuluje, drąży, wnika w umysł głównych podejrzanych. Działa nieszablonowo. A wszystko po to, aby poznać prawdę.

Powieść ma też swoje wady: do znudzenia autorka powtarza pewne schematy myślowe oraz pewne słowa jakby chciała, aby wbiły się w pamięć i pozostały w głowach czytelników na długo. Ten zabieg raczej się udał, choć byłam momentami poirytowana, zarówno postawą White oraz tym, co wyprawia z innymi, aby dowieść swojej tezy.

Powieść czyta się z pewnym niepokojem, przerażeniem, ale też z chęcią poznania, co dalej. To wszystko sprawia, że człowiek zaczyna się zastanawiać nad sobą, poszukiwać pewnych zachowań w otoczeniu.

Avatar użytkownika - annaszymczak
annaszymczak
Przeczytane:2022-07-03, Ocena: 2, Przeczytałam,

„Podejrzana” Brianny Labuskes to powieść, która miała zrobić na mnie dość duże wrażenie, według zapowiedzi jakie czasami zdarzało mi się widywać w internecie. Książka mnie zaciekawiła, dość długo czekałam na to aby ją w końcu przeczytać. A czy faktycznie było tak warto jak to z początku założyłam?

Nowa, głośna sprawa, która ląduje na biurku Shaughnessy'ego, wydaje się jednocześnie otwarta i zamknięta. Bezduszna nastolatka Viola Kent zostaje oskarżona o zabicie swojej matki. Opinia publiczna uznała już dziewczynę za winną. Jednak Gretchen być może dostrzega w Violi coś, czego nikt inny nie widzi – siebie.

Szczerze przyznam, że na początku miałam lekki problem z tą książką. To co tak naprawdę miało od początku wciągać tylko mnie nużyło i sprawiało, że jak najszybciej chciałam powieść odłożyć. I tak prawdę mówiąc kilka razy odłożyłam ją na trochę dłużej niż faktycznie zamierzałam ….

Fabuła powieści tak naprawdę jest dość ciekawa, ale też i na tyle zagmatwana żeby się w niej po prostu pogubić. I chyba to właśnie był dla mnie największy problem, po prostu pogubiłam się w tym co zostało tu przedstawione.

Akcja w powieści ciągnie się dość flegmatycznie, brak tu jakiejkolwiek dynamiki oraz zainteresowania czytelnika. Wszystko jak dla mnie za długo się ciągnie, nic tu tak naprawdę nie trzyma się kupy i jest strasznie chaotyczne.

Bohaterowie w tej powieści to osoby, które mnie osobiście do gustu nie za bardzo przypadły. Brak im charakteru, czegoś dzięki czemu można by im kibicować i choć trochę polubić.  Szkoda trochę …

Ciekawe było tu to, że historia ta pokazana jest z dwóch różnych perspektyw : Grethen, naszej głównej bohaterki oraz psycholożki oraz męża zamordowanej kobiety. Pozwala nam to poznać te historię z różnych stron co jest akurat ciekawe, choć nie powiem - trzeba naprawdę mocno skupić się przy czytaniu tej historii aby się w tym wszystkim nie pogubić. Rozdziały w powieści są krótkie, co powinno sprawiać że czyta się ją szybko, napisana też jest względnie przystępnym językiem, a jednak jak dla mnie zbrakło tu tego czegoś co by tak na maksa czytelnika wciągnęło. Co do zakończenia - fakt, zaskoczyło mnie ono totalnie aczkolwiek bardzo się namęczyłam aby do niego jakoś dobrnąć.

Ogólnie rzecz biorąc powieść Brianny Labuskes „Podejrzana” to powieść z naprawdę dużym potencjałem, która czytelnika mogłaby niesamowicie zaciekawić i wciągnąć gdyby nie to, że jak dla mnie była trochę za bardzo rozwlekła, flegmatyczna i za wolna! Zbyt wiele wątków pojawiających się na raz sprawiało, że w całej historii tylko się gubiłam, a no i jeszcze pojawiały się też wątki zupełnie niepotrzebne tu nikomu. Szkoda, bo to mógł być według mnie naprawdę dobry thriller, a wyszedł na lekko przeciętny. Niestety ja się spodziewałam tutaj czegoś mocniejszego, konkretniejszego, ale Wam radzę samemu sprawdzić. A nuż, może się jednak spodoba?

