Simon oraz inni homo sapiens

"Blue mówił o oceanie oddzielającym ludzi. I że w tym wszystkim chodzi o to, by znaleźć brzeg, do którego warto będzie dopłynąć."

Simon Spier to chłopak, który stara się ukrywać ze swoją orientacją. Jednak, gdy jego wiadomość wysłana do jedynej osoby, która wie o jego tajemnicy trafia w niepowołane ręce sytuacja przestaje być zabawna. Chłopak jest szantażowany w perfidny sposób, pod groźbą ujawnienia całemu otoczeniu, że jest o gejem. Najgorsze jest jednak to, że Blue (jego internetowy przyjaciel) również może na tym ucierpieć. Czy Simonowi uda się wystawić karty na stół, zanim szantażysta zrobi swój krok?

"To taka ogromna część mnie, którą dopiero przymierzam i nie mam pojęcia, jak w niej wyglądam i jak powinienem ją nosić. Nowa wersja mnie.

Główny bohater to osoba, której nie da się nie lubić. Ja pokochałam go już od pierwszych stron i chciałabym mieć w swoim gronie takiego przyjaciela. Przede wszystkim zabawny i uśmiechnięty. Taki promyk, który zawsze poprawi Ci humor. A oprócz tego troskliwy i ciepły no i ma dobry gust - w końcu lubi Pottera i ciasteczka Oreo w każdej postaci. Myślę, że moglibyśmy się dogadać. Simon ma zwariowaną rodzinę, która ma swoje rytuały i każdy członek musi ich przestrzegać. Każde chwile w jego rodzinnym domu były pełne humoru. Oprócz wsparcia rodziny, Simon jest lubianą osobą i ma swoją paczkę przyjaciół, którzy stoją za sobą nawzajem, ale i jak to czasem bywa zdarzają się wśród nich również nieporozumienia. No i pozostaje jeszcze postać tajemniczego Blue, który również jest gejem. Wiemy o nim tylko tyle, że też chodzi do tej samej szkoły co nasz główny bohater i nie chce się ujawnić. Na marginesie wspomnę, że ja do samego końca nie odkryłam kto to jest i było to dla mnie zaskoczenie.

Narracja w książce jest pierwszoosobowa prowadzona właśnie ze strony Simona, co dla mnie było ogromnym plusem, ponieważ nie jedno przemyślenie tego bohatera, wywoływało na mojej twarzy uśmiech. Fabuła w tej historii rozwija się powoli, wprowadzając nas od początku w życie Simona, w jego rodzinny dom, w grono znajomych w jakich się obraca oraz jego udział w przedstawieniu jak i wymiana mailowa z uroczym Blue. Całość przeplatana jest elementami wspomnianego szantażu i problemów z niego wynikających. A główny temat, na którym opiera się dana historia to właśnie orientacja seksualna Simona. Język i styl autorki jest bardzo prosty w odbiorze, zdecydowanie na czasie i dla młodzieży, która z pewnością go zrozumie. A poruszony temat daje do myślenia.

Mimo, że książka napisana jest leciutkim językiem, według mnie porusza ona ważny temat. A już szczególnie w naszym kraju, który uważam za strasznie zacofany i ograniczony pod względem orientacji seksualnej. I oczywiście nie myście czytając ten akapit, że wrzucam wszystkich Polaków do jednego worka, bo wiem, że na przykład w moim gronie nie znajdę osoby, która by szydziła z tego, że ktoś jest homoseksualny, ale nie oszukujmy się, że takie rzeczy w naszym kraju się zdarzają często. Nawet, jeśli nie chodzi o odmienność seksualną, ale jakąkolwiek. Ale to tak ode mnie i już przechodzę do podsumowania książki, która bardzo przypadła mi do gustu i będę ją polecać innym osobom.

"(...) ludzie rzeczywiście są jak domy o wielkich pokojach i mikroskopijnych oknach. Może to i dobrze, bo dzięki temu nie przestajemy siebie zaskakiwać."

Po pierwsze bohaterowie z naszym głównym na czele. Zabawni, czasami tajemniczy, ze swoimi pasjami, które uparcie spełniają. Po drugie fabuła, interesująca, bez zanudzania, leci sobie swoim tempem do przodu odkrywając kawałki układanki. Podobało mi się w treści to, że była wzbogacona w wiadomości mailowe, bardzo lubię takie zastosowanie. Dialogi spontaniczne, bez sztuczności. Język lekki, bez błędów, zrozumiały. I na końcu wnioski, które można z niej wyciągnąć. Tak ode mnie to taki, że nie możemy wciskać nosa w czyjeś życie. Bo tak jak w przypadku Simona, gdy nikt w jego otoczeniu nie wie, że jest on gejem wyjawienie prawdy nawet rodzinie nie jest łatwe tak samo jak i życie w tajemnicy, gdy chciałoby się znaleźć swoją drugą połówkę. A po co jeszcze to utrudniać, wyszydzając i wyśmiewając publicznie. Strasznie się cieszę, że miałam okazję poznać historię tego chłopaka i żałuje, że tak późno. Na film oczywiście się wybieram, bo jestem strasznie ciekawa, a Wam jeszcze raz gorąco polecam.

Informacje dodatkowe o Simon oraz inni homo sapiens:

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2016-06-08
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-65830-58-6
Dodał/a opinię: Dominika Malinowska

Zobacz opinie o książce Simon oraz inni homo sapiens

Kup książkę Simon oraz inni homo sapiens

Leah gubi rytm
Becky Albertalli0
Okładka ksiązki - Leah gubi rytm

Bestseller „New York Timesa”! Autorka, którą pokochały miliony nastolatków. Sequel zekranizowanego hitu Simon oraz inni homo...

Imogen, oczywiście
Becky Albertalli0
Okładka ksiązki - Imogen, oczywiście

Nowa powieść autorki A jeśli to my napisanej z Adamem Silverą Becky Albertalli z humorem i wnikliwością przygląda się niuansom przyjaźni, orientacji seksualnej...