Prostytutki: Tajemnice płatnej miłości

Sięgacie czasem po reportaże? Ja rzadko, a właściwie to nigdy. W ostatnim czasie z literatury faktu w swoich rękach miałam chyba tylko dwa reportaże o tematyce kryminalnej: „Na tropie mordercy” oraz „Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood”. No i jeszcze na początku kwietnia czytałam „Seryjnych morderców”, którzy już 6 maja ukażą się nakładem wydawnictwa Muza. I to tyle.

Kiedy więc uruchomiłam darmową wersję dwumiesięcznego abonamentu Empik Premium, by sprawdzić, czy potrafię czerpać przyjemność ze słuchania audiobooków, rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania wartej uwagi lektury. Odwiedziłam niemal każdą z dostępnych kategorii i wybrałam najciekawsze tytuły. Znalazł się wśród nich reportaż Magdy i Piotra Mieśników, który swoją premierę miał pod koniec stycznia.

„Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” to przykład solidnej literatury faktu. Książka, co oczywiste, nie wyczerpuje tematu, ale świat kurtyzan, ladacznic i sexworkerek przybliża nam w znacznym stopniu, zapraszając nas za kulisy. Bardzo mi się podobało, że autorzy od początku aż do samego końca potrafili zachować obiektywizm. Nie ma tu niepotrzebnej krytyki, nie ma oceniania i wytykania palcem. Jest rzeczowo, interesująco i bez owijania w bawełnę. Temat nie dość, że kontrowersyjny, to zwyczajnie trudny, łatwo więc popaść w etykietowanie i sensacyjną narrację. A tego dobry reportaż wcale nie potrzebuje. Potrzebuje za to pokazania problemu czy zjawiska ze wszystkich możliwych perspektyw. Wówczas można mówić o rzeczowym przedstawieniu. Autorzy „Prostytutek” oddają głos wielu stronom tego budzącego emocje i kontrowersje biznesu: paniom i panom świadczącym usługi seksualne, alfonsom, klientom. W książce pojawiają się też wstawki eksperckie, w tym np. opinie psychologów czy statystyki

Seksbiznes i świat płatnej miłości nadal pozostaną owiane aurą tajemniczości, ale dzięki Magdzie i Piotrowi Mieśnikom wiemy o nich to, czego wcześniej mogliśmy się tylko domyślać. Książka wywołuje mnóstwo emocji i prowokuje do myślenia. Pokazuje, jak bardzo brudny jest świat, w którym żyjemy. Jeśli lubicie dobrą literaturę faktu albo temat prostytucji szczególnie Was interesuje, z pewnością warto ten tytuł mieć na oku. Polecam z czystym sumieniem!

Informacje dodatkowe o Prostytutki: Tajemnice płatnej miłości:

Wydawnictwo: W.A.B.