Podejrzana

Wydawnictwo: Luna
Data wydania: 2022-03-23
Tytuł oryginału: A Familiar Sight

Psycholog i kryminolog dr Gretchen White jest specjalistką w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń osobowości i przestępstw z użyciem przemocy. Pomogła detektywowi Patrickowi Shaughnessy'emu rozwiązać tyle ważnych spraw, że jej własna historia jest często pomijana milczeniem: Gretchen to osoba ze zdiagnozowaną socjopatią, w przeszłości podejrzewana o zabicie własnej ciotki. Shaughnessy uważa, że morderstwo uszło Gretchen na sucho.

Nowa, głośna sprawa, która ląduje na biurku Shaughnessy'ego, wydaje się jednocześnie otwarta i zamknięta. Bezduszna nastolatka Viola Kent zostaje oskarżona o zabicie swojej matki. Opinia publiczna uznała już dziewczynę za winną. Jednak Gretchen być może dostrzega w Violi coś, czego nikt inny nie widzi - siebie.

Jeśli Viola jest kozłem ofiarnym, to kto naprawdę zabił? I co ukrywa? Aby odkryć prawdę, Gretchen musi wkroczyć w czeluść nie tylko mroczną i bezlitosną, ale i przerażająco znajomą.

,,Świetna fabuła i niezapomniane postacie stanowią o sukcesie tej książki. Labuskes jest na fali." - ,,Publishers Weekly"

,,Podejrzana ma wszystko, czego pragnę w thrillerze: intrygującą główną bohaterkę, niespodziewane zwroty akcji i zapierające dech zakończenie, które doskonale współgra z przerażającym i fascynującym klimatem, który Labuskes wprowadza w całej powieści. To książka, którą czyta się jednym tchem." -Jess Lourey, autorka bestsellerów Amazona

Brianna Labuskes -amerykańska autorka, mistrzyni mrocznych thrillerów psychologicznych, której książki trafiły na listy bestsellerów Amazona i ,,Washington Post". Urodziła się w Harrisburgu w Pensylwanii i ukończyła studia dziennikarskie na Penn State University. Przez ostatnie osiem lat pracowała jako redaktorka zarówno dla gazet miejskich, jak i w ogólnokrajowych mediów, takich jak ,,Politico" i ,,Kaiser Health News", zajmując się polityką. Mieszka w Waszyngtonie i lubi podróżować, wędrować, pływać kajakiem i odkrywać najlepsze miejsca na brunch w mieście.

Tagi: Thrillery i suspens bóg

Kup książkę Podejrzana

Opinie o książce - Podejrzana

Avatar użytkownika - annaszymczak
annaszymczak
Przeczytane:2022-07-03, Ocena: 2, Przeczytałam,

„Podejrzana” Brianny Labuskes to powieść, która miała zrobić na mnie dość duże wrażenie, według zapowiedzi jakie czasami zdarzało mi się widywać w internecie. Książka mnie zaciekawiła, dość długo czekałam na to aby ją w końcu przeczytać. A czy faktycznie było tak warto jak to z początku założyłam?

Nowa, głośna sprawa, która ląduje na biurku Shaughnessy'ego, wydaje się jednocześnie otwarta i zamknięta. Bezduszna nastolatka Viola Kent zostaje oskarżona o zabicie swojej matki. Opinia publiczna uznała już dziewczynę za winną. Jednak Gretchen być może dostrzega w Violi coś, czego nikt inny nie widzi – siebie.

Szczerze przyznam, że na początku miałam lekki problem z tą książką. To co tak naprawdę miało od początku wciągać tylko mnie nużyło i sprawiało, że jak najszybciej chciałam powieść odłożyć. I tak prawdę mówiąc kilka razy odłożyłam ją na trochę dłużej niż faktycznie zamierzałam ….

Fabuła powieści tak naprawdę jest dość ciekawa, ale też i na tyle zagmatwana żeby się w niej po prostu pogubić. I chyba to właśnie był dla mnie największy problem, po prostu pogubiłam się w tym co zostało tu przedstawione.

Akcja w powieści ciągnie się dość flegmatycznie, brak tu jakiejkolwiek dynamiki oraz zainteresowania czytelnika. Wszystko jak dla mnie za długo się ciągnie, nic tu tak naprawdę nie trzyma się kupy i jest strasznie chaotyczne.