"Socjopaci mają skłonność do poszukiwania dreszczyku emocji, bez względu na konsekwencje."
Ta książka mimo tego, że jest dość dobrym thrillerem jest nieco dziwna. Momentami jest trochę zbyt dużo jakby bez potrzeby przegadana. Chociaż jest to całkiem niebanalna historia z wieloma zaskakującymi zwrotami akcji. Język i styl pisania bardzo dobry, a bohaterzy wyraziści.
Główna bohaterka nie jest przykładową, wzorcową i lubianą postacią. Dr Gretchen White jest nietypową panią psycholog i jednocześnie kryminolog, specjalizuje się w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń osobowości i przestępstw, w których użyto przemocy. Pomogła wiele razy w rozwiązaniu bardzo ważnych spraw, mimo tego, że sama jest osobą ze zdiagnozowaną socjopatią a w przeszłości była podejrzana o zabójstwo swojej ciotki. Detektyw Patrick Shaughnessy do tej pory uważa, że jakoś wywinęła się z odpowiedzialności za to okrutne morderstwo.
Narracja prowadzona wieloosobowo i często cofa się do wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Trochę jest to zagmatwane, ale gdy już wpadnie się w rytm całej fabuły, to lektura przebiega szybko i płynnie.
Myślę, że pomysł aby główną bohaterką była socjopatka jest bardzo ryzykowny, ale jednocześnie bardzo intrygujący i z pewnością jest zaletą tej książki.
Trzynastoletnia Viola Kent jest podejrzana o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swojej matki. Dziewczyna przyznała się do winy.
Nocą do Gretchen dzwoni jej przyjaciółka Lena, która jest obrońcą dziewczyny, mówiąc, że zawaliła sprawę, i że "Ona jest jak ty". Gdy rankiem jedzie zobaczyć o co jej chodziło, niestety jest już za późno. Lena nie żyje, przedawkowała. Śledztwo prowadzi Patrick Shaughnessy, który ma słabość do Gretchen, więc pozwala jej trochę powęszyć przy tej sprawie. Co prawda, opinia publiczna już niemal wydała wyrok na nastoletnią dziewczynkę, tym bardziej, że ona nie wypiera się tego, ze zabiła matkę. Jednak doktor White, mimo tego, iż wie, że Viola jest również psychopatką, to nie zabiła swojej matki, lecz kogoś chce ochronić. Gretchen postanawia rozwikłać tę zagadkę jak również znaleźć przyczynę śmierci swojej przyjaciółki. Rozpoczyna ponowne przesłuchania osób związanych ze sprawą.

"Reakcje niektórych ludzi były jak eksplozja - wymachiwanie rękami, szalony wzrok, wściekłe przekleństwa.
U innych to była implozja. Wszystko się składało i zamykało w sobie, cichło."
Historia bardzo wciąga w wir swojej fabuły i trudno się oderwać od lektury, gdyż ciągle nie wiadomo kto zabił. Kogo kryje Viola? Czy może zabiła matkę z kimś i chce na siebie wziąć całą winę? Czy dr Gretchen uda się rozwiązać tę zagadkę?
Ciekawą rzeczą w tej książce jest to, że autorka pokazuje nam zachowanie osoby, która jest socjopatą, jak reaguje na niektóre bodźce i wydarzenia. Nie zawsze wiemy jak należałoby się zachować wobec takich osób.
Polecam, bo myślę, że warto sięgnąć po tę książkę, choćby po to, aby spróbować samemu rozwikłać te intrygującą zagadkę.

Avatar użytkownika - blondeside
blondeside
Przeczytane:2022-06-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Trzynastoletnia Viola Kent zostaje oskarżona o zabójstwo. Ofiarą jest matka dziewczyny. Psychopatyczna nastolatka, która znęca się nad rodziną - sprawa wydaje się być jasna. Tym bardziej, że Viola przyznaje się do swojego czynu.

Jednak doktor Gretchen White ma pewne wątpliwości. Pani psycholog i kryminolog to zdiagnozowana socjopatka, która niegdyś sama została oskarżona o zabicie ciotki. Ona dostrzega w nastolatce coś więcej - widzi tam siebie. Czy to pozwoli jej zrozumieć, co tak właściwie wydarzyło się w domu rodziny Kent?

