Siostra nazisty

Do mojej listy przeczytanych książek trafił kolejny tytuł z wątkiem wojennym a mam na myśli "Siostrę nazisty" Wiktorii Gische.

I może zacznę od tego, że w książce zastosowano jeden z moich ulubionych zabiegów opowiadania historii. Główna bohaterka - Marta, staruszka
u kresu życia przebywająca w domu spokojnej starości opowiada swoją historię opiekunce Monice. Jest to forma swoistego wyznania, zwierzenia się, coś na kształt spowiedzi. Marta wraca pamięcią do czasów swojej młodości i do wspomnień wojennych ...

Wszystko rozgrywa się w czasach kiedy relacje polsko-niemieckie były nie tylko skomplikowane, ale i niebezpieczne. Losy rodziny Słowik są tego doskonałym przykładem. Marta wraz z rodzicami mieszkała w Siemianowicach Śląskich. Jej brat zafascynowany nazizmem
wstąpił do NSDAP, zaś jej ukochany był rodowitym Niemcem. Młoda kobieta ma rozdarte serce, rodzice nie akceptują jej wybranka, a dodatkowych zmartwień
dostarcza postępowanie brata. Gdy wybucha wojna Marta próbuje zrobić wszystko, aby ocalić tych, których kocha.

Autorka tej powieści bardzo mocno skupia się na bohaterach, poświęcając każdej postaci odpowiedni moment, co się chwali ale odniosłam wrażenie, że przez to nie wszystko zostało rozwinięte. Brakowało pewnych wyjaśnień czy motywacji bohaterów, szczególnie jeśli chodzi Jorga - brat Marty. Jego wątek, sądząc po tytule powinien mieć większe znaczenie a po prostu ginie gdzieś w trakcie książki. Ta książka liczy niecałe 300 stron a spokojnie mogłaby mieć dodatkowo 100, czy nawet 200. Historia jest tutaj naprawdę ciekawa ale opowiedziana zwięźle i oszczędnie w szczegółach.
Nie zmienia to jednak faktu, że wyczuwalny jest w niej realizm tamtych czasów, jesteśmy w stanie zrozumieć zachowania bohaterów, dostrzec ich problemy.

"Siostra nazisty" to opowieść o poświęceniu, tragicznych dylematach i trudnej miłości.
Wiktoria Gische taką historią skłania do refleksji, pokazuje bezsens wojny i dramatyczną sytuacje ludzi takich jak Marta.
Pomyśleć tylko jak wiele było takich rodzinnych historii i to, co zostało opisane w tej książce niekoniecznie jest całkowitą fikcją.

Informacje dodatkowe o Siostra nazisty:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2022-07-21
Kategoria: Popularnonaukowe
Dodał/a opinię: pannamelancholia

Tagi: Literaturoznawstwo - dramat

Zobacz opinie o książce Siostra nazisty

Kup książkę Siostra nazisty

Ostatnie dni beztroski
Wiktoria Gische0
Okładka ksiązki - Ostatnie dni beztroski

Urok pierwszej miłości, niebezpieczny romans i złowroga przyszłość Rok 1933. Uzdolniona artystycznie Estera Kaufmann jest córką właściciela krakowskiego...

Życiowe decyzje
Wiktoria Gische0
Okładka ksiązki - Życiowe decyzje

My, kobiety, chcemy realizować marzenia! Świat odżywa i życie w Krakowie znowu nabiera tempa. W roku 1921 tragiczna przeszłość powoli staje się nieprzyjemnym...