Bohaterowie w tej powieści to osoby, które mnie osobiście do gustu nie za bardzo przypadły. Brak im charakteru, czegoś dzięki czemu można by im kibicować i choć trochę polubić.  Szkoda trochę …

Ciekawe było tu to, że historia ta pokazana jest z dwóch różnych perspektyw : Grethen, naszej głównej bohaterki oraz psycholożki oraz męża zamordowanej kobiety. Pozwala nam to poznać te historię z różnych stron co jest akurat ciekawe, choć nie powiem - trzeba naprawdę mocno skupić się przy czytaniu tej historii aby się w tym wszystkim nie pogubić. Rozdziały w powieści są krótkie, co powinno sprawiać że czyta się ją szybko, napisana też jest względnie przystępnym językiem, a jednak jak dla mnie zbrakło tu tego czegoś co by tak na maksa czytelnika wciągnęło. Co do zakończenia - fakt, zaskoczyło mnie ono totalnie aczkolwiek bardzo się namęczyłam aby do niego jakoś dobrnąć.

Ogólnie rzecz biorąc powieść Brianny Labuskes „Podejrzana” to powieść z naprawdę dużym potencjałem, która czytelnika mogłaby niesamowicie zaciekawić i wciągnąć gdyby nie to, że jak dla mnie była trochę za bardzo rozwlekła, flegmatyczna i za wolna! Zbyt wiele wątków pojawiających się na raz sprawiało, że w całej historii tylko się gubiłam, a no i jeszcze pojawiały się też wątki zupełnie niepotrzebne tu nikomu. Szkoda, bo to mógł być według mnie naprawdę dobry thriller, a wyszedł na lekko przeciętny. Niestety ja się spodziewałam tutaj czegoś mocniejszego, konkretniejszego, ale Wam radzę samemu sprawdzić. A nuż, może się jednak spodoba?

"Socjopaci mają skłonność do poszukiwania dreszczyku emocji, bez względu na konsekwencje."
Ta książka mimo tego, że jest dość dobrym thrillerem jest nieco dziwna. Momentami jest trochę zbyt dużo jakby bez potrzeby przegadana. Chociaż jest to całkiem niebanalna historia z wieloma zaskakującymi zwrotami akcji. Język i styl pisania bardzo dobry, a bohaterzy wyraziści.
Główna bohaterka nie jest przykładową, wzorcową i lubianą postacią. Dr Gretchen White jest nietypową panią psycholog i jednocześnie kryminolog, specjalizuje się w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń osobowości i przestępstw, w których użyto przemocy. Pomogła wiele razy w rozwiązaniu bardzo ważnych spraw, mimo tego, że sama jest osobą ze zdiagnozowaną socjopatią a w przeszłości była podejrzana o zabójstwo swojej ciotki. Detektyw Patrick Shaughnessy do tej pory uważa, że jakoś wywinęła się z odpowiedzialności za to okrutne morderstwo.
Narracja prowadzona wieloosobowo i często cofa się do wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Trochę jest to zagmatwane, ale gdy już wpadnie się w rytm całej fabuły, to lektura przebiega szybko i płynnie.
Myślę, że pomysł aby główną bohaterką była socjopatka jest bardzo ryzykowny, ale jednocześnie bardzo intrygujący i z pewnością jest zaletą tej książki.
Trzynastoletnia Viola Kent jest podejrzana o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swojej matki. Dziewczyna przyznała się do winy.
Nocą do Gretchen dzwoni jej przyjaciółka Lena, która jest obrońcą dziewczyny, mówiąc, że zawaliła sprawę, i że "Ona jest jak ty". Gdy rankiem jedzie zobaczyć o co jej chodziło, niestety jest już za późno. Lena nie żyje, przedawkowała. Śledztwo prowadzi Patrick Shaughnessy, który ma słabość do Gretchen, więc pozwala jej trochę powęszyć przy tej sprawie. Co prawda, opinia publiczna już niemal wydała wyrok na nastoletnią dziewczynkę, tym bardziej, że ona nie wypiera się tego, ze zabiła matkę. Jednak doktor White, mimo tego, iż wie, że Viola jest również psychopatką, to nie zabiła swojej matki, lecz kogoś chce ochronić. Gretchen postanawia rozwikłać tę zagadkę jak również znaleźć przyczynę śmierci swojej przyjaciółki. Rozpoczyna ponowne przesłuchania osób związanych ze sprawą.