Gretchen pomaga detektywowi Shaughnessy'emu wyjaśnić sprawę, a ta jak się okaże, będzie bardziej skomplikowana niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Czy Viola Kent rzeczywiście zabiła własną matkę?

"Podejrzana" to thriller, którego byłam bardzo ciekawa. Sprawa nastoletniej zabójczyni mocno mnie przyciągała. Powiem Wam, że nie zawiodłam się. Dostałam to, czego chciałam. Sprawa zabójstwa, która z pozoru mogłaby się wydawać oczywista. Do tego wspomnienia z przeszłości, rodzinne tajemnice. I gdy czułam, że jestem blisko rozwiązania tej zagadki, autorka wyprowadzała mnie w ślepą uliczkę, a moje przypuszczenia okazywały się błędne. To w książkach tego typu lubię.

Postać doktor Gretchen White z całą pewnością zasługuje na uznanie. Kobieta z lekka przerażająca (cały czas zachodziłam w głowę, czy socjopatyczna Gretchen faktycznie przed laty zabiła swoją ciotkę), ale i fascynująca. Z zainteresowaniem śledziłam jej sposób działania, tok myślenia.
Zakończenie tej historii kompletnie mnie zszokowało. Takiego rozwiązania nie spodziewałam się nawet przez ułamek sekundy.

Jeśli chodzi o akcję w książce, to tutaj postawiłabym jedyny minus - akcja miejscami znacznie zwalniała.

To sprawiało, że momentami odrobinę się nudziłam. Chciałam biec do przodu i rozwiązać sprawę, a tymczasem akcja stała w miejscu i ja razem z nią. Myślę, że dla niektórych czytelników może to okazać się dość męczące.

Naprawdę dawno nie czytałam żadnego thrillera. I cieszę się, że "Podejrzana" wpadła mi w ręce. Naprawdę świetnie bawiłam się podczas lektury tej powieści. I Wam jak najbardziej tę książkę polecam.

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-05-17, Ocena: 5, Przeczytałem,

Gretchen jest psychologiem i kryminologiem, specjalizuje się w antyspołecznych zaburzeniach osobowości i przestępstwach z użyciem przemocy. Pomogła rozwiązać wiele ważnych spraw, jednak o jej własnej historii wszyscy milczą. Kobieta ma zdiagnozowaną socjopatię, a w przeszłości była podejrzewana o zabicie ciotki. Kiedy detektyw współpracujący z kobietą dostaje sprawę nastolatki, która jest oskarżona o zabicie matki, Gretchen dostrzega w młodej dziewczynie siebie. Czy nastolatka jest winna? Co ukrywa?

Jak tylko przeczytałam opis książki "Podejrzana" wiedziałam, że będę musiała po nią sięgnąć, to bardzo dobrze napisany thriller psychologiczny. Autorka ma bardzo lekkie i przystępne w odbiorze pióro, co sprawiło, że książkę czyta się naprawdę szybko i z zaciekawieniem. Autorka miała naprawdę bardzo dobry pomysł i nietuzinkowy pomysł na fabułę, od początku ogromnie mnie zaintrygowała i byłam bardzo ciekawa co się tutaj wydarzy. Książka napisana jest z perspektywy Gretchen oraz ojca Violi - nastolatki oskarżonej o zabicie matki, co było świetnym zabiegiem. Historia ta jest opowieścią o osobie, która ma zdiagnozowaną socjopatię, na przykladzie głównej bohaterki możemy zobaczyć na czym polega to schorzenie, z czym się wiąże. Jeśli chodzi o podejrzana o zabójstwo Violę, to naprawdę bardzo zaintygowalo mnie to, że autorka przedstawiła zaburzenia psychopatyczne właśnie u nastolatki, tego się kompletnie nie spodziewałam. Moim zdaniem bohaterowie tej książki zostali naprawdę bardzo dobrze wykreowani. Autorka przez całą akcję książki trzyma czytelnika w dużym napięciu, serwując nieprzewidziane zwroty akcji. Zakończenie przyznaje mocno mnie zaskoczyło i już wyczekuje kolejnych książek z tego cyklu. Moja ocena to 8/10.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-05-15,

"Podejrzana" to nie tylko debiut, ale i pierwszy tom serii "Dr Gretchen White".

