Poszukiwana

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2017-05-23
Tytuł oryginału: Ashley Bell
Dodał/a opinię: PrzyKawieZKsiazk

Bibi Blair to młoda kobieta, której życie toczy się swoimi prawami. Jest wesoła, pełna energii i przekonana, że wszystko będzie dobrze. Jej mąż wykonuje bardzo niebezpieczny zawód, a ona się tym zbytnio nie martwi. Pewnego dnia jej życie wywróci się do góry nogami. Jej zdrowie załamie się w takim stopniu, że nie wiele się będzie to różniło od wyroku śmierci. Pozostanie jej tylko rok życia. Bibi nie chce w to uwierzyć, nie poddaje się. Ponadto w jej życiu wydarzy się coś, co ciężko wytłumaczyć nawet lekarzom. Tak samo szybko jak zaczęła chorować, tak zdrowieje. Czy za tym kryje się coś więcej? Co, jeśli żyje dlatego, że ma ocalić kogoś innego, np. Ashley Bell? Staje się to jej obsesją. Bibi zaczyna poszukiwać tajemniczą kobietę, a przy okazji wkracza na ścieżkę pełną niebezpieczeństw.

Pomysł na książkę narodził się po tym, jak Koontz dostał list od przyjaciela, u którego zdiagnozowano glejakowatość mózgu. Napisał on w liście, że dawano mu rok życia, a on tymczasem przeżył dwa razy dłużej i wciąż się nie poddaje.

Poszukiwana została zaliczona do gatunku horroru, jednak moim zdaniem pisze się ona na pograniczy gatunku, a najbliżej jej do thrillera psychologicznego. Jest to opowieść o sile wyobraźni, choć nie jest aż tak dobra. Pierwsze kilkadziesiąt stron wprowadzenia jest trochę męczące. Długie opisy są nużące, ślimacze tempo daje poczucie stania w jednym miejscu. Niecierpliwy czytelnik może zostać zniechęcony do dalszego czytania w takim momencie. Dobrze, że po przebrnięciu tych początkowych fragmentów dostajemy solidnego kopa, po których nie oderwiemy się od książki. Wciąga coraz bardziej z każdą przerzuconą stroną. Dzieje się dużo. Autor kończy rozdziały w takim miejscu, że wywołuje u czytelnika takie złudzenie, że powie sobie "a, to już ostatni rozdział na dzisiaj", tymczasem czyta dalej. Końcówka jest trochę infantylna, ale Koontz wie, jak bawić się z czytelnikiem. Manipuluje naszymi emocjami i odbiorem powieści. Uderza ze zdwojoną siłą i znacznie wykracza poza opowieść o szukaniu nieznajomej dziewczyny.

Poszukiwana to budzący dreszczyk emocji thriller. To wspaniała opowieść o sile umysłu i wyobraźni. To także poruszająca historia, która pokazuje jak dużym kapitałem jest szczęśliwe dzieciństwo.

Kup książkę Poszukiwana

Zobacz opinie o książce Poszukiwana
Fałszywa pamięć
Dean Koontz0
Okładka ksiązki - Fałszywa pamięć

Poprzednie książki Deana Koontza przyzwyczaiły nas do najwyższej formy, dlatego tak trudno uwierzyć, że Fałszywa pamięć jest książką jeszcze lepszą. Dostajemy...

Zwierciadło zbrodni
Dean Koontz0
Okładka ksiązki - Zwierciadło zbrodni

Martin Stillwater, autor poczytnych powieści kryminalnych, wiedzie szczęśliwe życie z żoną i dwiema córkami. Czasami nawiedzają go jednak dziwne ataki...

Nim dotarła do swego pokoju, jak nigdy przedtem zrozumiała, że dom to nie miejsce fizyczne, tylko miejsce w sercu. W tym niespokojnym świecie przemija wszystko poza tym, co uniesiemy w sercach i umysłach. Każdy dom wcześniej czy później przestawał być domem, lecz nie następowało to wraz z jego rozbiórką. Trwał po zniszczeniu, dopóki żyła chociaż jedna osoba, która go kochała. Dom to historia zdarzeń, a nie tego, gdzie miały one miejsce.

Chodziło o pokazanie, że nie można zabić trzystu siedemnastu Amerykanów i przeżyć potem tak długo, by móc się tym chwalić przed wnukami. Musieli znaleźć Al-Ghazaliego, sfotografować jego twarz czy to, co z niej zostało, i pobrać próbkę tkanki do badań DNA. W przeciwnym razie anonimowy palant, który umie korzystać z Internetu, poda się za Al-Ghazaliego i trzydzieści jeden procent Amerykanów mu uwierzy.

Sekret Heleny
Lucinda Riley;