Heather Morris w powieści „Siostry pod wschodzącym słońcem" podjęła się trudnego zadania jakim było stworzenie historii opartej na prawdziwych wydarzeniach.
To opowieść o grupie pielęgniarek, zakonnic i innych kobiet z Australii, Anglii, Holandii i spoza niej, które w 1942 roku zostały uwięzione przez Cesarską Armię Japońską w brutalnych warunkach w sumatrzańskiej dżungli.
Kartki książki zapełniają losy odważnych i pełnych determinacji kobiet na wojnie. Zadziwiający obraz życia na wyspie, gdzie każdego dnia trwała walka o przetrwanie, choć były momenty, kiedy można było o tym zapomnieć. W szczególny sposób naszkicowane mieszkanki obozu, które pomimo ciężkich warunków podnosiły się na duchu i żyły nadzieją. Słodko gorzka narracja pokazująca, że siła jest kobietą, nawet kiedy często szokowały i wzbudzały rozmaite emocje, to pokazały ogromne zdolności adaptacyjne. Fabuła subtelnie wciąga z delikatną nutką humoru w aurze palących promieni indonezyjskiego słońca oraz w akompaniamencie muzyki chórzystek i dźwiękach Bolera. Całość otulona jest smutnymi zdarzeniami, chorobami, głodem, śmiercią, tajemnicami z akcentem dramatu i elementami tęsknoty oraz poświęcenia. Celem autorki było utrwalenie i spisanie wspomnień świadków zbrodni oraz złego traktowania w japońskich obozach. Moim skromnym zdaniem zrobiła to bardzo dobrze, dodatkowo pozbawiając opowieść nadmiernej ckliwości.
Powieść oddająca hołd kobietom, siostrom, matkom, żonom, przyjaciółkom, niewinnym ofiarom wojny, których losy nie mogą być nikomu obojętne.
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2024-02-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 360
Tytuł oryginału: Sisters Under the Rising Sun
Dodał/a opinię:
Urszula_Chlasta
Kontynuacja międzynarodowego bestsellera Tatuażysta z Auschwitz. Historia młodziutkiej dziewczyny, którą Lale Sokołow, tatuażysta z Auschwitz,...
Prawdziwa historia Lalego Sokołowa, który tatuował numery seryjne na ramionach osadzonych w Auschwitz. Milczał przez ponad pół wieku, tuż przed śmiercią...