#Portal randkowy

Marcin Michał Wysocki to absolwent krajowych i zagranicznych uczelni, twórca opowiadań, powieści i książek naukowych. Dotychczas wydano kilka pozycji jego autorstwa, z czego dwie, wydana w maju 2020 roku powieść „Baku, Moskwa, Warszawa” i najnowszy „#Portal randkowy” należą do literatury popularnej.

„#Portal randkowy” to zbiór ośmiu różnych historii, których akcja rozgrywa się kolejno we Francji, w Wielkiej Brytanii, na terenie Czech, Łotwy, Kraju Basków, Finlandii, Szwecji i Włoch. Wszystkie opowieści posiadają wspólny mianownik. A jest nim szeroko rozumiane poznawanie się przez internet, które, szczególnie w obecnej sytuacji, zdecydowanie ułatwia nawiązywanie kontaktów.

→We Francji poznajemy Colette i jej męża Marcela. Kobieta próbuje się rozwieść z niewiernym mężem, jednak ten jej to utrudnia. Przyjaciółka zakłada Colette profil na portalu randkowym, gdzie kobieta poznaje Jeana-Marca. Czy z nim uda jej się ułożyć sobie życie?

→W Wielkiej Brytanii czekają na nas Mary-Jane i George. Ta dwójka wymienia ze sobą korespondencję, później dołączają telefoniczne rozmowy. Czy uda im się stworzyć w ten sposób coś poważnego?

→W Czechach spotykamy energiczną panią w sile wieku. Jane zna dobrze portale randkowe i korzysta z nich ile się da, bo przecież wszystko jest dla ludzi. Kobieta umawia się na spotkanie z jednym z panów, jednak nie odpowiada on jej wyobrażeniom. Wkrótce jednak poznaje mężczyznę marzeń. Matěj, bo tak ma ów mężczyzna na imię, potrafi zawrócić kobiecie w głowie. Czy tym razem się uda i Jane w końcu znajdzie szczęście?

→Łotwa to kraj Ēriksa, zdolnego, wszechstronnie wykształconego, zdyscyplinowanego wiceprezesa w spółce należącej do poważnej kanadyjskiej korporacji. Jak przystało na tak poważnego człowieka, mężczyzna korzysta z usług portalu, który, dysponując świetnymi psychologami, dobiera do siebie ludzi, biorąc pod uwagę ich pragnienia, intencje, motywy. Firma „Życie we Dwoje” kojarzy go z pewną piękną i ponętną Santą. Co wyniknie z tej znajomości? Czy tych dwoje ma szansę na udany związek?

→W Kraju Basków poznajemy Juana, szaleńczo zakochanego w swojej żonie Julie, która skrywa pewną tajemnicę. Ich historię poznajemy z dwóch perspektyw, najpierw męża, później żony. Czy to poukładane małżeństwo będzie miało szansę przetrwać, kiedy na jaw zaczną wychodzić fakty z przeszłości Julie?

→Finlandia to kraj zbliżającego się do czterdziestki Mattiego, rozwiedzionego chirurga, który pewnego dnia stwierdza, że przecież nie jest jeszcze taki stary i chce znaleźć jakąś bratnią duszę na portalu randkowym. Co go tam czeka? Czy uda mu się tam spotkać kogoś wartościowego?

→W Szwecji poznajemy Gretę, Thomasa, jego rodziców i jej rodziców. Akcja rozgrywa się podczas świątecznego spotkania młodych i ich rodzin. Niby wszystko jest w porządku, niby wszystko między młodymi gra, a jednak w trakcie wieczerzy dochodzi do pewnego incydentu, który zmienia wszystko.

→Bohaterami historii z Włoch jest kilku mężczyzn, którzy wybierają się na męskie żeglowanie. Bez swoich połówek, bez zbędnych zmartwień i obciążeń. Podczas ich urlopu mamy okazję poznać ich prywatne historie.

"Ludzie teraz nie walczą o siebie, tylko się poddają. Odpuszczają sobie związki z byle kaprysu, bo ktoś krzywo na nich spojrzał".

Jestem zaskoczona tym zbiorem. Nie spodziewałam się, że tak mi się te opowiadania spodobają. Nie wiem, czy zaczynam się powoli przekonywać do tej formy, czy zwyczajnie te konkretne opowiadania są takie dobre. Zaczęło się świetnie. Pierwsze opowiadanie należy do tych, które podobały mi się najbardziej. Jest w nim pazur, jest napięcie, czyta się je bardzo szybko, z każdą stroną zainteresowanie czytelnika rośnie. No bo niby wszystko jest cacy, kobieta w końcu odnajduje szczęście, mężczyznę idealnego, można powiedzieć. Ale czuć, że ten typ jest jakiś śliski, że coś tu nie gra. Nie wiemy tylko, co. Rozwiązanie wbija w ziemię. Bardzo dobrze dobrane opowiadanie na początek. Zachęca do kontynuowania lektury. Później jednak nie jest już tak kolorowo. Akcja bywa nierówna, a część opowiadań jest zwyczajnie przegadana, przez co zaczynamy się podczas lektury trochę nudzić. Ale nie jest źle, do chęci odłożenia lektury jeszcze dużo brakuje. Zaraz po opowiadaniu z Francji, najbardziej spodobała mi się historia Mattiego i Emmy z Finlandii. To jedyne opowiadanie, które, w moim odczuciu, kończy się happy endem. Jest bardzo pozytywne. Prawdę mówiąc, oczarowały mnie prawie wszystkie opowiadania, oprócz ostatniego. Każde ma w sobie to coś, co każe czytać dalej, mimo nawet czasem zbyt długich opisów. Każda historia jest interesująca i zaskakująca. Zawsze na końcu dzieje się coś, co powoduje, że szeroko otwieramy oczy ze zdziwienia.

