Rana. Audiobook

Co w sobie nosimy?, „Rana”, Wojciech Chmielarz, Wyd. Marginesy

Niezdezynfekowana rana źle się goi.Czasem nawet wdaje się w nią zakażenie i konieczna jest interwencja lekarza. A co z ranami duszy? Pozostawione samym sobie potrafią siać ogromne spustoszenie, czasem prowadzącdo tragedii.W „Ranie” Wojciecha Chmielarza takich zranionych dusz spotkamy sporo. A pretekstem do ich przedstawienia staje się śmierć młodej dziewczyny pod kołami pociągu.

Czy tragiczna śmierć Marysi to nieszczęśliwy wypadek, czy jednak interwencja osób trzecich? Większość chce wierzyć, że to pierwsze. Wątpliwości ma jej nauczycielka Elżbieta. A kiedy i ona traci życie, nikt już nie może udawać, że nic się nie dzieje.

Osią łączącą wszystkie wydarzenia jest Klementyna, nauczycielka matematyki. Właśnie zdobyła pracę w szkole, w której doszło do tragedii. Poznajemy ją w momencie, kiedy próbuje poukładać swoje życie. Nie jest to łatwe, zwłaszcza, że ona też nosi w sobie bolesne wspomnienia. Czy w walce o poznanie prawdy będzie wiarygodna?

A podejrzanych jest wielu. Niestabilna emocjonalniewłaścicielka i dyrektorka szkoły. Gniewomir, nieprzystosowany społecznie, zafascynowany zbrodniami młody człowiek. Mąż Elżbiety. A może rodzina Gniewomira? Dojście do prawdy to pretekst do przedstawienia, jak nieleczone rany duszy mogą determinować nasze życie. I nagle okazuje się, że nic nie jest białe i czarne. Można jedynie mówić o różnych odcieniach szarości.

Sporo mocnych słów, ale one wpisują się w narrację. Bo czasem trudno wyrzucić swój gniew, używając poetyckich przenośni.I chociaż zakończenie nie jest wyjątkowo spektakularne, to jak się wydaje, intryga kryminalna nie jest tutaj najistotniejsza. Ta lektura zmusza do refleksji. Mocna, ale cieszę się, że ją przeczytałam!

Informacje dodatkowe o Rana. Audiobook:

Kup książkę Rana. Audiobook

Osiedle marzeń
Wojciech Chmielarz 0
Okładka ksiązki - Osiedle marzeń

Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie...

Przejęcie
Wojciech Chmielarz0
Okładka ksiązki - Przejęcie

Środek upalnego lata, Kolumbia. Grupa Polaków wybranych do reklamy Coca-Coli spędza wakacje życia w luksusowym hotelu nad oceanem. Ale kiedy beztroscy...