"Reakcje niektórych ludzi były jak eksplozja - wymachiwanie rękami, szalony wzrok, wściekłe przekleństwa.
U innych to była implozja. Wszystko się składało i zamykało w sobie, cichło."
Historia bardzo wciąga w wir swojej fabuły i trudno się oderwać od lektury, gdyż ciągle nie wiadomo kto zabił. Kogo kryje Viola? Czy może zabiła matkę z kimś i chce na siebie wziąć całą winę? Czy dr Gretchen uda się rozwiązać tę zagadkę?
Ciekawą rzeczą w tej książce jest to, że autorka pokazuje nam zachowanie osoby, która jest socjopatą, jak reaguje na niektóre bodźce i wydarzenia. Nie zawsze wiemy jak należałoby się zachować wobec takich osób.
Polecam, bo myślę, że warto sięgnąć po tę książkę, choćby po to, aby spróbować samemu rozwikłać te intrygującą zagadkę.

Avatar użytkownika - blondeside
blondeside
Przeczytane:2022-06-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Trzynastoletnia Viola Kent zostaje oskarżona o zabójstwo. Ofiarą jest matka dziewczyny. Psychopatyczna nastolatka, która znęca się nad rodziną - sprawa wydaje się być jasna. Tym bardziej, że Viola przyznaje się do swojego czynu.

Jednak doktor Gretchen White ma pewne wątpliwości. Pani psycholog i kryminolog to zdiagnozowana socjopatka, która niegdyś sama została oskarżona o zabicie ciotki. Ona dostrzega w nastolatce coś więcej - widzi tam siebie. Czy to pozwoli jej zrozumieć, co tak właściwie wydarzyło się w domu rodziny Kent?

Gretchen pomaga detektywowi Shaughnessy'emu wyjaśnić sprawę, a ta jak się okaże, będzie bardziej skomplikowana niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Czy Viola Kent rzeczywiście zabiła własną matkę?

"Podejrzana" to thriller, którego byłam bardzo ciekawa. Sprawa nastoletniej zabójczyni mocno mnie przyciągała. Powiem Wam, że nie zawiodłam się. Dostałam to, czego chciałam. Sprawa zabójstwa, która z pozoru mogłaby się wydawać oczywista. Do tego wspomnienia z przeszłości, rodzinne tajemnice. I gdy czułam, że jestem blisko rozwiązania tej zagadki, autorka wyprowadzała mnie w ślepą uliczkę, a moje przypuszczenia okazywały się błędne. To w książkach tego typu lubię.

Postać doktor Gretchen White z całą pewnością zasługuje na uznanie. Kobieta z lekka przerażająca (cały czas zachodziłam w głowę, czy socjopatyczna Gretchen faktycznie przed laty zabiła swoją ciotkę), ale i fascynująca. Z zainteresowaniem śledziłam jej sposób działania, tok myślenia.
Zakończenie tej historii kompletnie mnie zszokowało. Takiego rozwiązania nie spodziewałam się nawet przez ułamek sekundy.

Jeśli chodzi o akcję w książce, to tutaj postawiłabym jedyny minus - akcja miejscami znacznie zwalniała.

To sprawiało, że momentami odrobinę się nudziłam. Chciałam biec do przodu i rozwiązać sprawę, a tymczasem akcja stała w miejscu i ja razem z nią. Myślę, że dla niektórych czytelników może to okazać się dość męczące.

Naprawdę dawno nie czytałam żadnego thrillera. I cieszę się, że "Podejrzana" wpadła mi w ręce. Naprawdę świetnie bawiłam się podczas lektury tej powieści. I Wam jak najbardziej tę książkę polecam.

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-05-17, Ocena: 5, Przeczytałem,

Gretchen jest psychologiem i kryminologiem, specjalizuje się w antyspołecznych zaburzeniach osobowości i przestępstwach z użyciem przemocy. Pomogła rozwiązać wiele ważnych spraw, jednak o jej własnej historii wszyscy milczą. Kobieta ma zdiagnozowaną socjopatię, a w przeszłości była podejrzewana o zabicie ciotki. Kiedy detektyw współpracujący z kobietą dostaje sprawę nastolatki, która jest oskarżona o zabicie matki, Gretchen dostrzega w młodej dziewczynie siebie. Czy nastolatka jest winna? Co ukrywa?

