Sekret mojego męża

Sekrety.

Mniejsze i większe.
Niektóre tak nieistotne, że już dawno zostały pokryte warstwą kurzu.
Inne - skrzętnie ukrywane,
skomplikowane,
niebezpieczne.

Cecilia Fitzpatrick, bohaterka najnowszej powieści Liane Moriarty "Sekret mojego męża", przypadkiem znajduje list, napisany przed laty przez jej męża. Problem w tym, że list powinna otworzyć w przypadku śmierci Johna-Paula, a on żyje i ma się dobrze. Ciekawość i podejrzliwość nie pozwalają jej przejść obok tej korespondencji obojętnie. List staje się pulsującą żyłą, co chwilę przypominającą, że jest blisko, na wyciągnięcie ręki.

Nie rozerwę, bo silna,

Może święta, choć mylna,
Może nie chcę rozerwać tej wstążki;

Ale wszędzie - o! wszędzie,

Gdzie ja będę, ta będzie:

Tu w otwarte zakłada się książki (...)*

Nikogo nie zaskoczy fakt, że mimo wyraźnych instrukcji -"otworzyć tylko w wypadku mojej śmierci", Cecilia zdecyduje się sprawdzić, co ważnego chciał przekazać jej John-Paul. Kiedy koperta zostanie rozerwana, nie będzie już odwrotu i Mojry zaczną prząść czarne nici. Od tego momentu życie bohaterki nie będzie już takie samo, a odkryta tajemnica rzuci cień jej uporządkowane życie.

Źle, źle zawsze i wszędzie

Ta nić czarna się przędzie:
Ona za mną, przede mną i przy mnie...

Bohaterów w powieści jest wielu. Spotkamy kobiety z bagażem doświadczeń wszelakich i mężczyzn otoczonych tajemnicami różnego kalibru. Ich losy łączy przykre wydarzenie sprzed 28 lat, jednak każdy z nich  dźwiga swój własny garb, który u jednych pojawia się nagle i niespodziewanie, podczas gdy  u drugich róśnie od dawna, aż w końcu staje się za ciężki, by dalej go dźwigać.
Rachel nie może zapełnić pustki spowodowanej śmiercią córki, która została zamordowana niemal trzy dekady wcześniej. Tess, po miłosnym, pełnym skruchy wyznaniu męża i/do jej kuzynki, wraca (a może ucieka) do matki do Australii, by poukładać myśli - porozsypywane i podeptane (zapewne "niechcący") przez najbliższe osoby. Cecilia otworzy swoją małą, prywatną puszkę Pandory.

Moriarty nie koncentruje swojej uwagi na konstruowaniu suspensu. Wątek kryminalny jest przewidywalny, ale nie on stanowi esencję tej książki. Autorka w umiejętny sposób pokazuje, że problemy nigdy nie pukają do drzwi, nie dzwonią by zapowiedzieć wizytę, ale wpraszają się nieoczekiwane, przez nahalne wtargnięcie.

Wszystkie z opisanych bohaterek dotarły do punktu zwrotnego w swoim życiu. Jest to ciekawe zaproszenie do refleksji na temat przewrotności losu, doskonale obrazujące, jak jeden dzień, krótka chwila, nieprzemyślany wybór, pośpieszna rozmowa mogą odwrócić życie do góry nogami. Pomiędzy bohaterami zaczynają wyrastać mury, przypominające ten berliński, którym fascynuje się córka Cecilii, Esther. Mur staje się zatem metaforą relacji między bohaterami. Pomimo, że nie jest on zwiastunem zimnej wojny, to zdecydowanie studzi uczucia, i choć jest szansa, że pewnego dnia runie, to zapewne pozostawi po sobie blizny przeszłości.

"Sekret..." jest opowieścią o kobietach i mężczyznach, o żonach i mężach, matkach i córkach, o przyjaciołach i o wrogach, o ofiarach i oprawcach. Autorka pokazuje, że tajemnice tworzą z ludzi samotników, a sekrety ważą niekiedy więcej niż jesteśmy w stanie unieść w pojedynkę.
Czytelnik zderzy się z motywem kary, poczuciem winy i  jednoczesnym pragnieniem zadośćuczynienia. Przekona się, że żałoba może trwać dziesięciolecia, a moralność odpowiada echem, choć niektórzy starają się ją zagłuszyć. Liane Moriarty stworzyła powieść nieskomplikowaną, ale bogatą ze względu na wyrazistość i prawdziwość postaci oraz mnogość wewnętrznych konfliktów, jakim zostają poddani. Ich życie ma skazy, blizny, a niekiedy wciąż sączące się rany.

Dużą zaletę powieści stanowi Epilog, pokazujący przewrotność losu i jego nieprzewidywalność. Okazuje się, że nie tylko człowiek, ale i samo życie, może skrywać istotne sekrety. Niektóre z nich nigdy nie zostaną odkryte, sprowadzając ludzi na drogi, którymi nigdy nie zdecydowaliby się pójść w odmiennych okolicznościach.

Książka napisana jest lekkim, płynnym językiem, dzięki czemu idealnie sprawdziła się jako  wakacyjna lektura. W związku z tym zabrałam ją na spacer po Geiranger, by w otoczeniu pięknej przygody sprawdzić, jakich wyborów dokonają bohaterowie, czy winny śmierci Jenie zostanie ukarany, ale przede wszystkim, czy runą mury, które wyrosły nagle, jak grzyby po deszczu. Ja  już poznałam odpowiedzi na te pytania, a Was zachęcam do sięgnięcia po "Sekret..."  i do spaceru z książką, dopóki sezon czytania na powietrzu nie dobiegnie końca.

Informacje dodatkowe o Sekret mojego męża:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-06-17
ISBN: 978-83-7839-776-2
Tytuł oryginału: The Husband's Secret
Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz
Dodał/a opinię: Kasia Barreiro

Zobacz opinie o książce Sekret mojego męża

Kup książkę Sekret mojego męża

Niedaleko pada jabłko
Liane Moriarty0
Okładka ksiązki - Niedaleko pada jabłko

NOWA POWIEŚĆ AUTORKI BESTSELLEROWYCH WIELKICH KŁAMSTEWEK   CZY GDYBYŚCIE PODEJRZEWALI, ŻE WASZ OJCIEC ZABIŁ WASZĄ MATKĘ, DONIEŚLIBYŚCIE O TYM POLICJI...

Kilka dni z życia Alice
Liane Moriarty0
Okładka ksiązki - Kilka dni z życia Alice

A gdyby ktoś wymazał z twojej pamięci dziesięć najważniejszych lat życia? Alice Love, radosna i żywiołowa dwudziestodziewięciolatka, ma wszystko, o czym...