Rytua³y wody

Ocena: 5.23 (35 g³osów)

Woda to ¼ród³o ¿ycia, ale tym razem zosta³a u¿yta do odebrania go. Kto¶ postanowi³ odtworzyæ celtycki rytua³, aby karaæ, niszczyæ, siaæ strach. Czy to sekta czerpi±ca z dawnych wierzeñ, a mo¿e zafascynowany nimi psychopata? Baskijscy ¶ledczy bêd± musieli siê tego dowiedzieæ.

Fabu³a
Vitoria nie zd±¿y³a otrz±sn±æ siê po bli¼niaczej serii zabójstw, a w górach zostaje znalezione cia³o kobiety w ci±¿y. Najprawdopodobniej zosta³a zamordowana zgodnie ze starym celtyckim rytua³em. Policjanci obawiaj± siê, czy nie jest to pocz±tek nowej fali morderstw, której ofiarami stan± siê przyszli rodzice.

Kraken nie planuje wracaæ do pracy. Ca³y czas próbuje wróciæ do normalno¶ci po koszmarze minionej sprawy. Okazuje siê jednak, ¿e zna³ ofiarê. To jego pierwsza mi³o¶æ, któr± pozna³ na obozie archeologicznym. Czy wydarzenia sprzed dwudziestu lat s± kluczem do rozwi±zania sprawy?

Eva García Sáenz de Urturi po raz kolejny opisa³a zbrodnie nasycon± mistycyzmem. Mo¿e nie jest tak teatralna jak w „Ciszy bia³ego miasta”, ale równie pracoch³onna i tajemnicza. Dla mordercy bardzo wa¿ne s± miejsca o historycznym znaczeniu. Czytelnicy mog± przypatrzeæ siê ziemi, na której zakapturzeni druidzi odprawiali swoje czary. ¦ledczy natomiast bêd± musieli zastanowiæ siê, dlaczego kto¶ siêga po tak skomplikowany sposób zadawania ¶mierci? Jaki ma on motyw, ¿e odtwarza dawny rytua³, nie stosuje prostszych i mniej ryzykownych metod.

Kr±g przyjació³
Nad fabu³± „Rytua³ów wody” wisi widmo wybuchu paniki w stolicy kraju Basków. ¦ledczy podkre¶laj± wagê tajno¶ci ¶ledztwa, aby nie nastraszyæ opinii publicznej. Sprawa toczy siê w zamkniêtym krêgu. Dotyka znanego z poprzedniej czê¶ci trylogii profilera Unai López de Ayali i jego przyjació³. Równolegle z prowadzonym ¶ledztwem obserwujemy wydarzenia ze wspólnych wakacji, które odcisnê³y piêtno na ich relacjach. Przez wiele lat pozostawa³y w u¶pieniu, ale morderstwo w górach zmusi³o ich do powrotu do przesz³o¶ci i konfrontacji z ni±.

Zawsze podziwiam, kiedy autor widzi swoich bohaterów w szerokiej perspektywie. Niesamowite jest, kiedy roztacza przed czytelnikiem , ¿e dana postaæ jest nie tylko policjantem, ale mia³a przesz³o¶æ, która doprowadzi³a j± do tego miejsca. „Rytua³y wody” to drugi tom „Trylogii Bia³ego Miasta” i druga porcja informacji o ¶ledczym Unai López de Ayala. Eva García Sáenz de Urturi do³o¿y³a wszelkich starañ, aby sta³ siê on kim¶ wiêcej, ni¿ tylko tym, co rozwi±zuje sprawê. Nie wiem, czy odrobinê nie przedobrzy³a i nie przedstawi³a wydarzeñ z obozu archeologicznego zbyt szczegó³owo – mia³am momenty znu¿enia – niemniej nie mogê jej zarzuæ, ¿e czego¶ nie dopracowa³a. O Unai, jego kolegach i feralnym lecie dowiedzia³am siê wszystkiego, co by³o do opowiedzenia.

Autorka wodzi czytelnika za nos
W recenzji „Ciszy bia³ego miasta” stwierdzi³am, ¿e jest to „uczciwie napisany krymina³”. Tu ju¿ nie mogê tego powiedzieæ. Eva García Sáenz de Urturi kombinuje jak mo¿e, aby zagmatwaæ sprawê. Hipotezy i interpretacja dowodów zmieniaj± siê jak w kalejdoskopie. Kiedy wydaje nam siê, ¿e postaæ A jest winna, autorka znajduje kogo¶, kto zeznaje, ¿e jednak jest ofiar±. Nie zaprzeczê, ¿e powie¶æ jest ciekawa, jednak nie jest to mój ulubiony sposób budowania napiêcia. Dlaczego? W pewnym momencie dociera do mnie, ¿e do koñca bêdê wodzona za nos i kusi mnie, aby omin±æ kolejne teorie na temat potencjalnego sprawcy, i na ten koniec zerkn±æ. Jest to trudna potyczka pomiêdzy ciekawo¶ci±, a chêci± cieszenia siê literatur±.

Podsumowanie
Czytaj±c powie¶ci Evy García Sáenz de Urturi, mo¿na odnie¶æ wra¿enie, ¿e stolica Kraju Basków to miejsce ¿yj±ce przesz³o¶ci± i przesi±kniête magi±. Dopiero co zosta³ spacyfikowany jeden niezwyk³y morderca, a ju¿ pojawia siê nowa zbrodnia o wyra¼nie rytualnym charakterze. Ile ofiar on poch³onie? W imiê czego oddadz± ¿ycie?

Informacje dodatkowe o Rytua³y wody:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-10-30
Kategoria: Krymina³, sensacja, thriller
Tytu³ orygina³u: Los ritos del aqua
T³umaczenie: Katarzyna Okrasko
Doda³/a opiniê: Joanna Manikowska

Tagi: bóg Thrillery i suspens

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Rytua³y wody

Kup ksi±¿kê Rytua³y wody

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
Cisza bia³ego miasta
Eva Garcia Saenz de Urturi0
Ok³adka ksi±zki - Cisza bia³ego miasta

Pierwsza czê¶æ fenomenalnej TRYLOGII BIA£EGO MIASTA, pe³nej mrocznych rodzinnych tajemnic, baskijskiej kultury i tradycji Mieszkañcami hiszpañskiej...

Cisza bia³ego miasta
Eva Garcia Saenz De Urturi0
Ok³adka ksi±zki - Cisza bia³ego miasta

Pierwsza czê¶æ fenomenalnej „Trylogii Bia³ego Miasta”, pe³nej mrocznych rodzinnych tajemnic, baskijskiej kultury i tradycji. Mieszkañcami...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;