Jak tylko przeczytałam opis książki "Podejrzana" wiedziałam, że będę musiała po nią sięgnąć, to bardzo dobrze napisany thriller psychologiczny. Autorka ma bardzo lekkie i przystępne w odbiorze pióro, co sprawiło, że książkę czyta się naprawdę szybko i z zaciekawieniem. Autorka miała naprawdę bardzo dobry pomysł i nietuzinkowy pomysł na fabułę, od początku ogromnie mnie zaintrygowała i byłam bardzo ciekawa co się tutaj wydarzy. Książka napisana jest z perspektywy Gretchen oraz ojca Violi - nastolatki oskarżonej o zabicie matki, co było świetnym zabiegiem. Historia ta jest opowieścią o osobie, która ma zdiagnozowaną socjopatię, na przykladzie głównej bohaterki możemy zobaczyć na czym polega to schorzenie, z czym się wiąże. Jeśli chodzi o podejrzana o zabójstwo Violę, to naprawdę bardzo zaintygowalo mnie to, że autorka przedstawiła zaburzenia psychopatyczne właśnie u nastolatki, tego się kompletnie nie spodziewałam. Moim zdaniem bohaterowie tej książki zostali naprawdę bardzo dobrze wykreowani. Autorka przez całą akcję książki trzyma czytelnika w dużym napięciu, serwując nieprzewidziane zwroty akcji. Zakończenie przyznaje mocno mnie zaskoczyło i już wyczekuje kolejnych książek z tego cyklu. Moja ocena to 8/10.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-05-15,

"Podejrzana" to nie tylko debiut, ale i pierwszy tom serii "Dr Gretchen White".

Dr Gretchen White to psycholog i kryminolog, specjalizująca się w antyspołecznych zaburzeniach osobowości i przestępstw z użyciem przemocy.
Niejednokrotnie pomagała detektywowi Patrickowi Shaughnessy'emu przy trudnych sprawach.
Jej tajemnica zawsze schodziła na dalszy plan. Gretchen jest zdiagnozowaną socjopatką, w przeszłości podejrzaną o zabicie swojej ciotki.
Patrick uważa, że morderstwo uszło jej na sucho. Kiedy otrzymuje sprawę w, której zostaje oskarżona dziewczynka o zabójstwo swojej matki, Gretchen bierze w niej udział.
Mimo, że sprawa wydaje się pozornie prosta to ona dostrzega w Violi coś czego nie widzą inni.
Jeśli dziewczynka nie zabiła, to kto jest winny?
"Podejrzana" to bardzo dobry thriller psychologiczny. Autorka stworzyła niebanalną historię w której prym wiodą bardzo dobrze wykreowani pod względem psychologicznym bohaterowie.
Momentami zastanawiałam się czy psychika ludzka jest w stanie coś takiego wymyśleć, aby sprowadzić wszystkich na manowce, udawać świętego i robić głupca z kogo innego. Dochodzę do wniosku, że jest to jednak możliwe,a fabuła książki nam to świetnie obrazuje.
Tutaj nie ma szybciej akcji, ale karty odkrywane są powoli, by na końcu wskoczył nam joker.
Fani thrillerów psychologicznych myślę, że będą usatysfakcjonowani.
Dla mnie było to bardzo udane spotkanie i wyczekuję następnego spotkania z dr Gretchen i Patrickiem.

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dr Gretchen White jest specjalistką w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń psychicznych i przestępstw z użyciem przemocy. Już nie raz pomogła detektywowi Patrickowi Shaughnessy'emu w rozwiązaniu trudnych spraw. Gretchen jest osobą ze zdiagnozowaną socjopatią i wiele lat temu została oskarżona o zabicie ciotki. Tak więc, gdy Shaughnessy dostaje nową sprawę trzynastoletniej dziewczynki oskarżonej o zabójstwo matki, Gretchen za wszelką cenę chce poznać prawdę.
Kobieta bowiem dostrzega w Violi to, czego nie widzą inni- siebie.