Dr Gretchen White to psycholog i kryminolog, specjalizująca się w antyspołecznych zaburzeniach osobowości i przestępstw z użyciem przemocy.
Niejednokrotnie pomagała detektywowi Patrickowi Shaughnessy'emu przy trudnych sprawach.
Jej tajemnica zawsze schodziła na dalszy plan. Gretchen jest zdiagnozowaną socjopatką, w przeszłości podejrzaną o zabicie swojej ciotki.
Patrick uważa, że morderstwo uszło jej na sucho. Kiedy otrzymuje sprawę w, której zostaje oskarżona dziewczynka o zabójstwo swojej matki, Gretchen bierze w niej udział.
Mimo, że sprawa wydaje się pozornie prosta to ona dostrzega w Violi coś czego nie widzą inni.
Jeśli dziewczynka nie zabiła, to kto jest winny?
"Podejrzana" to bardzo dobry thriller psychologiczny. Autorka stworzyła niebanalną historię w której prym wiodą bardzo dobrze wykreowani pod względem psychologicznym bohaterowie.
Momentami zastanawiałam się czy psychika ludzka jest w stanie coś takiego wymyśleć, aby sprowadzić wszystkich na manowce, udawać świętego i robić głupca z kogo innego. Dochodzę do wniosku, że jest to jednak możliwe,a fabuła książki nam to świetnie obrazuje.
Tutaj nie ma szybciej akcji, ale karty odkrywane są powoli, by na końcu wskoczył nam joker.
Fani thrillerów psychologicznych myślę, że będą usatysfakcjonowani.
Dla mnie było to bardzo udane spotkanie i wyczekuję następnego spotkania z dr Gretchen i Patrickiem.

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dr Gretchen White jest specjalistką w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń psychicznych i przestępstw z użyciem przemocy. Już nie raz pomogła detektywowi Patrickowi Shaughnessy'emu w rozwiązaniu trudnych spraw. Gretchen jest osobą ze zdiagnozowaną socjopatią i wiele lat temu została oskarżona o zabicie ciotki. Tak więc, gdy Shaughnessy dostaje nową sprawę trzynastoletniej dziewczynki oskarżonej o zabójstwo matki, Gretchen za wszelką cenę chce poznać prawdę.
Kobieta bowiem dostrzega w Violi to, czego nie widzą inni- siebie.

"Podejrzana" to niezwykle intrygujący thriller, który wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Bohaterowie pod względem psychologicznym wykreowani po mistrzowsku. Autorka miała świetny pomysł na fabułę i w pełni go wykorzystała, i choć dla mnie akcja nie pędzi w zawrotnym tempie, to jednak powoli odkrywane fakty sprawiły, że książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem. Zakończenie tej historii mocno mnie zaskoczyło, czym jestem w pełni usatysfakcjonowana. W ostatnim czasie ciężko trafić na dobry thriller, ale "Podejrzana" zdecydowanie należy do moich faworytów. Ta niebanalna historia sprawiła, że z niecierpliwością bedę oczekiwać kolejnych przygód dr Gretchen.
Szczerze polecam zarówno fanom gatunku jak i osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z thrillerami. Jestem pewna, że będziecie zadowoleni z lektury.

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2022-03-31, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

Cześć! Czy ostatnio jakaś książka zawiodła wasze oczekiwania? 🤔 Ja od początku roku trafiałam na całkiem dobre pozycje 💪, ale dobra passa kiedyś musi się skończyć 😅.

Jaka powieść wywołała u was rozczarowanie?

⬇⬇⬇

Gretchen White, zdiagnozowana socjopatka, a zarazem kryminolog i psycholog, aby zniwelować swoje stany, pomaga policji przy rozwiązywaniu różnych spraw. Gdy dowiaduje się, że Lena, jej przyjaciółka popełniła samobójstwo zostawiajac jej tajemniczą wiadomość: „ona jest taka jak ty”, Gretchen próbuje rozwiązać zagadkę. Śmierci Leny łączy się ze sprawą głośnego morderstwa przez nastolatkę. Co Lena chciała przekazać kobiecie? Kto jest taki sam jak Gretchen?

