Pułapka na anioły

Zapraszam do ballady pt. "Pułapka na anioły" autorstwa Marcina Grzelaka

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Lira

Opowieść ukazuje prosty, robotniczy świat lat 80 - tych, losy rodziny Kochańskich. Mieszkali w Karczycy w bloku, mieli 7 - letniego syna, Wojtka. Ojciec dzielnicowy, matka kwiaciarka. Każdy z nich, udawał, że jest dobrze, ale czy na pewno? Wojtek był "czubkiem" na osiedlu, synem "pedała". To zwyczajny, chłopiec, chudy, piegowaty, większość czasu spędzał na gliniankach. Lubił jeździć z matką do Podolina, tam było wspaniale, były żniwa, zabawa, tam czuł się szczęśliwy, nie "moczył się", porzucił stare wspomnienia. Matka też czuła zapach dzieciństwa. Gdy wracają do Korczycy zło znów pojawia się w rodzinie. Chłopiec przed traumą ucieka do świata "aniołów". Wymyślił sobie kolegów, takich udawanych przyjaciół, wierzył w nich i ufał, bo mu pomogli kiedy zawiedli dorośli. W momencie kiedy poczuje się bezpiecznie z każdym dniem i będą mu coraz mniej potrzebni postanawia odciąć się. Wymyślił na nich pułapkę. Czy zdoła ocalić siebie?

Agresywny ojciec pił, lał, maltretował żonę. Irena myślała, że przez tyle lat przez nią Zenek jest nieszczęśliwy, że to ona jest zła. Jednak smutna, ale prawdziwa historia ją zaskoczy. Kim okaże się ksiądz Maciej Goharski? Co trzymał w zaszyfrowanym sejfie Zenek? Jakie zło spotka Zenka?

Ballada jest bardzo przejmująca, to historia o bólu i ranach, cierpieniu, rezygnacji z marzeń. Lektura obrazuje nam okrutną przemoc w rodzinie. Porusza dogłębnie i wywołuje wielkie emocje u czytelnika. Zarówno dziś, jak i w latach osiemdziesiątych życie z odmienną orientacją jest dla wielu osób tematem tabu, większość z nich musi udawać i się ukrywać. Uczula nas, abyśmy byli bardziej tolerancyjni na drugiego człowieka. U schyłku komuny to życie beznadziei. Forma językowa jest ciężka i ostra. Książka została elegancko ale on wydana w twardej oprawie przez Wydawnictwo Lira. Gratuluję debiutu autorowi Marcinowi Grzelakowi. Niektórych z Was ta książka może przytłoczyć emocjonalnie, ale mimo to warto przeczytać.

Informacje dodatkowe o Pułapka na anioły:

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2022-03-23
Dodał/a opinię: Czytajka93

Zobacz opinie o książce Pułapka na anioły

Kup książkę Pułapka na anioły

Powrót matki