"Podejrzana" to niezwykle intrygujący thriller, który wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Bohaterowie pod względem psychologicznym wykreowani po mistrzowsku. Autorka miała świetny pomysł na fabułę i w pełni go wykorzystała, i choć dla mnie akcja nie pędzi w zawrotnym tempie, to jednak powoli odkrywane fakty sprawiły, że książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem. Zakończenie tej historii mocno mnie zaskoczyło, czym jestem w pełni usatysfakcjonowana. W ostatnim czasie ciężko trafić na dobry thriller, ale "Podejrzana" zdecydowanie należy do moich faworytów. Ta niebanalna historia sprawiła, że z niecierpliwością bedę oczekiwać kolejnych przygód dr Gretchen.
Szczerze polecam zarówno fanom gatunku jak i osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z thrillerami. Jestem pewna, że będziecie zadowoleni z lektury.

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2022-03-31, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

Cześć! Czy ostatnio jakaś książka zawiodła wasze oczekiwania? 🤔 Ja od początku roku trafiałam na całkiem dobre pozycje 💪, ale dobra passa kiedyś musi się skończyć 😅.

Jaka powieść wywołała u was rozczarowanie?

⬇⬇⬇

Gretchen White, zdiagnozowana socjopatka, a zarazem kryminolog i psycholog, aby zniwelować swoje stany, pomaga policji przy rozwiązywaniu różnych spraw. Gdy dowiaduje się, że Lena, jej przyjaciółka popełniła samobójstwo zostawiajac jej tajemniczą wiadomość: „ona jest taka jak ty”, Gretchen próbuje rozwiązać zagadkę. Śmierci Leny łączy się ze sprawą głośnego morderstwa przez nastolatkę. Co Lena chciała przekazać kobiecie? Kto jest taki sam jak Gretchen?

PODEJRZANA to thriller, gdzie akcja nie pędzi na złamanie karku, tylko metodycznie prze do przodu. Jeśli lubicie po mału odkrywać karty to coś dla was.

Autorka obsadzając socjopatkę, jako tą „dobrą” wyłamuje się z typowego schematu thrillera. Pomysł niecodzienny i genialny!  Brawo 👏.

Postać Gretchen pierwszorzędnie przestawiona, podobnie jak pozostali bohaterzy wraz z pomysłową intrygą. Wszystko dopracowane i dopieszczone tworzące spójną całość. Długo nie potrafiłam odgadnąć zakończenia 🤯.

Krótkie rozdziały i przeplatanie teraźniejszości z przeszłości sprawiają, że czyta się ją w miarę szybko, jednak niekiedy przez taki zabieg, gubiłam się w fabułę. W niektórych momentach akcja dłużyła mi się i nie potrafiłam zaangażowałam się w nią w stu procent.

Młoda dziewczyna z premedytacją zabija swoją matkę, drźgając ją nożem. Przyznaje się do zbrodni, w końcu lubo patrzeć jak ktoś cierpi. Zabijała zwierzęta, robiła krzywdę swoim młodszym braciom. W winę Violi nie wierzy Gretchen White, psycholog i kryminolog. Czy naprawdę dziewczynka jest niewinna, mimo tego iż twierdzi że jest? A może tylko pogrywa z Panią psycholog i pokazuje twarz, jaką ta chcę ujrzeć, gdyż Viola przypomina jej ją samą w dzieciństwie?

Rodzinny dramat, który trwa latami, ukrywany przed światem, przed ludźmi, a osoby w nim uczestniczące nie próbują sobie pomóc. Musi dojść do tragedii, żeby wszystkie sekrety wyszły na jaw i cała rodzina uwolniła się od ciężaru.

Doskonale skonstruowany thriller, gdzie nawet przez chwilę trudno się domyślić co było motywem morderstwa. Wszystkie klocki tej układanki wskakują dopiero na koniec. Autorka dozuje nam emocje, po to by na koniec uderzyć w nas nimi całą siłą. Nie jest to thriller akcji, wszystko dzieje się powoli, do samego końca trzyma w napięciu. Bardzo udany debiut, polecam a ja sięgam po część drugą

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2022-04-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

Co sprawia, że od książki nie możemy się oderwać? Oryginalność, przemyślana fabuła, dynamiczne tempo, charyzmatyczni bohaterowie czy może styl autorki? "Podejrzana" posiada wszystkie te aspekty, co może obfitować kolejną świetną lekturą.