PODEJRZANA to thriller, gdzie akcja nie pędzi na złamanie karku, tylko metodycznie prze do przodu. Jeśli lubicie po mału odkrywać karty to coś dla was.

Autorka obsadzając socjopatkę, jako tą „dobrą” wyłamuje się z typowego schematu thrillera. Pomysł niecodzienny i genialny!  Brawo 👏.

Postać Gretchen pierwszorzędnie przestawiona, podobnie jak pozostali bohaterzy wraz z pomysłową intrygą. Wszystko dopracowane i dopieszczone tworzące spójną całość. Długo nie potrafiłam odgadnąć zakończenia 🤯.

Krótkie rozdziały i przeplatanie teraźniejszości z przeszłości sprawiają, że czyta się ją w miarę szybko, jednak niekiedy przez taki zabieg, gubiłam się w fabułę. W niektórych momentach akcja dłużyła mi się i nie potrafiłam zaangażowałam się w nią w stu procent.

Pierwsze moje spotkanie z prozą autorki i od razu owocne.  Początek mało wciągający. Ale pomysł na pozytywną bohaterkę, która jest socjopatką nowatorski i mocno odważny. Jeszcze się z tym do tej pory nie spotkałam a kilka książek już przeczytałam. Gdzieś tak od połowy nie mogłam już książki odłożyć. Podejrzewałam jakie może być zakończenie, już niejeden autor tak rozwiązywał problemy ale zupełnie nie przeszkadzało mi to w odbiorze. Warto sięgnąć po lekturę, która w ciekawy sposób pokazuje problem przemocy w domu a ja mam już kolejny tom z cyklu i niebawem po niego sięgnę.

Trzynastoletnia Viola podejrzana jest o zabicie  własnej matki. Przyznaje się do morderstwa i wszelkie poszlaki wskazują, że to ona zrobiła. To dziewczyna ze skłonnościami do dręczenia zwierząt i swoich  młodszych braci. Ale Grethen White, która jest psychologiem i specjalistką w dziedzinie antyspołecznych zachowań, ma wątpliwości co do jej winy. Podejrzanych jest wielu, podobnie jak zwrotów akcji. Narracja prowadzona jest przemiennie,  przez Grethen w teraźniejszości i przez Reeda, ojca Violi, w przeszłości. Rozdziały poświęcone przeszłości nie następują chronologicznie, tylko odwrotnie, sięgają  coraz bardziej do wcześniejszych  zdarzeń. "Podejrzana" to nie jest typowy kryminał, to raczej thriller psychologiczny. Zaburzonych bohaterów w tej książce jest welu. Ciekawa fabuła, która wciąga z każdą nastepną stroną coraz bardziej. Takiego rozwikłania zagadki nie spodziewałam się.

Młoda dziewczyna z premedytacją zabija swoją matkę, drźgając ją nożem. Przyznaje się do zbrodni, w końcu lubo patrzeć jak ktoś cierpi. Zabijała zwierzęta, robiła krzywdę swoim młodszym braciom. W winę Violi nie wierzy Gretchen White, psycholog i kryminolog. Czy naprawdę dziewczynka jest niewinna, mimo tego iż twierdzi że jest? A może tylko pogrywa z Panią psycholog i pokazuje twarz, jaką ta chcę ujrzeć, gdyż Viola przypomina jej ją samą w dzieciństwie?

Rodzinny dramat, który trwa latami, ukrywany przed światem, przed ludźmi, a osoby w nim uczestniczące nie próbują sobie pomóc. Musi dojść do tragedii, żeby wszystkie sekrety wyszły na jaw i cała rodzina uwolniła się od ciężaru.

Doskonale skonstruowany thriller, gdzie nawet przez chwilę trudno się domyślić co było motywem morderstwa. Wszystkie klocki tej układanki wskakują dopiero na koniec. Autorka dozuje nam emocje, po to by na koniec uderzyć w nas nimi całą siłą. Nie jest to thriller akcji, wszystko dzieje się powoli, do samego końca trzyma w napięciu. Bardzo udany debiut, polecam a ja sięgam po część drugą

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2022-04-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

Co sprawia, że od książki nie możemy się oderwać? Oryginalność, przemyślana fabuła, dynamiczne tempo, charyzmatyczni bohaterowie czy może styl autorki? "Podejrzana" posiada wszystkie te aspekty, co może obfitować kolejną świetną lekturą.