"Nie wszyscy szukają tego samego, (…). Jedni pragną uczucia, inni zabawy, kolejni dowartościowania uwielbieniem pochlebców. Według mnie odnalezienie tu właściwej osoby jest jak rzucanie kostką albo jak wyciąganie losu na loterii. Z tym że tutaj igramy własnym losem".

Każde z opowiadań jest inne, każde podchodzi do tematu portali randkowych zupełnie inaczej. I chociaż jest to wiodący wątek, ukazujący różne podejścia ludzi do tej nowoczesnej formy komunikacji, różne oczekiwania, nadzieje, motywy działania, opowiadania skupiają się przede wszystkim na ludziach. I muszę przyznać, że podobało mi się to. Autor jest świetnym obserwatorem rzeczywistości. Jestem zachwycona tym, jak był w stanie uchwycić to, co ulotne i przelać to na papier. Jak wnikliwie, z ogromną dozą empatii i zrozumienia potrafił opisać mniej lub bardziej skomplikowane relacje międzyludzkie. Czasami odnosiłam wrażenie, że żyję życiem tych ludzi, że dotykam ich bardzo intymnych spraw. Autor pisze pięknym językiem i w sposób, który dociera do czytelnika. Wszystkie opisane w książce historie są przepełnione emocjami, intensywne i bardzo osobiste. Widać dobre przygotowanie autora do napisania powieści. Widać również rozległą wiedzę, jaką dysponuje. Muszę przyznać, że robiła na mnie wrażenie znajomość przeróżnych faktów z różnych zakątków świata, w pewnym stopniu również znajomość języka. Bardzo się cieszę z kulturowych smaczków, które przy okazji udało mi się wyciągnąć z tej powieści. Na uwagę zasługuje fakt, że autor starał się w każdej historii zawrzeć polskie elementy. Czasem byli to przodkowie, innym razem praca w Polsce, kolejnym polskie potrawy czy poziom smogu. Żałuję jednak, że ani jedno opowiadanie nie zostało poświęcone bohaterom z naszego kraju. Doceniam fakt, że Polska w książce się pojawia, ale chciałabym, aby była większą częścią tego zbioru. Najbardziej zaskakujący jest jednak fakt, że większość tych historii wydarzyła się naprawdę. To aż niewiarygodne, biorąc pod uwagę to, co miało w nich miejsce.

"Istnieje na pewno wielu ludzi na świecie, z którymi żyłoby nam się dobrze. O wiele mniej jest tych, z którymi bylibyśmy bardzo szczęśliwi".

Chciałabym napisać, że uwielbiam takie debiuty. Ale ta książka debiutem już nie jest. Autor ma doświadczenie i to w tej książce widać. Ma doskonałe pióro i wyczucie. Potrafi na niewielu stronach zawrzeć całą paletę emocji, przedstawić dogłębne portrety psychologiczne bohaterów i zaszokować zakończeniem. A także z pietyzmem odmalować obraz dzisiejszych czasów. Powieść jest przemyślana, dopracowana i mądra. I chociaż w stylu autora odczuwa się trochę jego akademickie przygotowanie, czyta się tę książkę bardzo dobrze. Płynnie, szybko i z prawdziwą przyjemnością. Ważne jest również to, że powieść zostawia czytelnika z garścią przemyśleń i zmusza do zastanowienia się nad tym, jaki jest nasz stosunek do spraw w niej poruszanych. A jest do czego się ustosunkowywać. Serdecznie polecam!

Informacje dodatkowe o #Portal randkowy:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-11-09
Dodał/a opinię: maitiri_books

Zobacz opinie o książce #Portal randkowy

Kup książkę #Portal randkowy

Więzy
Marcin Michał Wysocki0
Okładka ksiązki - Więzy

,,Długo nie byłam pewna, czy Tomek udźwignie temat. Czy będzie gotów na ekstremalny rajd. Skok na główkę ze świata imaginacji w zupełnie nieznane rejony...

Baku, Moskwa, Warszawa
Marcin Michał Wysocki0
Okładka ksiązki - Baku, Moskwa, Warszawa

Powieść obyczajowa; historia życia młodego Azera, artysty plastyka, który kierując się w życiu dwiema najważniejszymi dla siebie wartościami: potrzebą...