Przepaść czasu : "Zimowa opowieść" Szekspira opowiedziana na nowo

"Z mężczyznami było łatwiej. Seks był prosty,często anonimowy. Mroczny nieznajomy, który(tej nocy) nazywał się miłość."

Egzemplarz tej powieści otrzymałam jako gratis do nagrody w konkursie. Byłam zachwycona zarówno okładką jak i nawiązaniem do "Zimowej opowieści" Szekspira. I tutaj muszę przyznać moje zachwyty się niestety skończyły.

Na początku powieści poznajemy dwóch chłopców, przyjaciół, kochanków. Są ze sobą niezwykle związani, na tyle że ich przyjaźń dorasta razem z nimi. Wydają się zżyci niemal jak bracia. Jednak zazdrość o kobietę niszczy ich relację, burzy wieloletnią przyjaźń i prowadzi do makabrycznych wydarzeń.

We wstępie poznajemy w skrócie utwór Szekspira do którego odnosi się "Przepaść czasu". Z jednej strony to dobrze, bo przypomniało mi fabułę dramatu wielkiego pisarza, z drugiej natomiast strony zrozumiałam że wiem jak ta historia się skończy, a to już niekoniecznie mi się podobało.

"Robotnicy idą, pijacy upadają, taksówki zwalniają i szybko odjeżdżają.Pies w śmietniku, kobieta w oknie,czarny mężczyzna śpiący na złożonym bilbordzie "

Czy podobała mi się ta książka?

I tak i nie. Podobał mi się sam pomysł na uwspółcześnienie klasyki literackiej.żeby przybliżyć ją młodym ludziom. Nie podobał mi się  natomiast styl autorki. Obok pięknej i smutnej historii o miłości, chorobliwej zazdrości, porzuceniu i stracie, raził mnie wulgarny język przeplatany z szekspirowskimi cytatami. Czytając miałam wrażenie że autorka "wrzucała" je trochę na siłę, jakby z musu, tylko po to żeby przypomnieć czytelnikowi że jej książka jest inspirowana jego dramatem. Ograniczyła współczesność do chęci zdobywania pieniędzy,alkoholu,seksu i chamstwa. Dodatkowo Fabuła wydała mi się bardzo chaotyczna. Momentami musiałam chwilę odetchnąć,poukładać sobie wszystko, bo nie do końca  nadążałam za myślami autorki.

"...miłość to gorąca mieszanka seksu i rozpaczy: seksu bo go potrzebujesz;rozpaczy,bo jesteś samotny. To w KIM się zakochujesz, naprawdę nie ma znaczenia."

Jeżeli chcielibyście  poznać piękna i wzruszającą historię  to polecam  sięgnąć po oryginał czyli "Zimową opowieść". "Przepaść czasu" nie wydaje mi się godna uwagi.

Informacje dodatkowe o Przepaść czasu : "Zimowa opowieść" Szekspira opowiedziana na nowo :

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2015-11-18
ISBN: 978-83-271-5435-4
Dodał/a opinię: Agnieszka Zabawa

Zobacz opinie o książce Przepaść czasu : "Zimowa opowieść" Szekspira opowiedziana na nowo

Kup książkę Przepaść czasu : "Zimowa opowieść" Szekspira opowiedziana na nowo

Płeć wiśni
Jeanette Winterson0
Okładka ksiązki - Płeć wiśni

"Płeć wiśni" to książka, w której efektownie splatają się historia, baśń i mit. Jej bohaterami są Jordan i jego matka zwana Psiarą, żyjący w nękanym zarazą...

Wolność na jedną noc
Jeanette Winterson0
Okładka ksiązki - Wolność na jedną noc

Wirtualna narratorka, Ali, trudni się pisaniem tekstów na zamówienie. W jej poczcie elektronicznej pojawiają się nadsyłane przez internautów propozycje...