Ta powieść to rasowy thriller psychologiczny, gdzie główną bohaterką jest socjopatka. Pierwszy raz spotykam się z takim zabiegiem, ale uważam to za zaletę tej książki. Gretchen, bo o niej mowa, ma analityczny umysł, ale wszystkie niuanse społeczne są dla niej materiałem do badań, a nie wrodzoną umiejętnością. I to ona ma pomóc rozwiązać sprawę zabójstwa popełnionego przez trzynastoletnią dziewczynkę. Czytając dowiadujemy się nowych informacji, układanka się wypełnia, a my możemy się tylko domyślać kto jest winien. Krąg podejrzanych z każdą stroną się poszerza, a zakończenie i tak nas zaskoczy. Jedynym mankamentem tej historii, jaki odczułam, to chyba umyślnie wprowadzony chaos w momencie rozwiązania całej tajemnicy. Potrzeba skupienia i uwagi by wyłapać wszystkie okruchy rzucone przez autorkę.

Tak jak wspominałam, książka bardzo wciąga i ciekawi, a lekki styl autorki tylko pomaga w błyskawicznym przewracaniu kartek. Podobał mi się pomysł na fabułę, trochę mnie zaskoczył, a całość wypada bardzo dobrze.

Avatar użytkownika - dosia1709
dosia1709
Przeczytane:2022-04-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

Gretchen White to osoba ze zdiagnozowaną socjopatią która od jakiegoś czasu współpracuje z detektywem Patrickiem Shaughessy przy rozwiązywaniu spraw morderstw.

Po niepokojącym telefonie od swojej przyjaciółki Leny postanawia pojechać do niej, lecz jest już za późno. Denatka to w sumie jedyna koleżanka Gretchen. Zamordowana prawniczka była obrońcą trzynastoletniej Violi Kent.

Nastoletka zostaje oskarżona o zabicie swojej matki, Claire. Dziewczyna przyznaje się do winy i niechętnie współpracuje z policją. W toku śledztwa okazuje się, że Viola jest psychopatką, która torturowała swoją rodzinę.

Opinia publiczna uznała już dziewczynę za winną. Jednak dr. Gretchen dostrzega w Violi coś, czego nikt inny nie widzi.

Podejrzana to typowy kryminał psychologiczny pełen tajemnic i kłamstw.

Akcja rozwija się tutaj dość wolnym tempie przez co razem z główną bohaterką możemy bardziej analizować psychologiczne założenia i rozumienie charakterystyki socjopaty i empaty. Takie podejście do tematu jest tutaj ogromnie ważne, gdyż wchodzimy w ich ciała wciąż analizując wszelkie różnice i zależności wynikające z ich osobowości.

Jedynym minusem według mnie jest to że książka jest pisana w dwóch wymiarach czasowych teraźniejszym i przeszłym.

Osobiście nie lubię takich przeskoków.

Ale nie powiem wynagrodziła mi to pełna napięcia akcja i możliwość rozwiązania zagadki z bohaterami.

Przez większość książki miałam wytypowanego mordercę. Bo jeżeli to nie Viola to kto?

Końcówka powieści wbiła mnie w fotel i bardzo długo nie mogłam wyjść z szoku.

Na koniec powiem że jeżeli ktoś z was nie lubi psychologicznych książek to może mieć problem z jej przeczytaniem.

Czego nie widać
Brianna Labuskes0
Okładka ksiązki - Czego nie widać

Gretchen... Coś ty zrobiła? Doktor Gretchen White, specjalistka w dziedzinie psychologii i kryminologii, najlepsza konsultantka bostońskiej policji,...

Strażniczka spalonych książek
Brianna Labuskes0
Okładka ksiązki - Strażniczka spalonych książek

Silne kobiety, różne historie, jedno wspólne wyzwanie Berlin 1933. Po sukcesie debiutanckiej powieści Althea James otrzymuje zaproszenie do Niemiec, aby...