Pudełko z pamiątkami

Pudełko z pamiątkami. Mniejsze bądź większe. Wrzucamy do niego wszystkie wspomnienia. Kartki, muszelki, zawieszki, zdjęcia, listy... wszystko to, co jest dla nas najcenniejsze. Tylko czy w takim pudełku można zamknąć przeszłość i zapomnieć o tamtych wydarzeniach? Udawać, że nie istniały?

Joanna Maciejska ma trzydzieści dwa lata i pracuje jako fotograf. Można ją ujrzeć na weselach, komuniach i innych ważnych uroczystościach. Może dzięki pracy wtopić się w tłum. Tak jakby jej nie było. Wiedzie jej się w miarę dobrze. Współpracuje z przyjaciółką Wiktorią, która jest dekoratorką takich imprez okolicznościowych. Asia niestety wychowywana jest tylko przez babcię - jej rodzice zginęli w wypadku samochodowym kiedy byłą mała dziewczynką. I nic nie pamięta. Kluczem do sekretu i poznania rodziców staje się być tajemnicze pudełko z pamiątkami Maryli, które nie tak łatwo odnaleźć. Na domiar złego pojawia się problem ze Stefanem (mężem Lilki), problemy siedemnastoletniej Kaliny oraz blondasek, który zaprząta myśli naszej bohaterki. Co z tego wszystkiego wyniknie? Czy prawda wyjdzie na jaw?

Przezabawna i ciepła historia o tajemnicy z przeszłości, relacjach z rówieśnikami, problemach z nastolatka a także szukaniu miłości. Pomysł na historię był trafny. Nie zabrakło tajemnic, zagadek i dowcipu. Od samego początku fabuła szybuje i utrzymuje się na wysokim pułapie. Zagmatwane relacje i wzajemna troska szybko zdobywają moja uwagę. Styl i język w jakim jest napisana książka bawią momentami do łez. Choć książka stronic trochę ma, to czyta się ją nad wyraz dobrze i szybko. Nawet nie wiem kiedy dotarłam do końca. Bardzo spodobała mi się główna bohaterka. Szalona, odważna a przy tym troskliwa i opiekuńcza. Nie zostawia bliskim w potrzebie. Jak trzeba to sama zaciska zęby i prze do przodu. Tylko ta jej fobia zdaje się być kompletnie nie na miejscu. Babcia Maryla - och, co za kobieta. Dziarska i szalona jak sama wnuczka. O wielkim sercu. Aśka to skóra z niej zdjęta. Bardzo polubiłam panią Lipińską. A jeszcze bardziej (choć wydawało mi się to niemożliwe), gdy poznałam jej przeszłość. Bohaterów ogólnie to trochę jest i w moim odczuciu autorka mogłaby śmiało podzielić całość na tomy. Serio. Wystarczyło Wiktorii, Lilce, Kalinie i Adamowi dać osobny tom. Saga byłaby jak znalazł. A bez tego trochę zbyt szybko pożegnałam się z historią.

Książka pokazuje, że aby żyć pełną piersią i śmiało przeć do przodu trzeba poznać przeszłość. Nawet tę najstraszniejszą. Zrozumieć ją i zostawić w spokoju. Każdy z nas powinien takie pudełko z pamiątkami sobie założyć. By celebrować chwile, Ulotne i krótkotrwałe. Choć wspomnienia mogą wyblaknąć, tak tych pamiątek nawet czas nie zniszczy. A jaka to radość z przeglądania takiej kapsuły czasu! Cenniejsze niż złoto. Autorka stworzyła historię rodzinną historię pełną dowcipu i zawirowań akcji. Świetni bohaterowie szybko zdobyli moje serce. Jeśli lubicie takie książki to jest to pozycja dla was w sam raz.

Polecam.

Informacje dodatkowe o Pudełko z pamiątkami:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2020-03-10
Dodał/a opinię: agnieszka_rowka

Zobacz opinie o książce Pudełko z pamiątkami

Kup książkę Pudełko z pamiątkami

W życiu nie jest tak, żeby wszystko układało się po naszej myśli. Doświadczamy wzlotów, upadków, coś się kończy, coś zaczyna. Ważne, żeby każda lekcja czegoś nas nauczyła, żeby uczyniła nas lepszymi ludźmi.

Wspomnienia męczą duszę. Echa złych chwil każą cierpieć stale od nowa. Pamiątki dobrych zdarzeń budzą żal, że minęły.

Podmiejski na koniec świata
Katarzyna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Podmiejski na koniec świata

Pełna ciepła opowieść o zaczynaniu od nowa Alicja to mistrzyni rozwiązywania cudzych problemów. Pogodna, sympatyczna i nieco zakompleksiona nie...

Pijany skryba
Katarzyna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Pijany skryba

Maciej, Sylwek i Mario kontra bardzo źli ludzie. W kręgach, w jakich obraca się Maciek, znajomość sztuk Szekspira nie dodaje punktów do siły. Raczej bierze...