Ta powieść to rasowy thriller psychologiczny, gdzie główną bohaterką jest socjopatka. Pierwszy raz spotykam się z takim zabiegiem, ale uważam to za zaletę tej książki. Gretchen, bo o niej mowa, ma analityczny umysł, ale wszystkie niuanse społeczne są dla niej materiałem do badań, a nie wrodzoną umiejętnością. I to ona ma pomóc rozwiązać sprawę zabójstwa popełnionego przez trzynastoletnią dziewczynkę. Czytając dowiadujemy się nowych informacji, układanka się wypełnia, a my możemy się tylko domyślać kto jest winien. Krąg podejrzanych z każdą stroną się poszerza, a zakończenie i tak nas zaskoczy. Jedynym mankamentem tej historii, jaki odczułam, to chyba umyślnie wprowadzony chaos w momencie rozwiązania całej tajemnicy. Potrzeba skupienia i uwagi by wyłapać wszystkie okruchy rzucone przez autorkę.

Tak jak wspominałam, książka bardzo wciąga i ciekawi, a lekki styl autorki tylko pomaga w błyskawicznym przewracaniu kartek. Podobał mi się pomysł na fabułę, trochę mnie zaskoczył, a całość wypada bardzo dobrze.

Avatar użytkownika - dosia1709
dosia1709
Przeczytane:2022-04-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

Gretchen White to osoba ze zdiagnozowaną socjopatią która od jakiegoś czasu współpracuje z detektywem Patrickiem Shaughessy przy rozwiązywaniu spraw morderstw.

Po niepokojącym telefonie od swojej przyjaciółki Leny postanawia pojechać do niej, lecz jest już za późno. Denatka to w sumie jedyna koleżanka Gretchen. Zamordowana prawniczka była obrońcą trzynastoletniej Violi Kent.

Nastoletka zostaje oskarżona o zabicie swojej matki, Claire. Dziewczyna przyznaje się do winy i niechętnie współpracuje z policją. W toku śledztwa okazuje się, że Viola jest psychopatką, która torturowała swoją rodzinę.

Opinia publiczna uznała już dziewczynę za winną. Jednak dr. Gretchen dostrzega w Violi coś, czego nikt inny nie widzi.

Podejrzana to typowy kryminał psychologiczny pełen tajemnic i kłamstw.

Akcja rozwija się tutaj dość wolnym tempie przez co razem z główną bohaterką możemy bardziej analizować psychologiczne założenia i rozumienie charakterystyki socjopaty i empaty. Takie podejście do tematu jest tutaj ogromnie ważne, gdyż wchodzimy w ich ciała wciąż analizując wszelkie różnice i zależności wynikające z ich osobowości.

Jedynym minusem według mnie jest to że książka jest pisana w dwóch wymiarach czasowych teraźniejszym i przeszłym.

Osobiście nie lubię takich przeskoków.

Ale nie powiem wynagrodziła mi to pełna napięcia akcja i możliwość rozwiązania zagadki z bohaterami.

Przez większość książki miałam wytypowanego mordercę. Bo jeżeli to nie Viola to kto?

Końcówka powieści wbiła mnie w fotel i bardzo długo nie mogłam wyjść z szoku.

Na koniec powiem że jeżeli ktoś z was nie lubi psychologicznych książek to może mieć problem z jej przeczytaniem.

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2022-04-15, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

,,Podejrzana" to thriller o Reedzie Kent i jego podejrzanej rodzince oraz o Greethen White -psycholog i kryminolog specjalizującej się w antyspołecznych zaburzeń osobowości. Pani doktor sama ma problem. Jest zdiagnozowaną socjopatką a w przeszłości była podejrzana o morderstwo własnej ciotki i być może uszło jej to na sucho.

W książce występuję wiele postaci o ciekawej psychice, którą autorka opisuje w czasie teraźniejszym i przeszły. Na początku miałam problem odnalezieniu się w którym momencie życia jestem danego bohatera, ale po około pięćdziesięciu stronach zaczęło mi się bardzo dobrze czytać i z każdą stronę byłam coraz bardziej ciekawa co tak naprawdę przydarzyło się bohaterom.

Reed Kent jest ojciec dwójki synów i córki -Violi. Dziewczyna to nastoletnia psychopatka, którą podejrzewa się o zamordowanie własnej matki - Claire. Wyjaśnieniem tego przestępstwa zajęła się Lena Booker, która nie doprowadziła sprawy do końca. Znaleziono ją martwą w swoim mieszkaniu, a przyczyna śmierci było przedawkowanie. Tuż przed śmiercią zadzwoniła do swojej przyjaciółki Greethen i powiedziała jej tylko, że Viola jest niewinna i że nawaliła. Co te słowa znaczą? Dodała jeszcze ,,że ona jest taka jak ty". Greethen w oczach Leny była zawsze niewinna i wrobiona. Czy właśnie o to jej chodziło? I dlaczego popełniła samobójstwo? A może nie było dobrowolne odebranie sobie życia?

