Polscy władcy po ciemnej stronie mocy

Jak to jest, że historia w szkole nudzi, a podana przez takich autorów, jak Iwona Kienzler wciąga i zachwyca? Premierę z 28 lutego „Polscy władcy po ciemnej stronie mocy” pochłonęłam w jeden dzień, a i mężowi czytając co smakowitsze kąski, bo nie da się przerwać tak fascynującej podróży przez historię Polski, odkrywającej mroczne strony dziesięciu władców, którzy przeszli na „ciemną stronę mocy”. Autorka w szalenie ciekawy i przystępny sposób przybliża nam ich sylwetki, analizując ich działania i wpływ na pozycję państwa oraz społeczeństwo.

Świetnym i przydatnym wprowadzeniem do tematyki jest krótka historia monarchii w Polsce, porządkująca naszą wiedzę. Każdy kolejny rozdział ukazuje szczegółowy portret władcy oparty na dostępnych źródłach, czasem wręcz od narodzin, poprzez koleje losu, które doprowadziły do koronacji z naciskiem na osiągnięcia i błędy, czy zaniedbania, których się dopuścił.

Rozdziały poświęcone wybranym sylwetkom królów noszą sugestywne tytuły, które trafnie oddają charakter omawianego monarszego panowania. Autorka wplatając w tekst wiele ciekawostek sprawia, że jego lektura staje się nie tylko skarbnicą wiedzy, ale też interesującą i fascynującą rozrywką. Na kartach książki aż kipi od układów, knowań, chciwości, zdrady, okrucieństwa i walk bratobójczych składających się na naszą rodzimą „grę o tron”, która w niczym nie ustępuje sadze George’a R.R. Martina.

Z olbrzymią ciekawością czytałam również o kobietach, które stały u boku władających, co dodaje kolejnego wymiaru analizie ich rządów ukazując kobiece wpływy i role, jakie odgrywały ich żony i matki w życiu politycznym kraju.

Czy dziesięciu wymienionych władców rzeczywiście było tymi najgorszymi w naszej historii, a może mają jedynie „złą prasę”? Czy kierowały nimi złe pobudki, a może ich fatalne decyzje „były wynikiem nieumiejętnej polityki, braku wiedzy czy też działania w niekorzystnych warunkach politycznych”? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w kolejnych rozdziałach, a Autorka rozstrzygnie również, kto nauczył króla Francji jeść widelcem, żeby nie było wątpliwości.

"Polscy władcy po ciemnej stronie mocy" to zdecydowanie książka warta uwagi dla wszystkich miłośników historii Polski. Iwona Kienzler nie tylko odsłania mroczne tajemnice rządów dziesięciu monarchów, ale również prowokuje do refleksji nad naturą władzy i jej wpływem na losy narodu, a dzięki klarownemu stylowi i interesującemu podejściu do tematu czyni jej lekturę tak wciągającą i przyjemną.

Informacje dodatkowe o Polscy władcy po ciemnej stronie mocy:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2024-02-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Zobacz opinie o książce Polscy władcy po ciemnej stronie mocy

Kup książkę Polscy władcy po ciemnej stronie mocy

Miłości polskich królowych i księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Miłości polskich królowych i księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów

Popularna monografia o romansach i miłościach najsławniejszych polskich władczyń. Autorka dużo uwagi poświęca sferze obyczajowej epoki, mentalności kobiet...

Mocarz alkowy. August II Mocny i kobiety
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Mocarz alkowy. August II Mocny i kobiety

August II z saskiej dynastii Wettinów, zwany przez potomnych Mocnym, rządził Rzeczpospolitą Obojga Narodów przez 36 lat, przerwane dwuletnim...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;