Akcja książki toczy się leniwie i za szybko nie dostaniemy od autorki odpowiedzi na zadawane sobie pytania, jakie nasuwają się nam w trakcie czytania. Ale to co wyróżnia tę książkę spośród innych tego gatunku to bardzo dobrze rozbudowana analiza psychologiczna postaci.

Moją ulubienicą została Viola. Chociaż daleko mi charakterem do niej, to cały czas trzymałam kciuki, że jednak to nie ona okaże się morderczynią. Polubiłam również panią detektyw -Greethen- która pomimo swojej diagnozy, jest bardzo silną kobietą i świetnie rozpracowała powiązania między bohaterami i motywy jakimi się kierowali.

Zakończenie książki bardzo mnie zaskoczyło. Czy nastolatka jest morderczynią czy tylko ją wrobiono? A jeśli wrobiono to kto i dlaczego to zrobił? Jaką mroczną tajemnicę skrywa Claire, że w sumie, nie jedna osobą miała ochotę ja zabić? Kim jest Tess i co ją łączy z innymi bohaterami? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie po przeczytaniu książki, którą bardzo polecam.

Avatar użytkownika - matkaczytajaca
matkaczytajaca
Przeczytane:2022-04-13, Ocena: 5, Przeczytałem,

Siedzisz przed telewizorem i oglądasz wieczorne wiadomości. Nagle na ekranie pojawia się znana ci rodzina - to twoi sąsiedzi! Przecierasz oczy ze zdumienia. Owszem, ich córka była nieco dziwna, odstająca od reszty. Jej spojrzenie było niepokojące, rozrywki podejrzane, a i bracia jakoś z dala od niej się trzymali. Rodzice zawsze ułożeni, dzień dobry powiedzieli, uśmiech na twarzy. Dlaczego o nich mówią? Wygrali w totolotka?

Zaraz, zaraz... jak to!? To ta właśnie mała dziewczynka jest podejrzana o zabicie własnej matki? Ooo ty wiedziałaś, że w końcu to dziecko kogoś zabije. Tak jej przecież źle z oczu patrzyło. Zawsze taka wyszczekana, trzymająca się na uboczu z obłąkanym uśmiechem. Tak czułaś! To musiało się wydarzyć!

Ludzie bardzo szybko wydali na nią osąd. Przecież to oczywiste, że to jej sprawka. Nie bez powodu jej bracia trzymali się od niej z daleka, a koleżanek nie miała. Tylko hej, skąd w niej tyle siły. Może... ktoś jej pomagał? No jasne! Przecież zawsze winny jest mąż! O co tu może chodzić? Taka ułożona rodzina, z rysą w postaci córki. Ale żeby aż tak?

Śledztwo wydaje się być proste. Jest ciało, jest podejrzany, jest narzędzie zbrodni z odciskami palców, a i dotychczasowe opinie o rodzinie sugerują takie oczywiste rozwiązanie. Tylko lokalnej socjopatce coś się nie zgadza. W końcu podobne umysły myślą tak samo. Kobieta, za sprawą jednej wiadomości, postanawia oficjalnie dołączyć do ekipy dochodzeniowej, a nieoficjalnie przeprowadza swoje własne, prywatne śledztwo. Do czego ono doprowadzi? Do czego dojdzie doktor Gretchen?

Och, do szokujących wniosków! Będziesz śledzić jej wyniki poczynań z wypiekami na twarzy. Łapać strzępy informacji, jakimi się dzieli z ekipą i wysnuwać swoje wnioski. Ale zakończenie... Zakończenie wbije cię w fotel, pozostawi z milionem pytań. Ale to jedno nie pozwoli ci ze spokojem odłożyć historii na bok - jak mogłaś to przeoczyć!?

Czego nie widać
Brianna Labuskes0
Okładka ksiązki - Czego nie widać

Gretchen... Coś ty zrobiła? Doktor Gretchen White, specjalistka w dziedzinie psychologii i kryminologii, najlepsza konsultantka bostońskiej policji,...

Żony Konstancina
Ewelina Ślotała