Skradzione życie

Być jedenastolatką. Z czym kojarzy się ten wiek? Na pewno jest to czas, kiedy wchodzi się w okres nastoletni, ale jest to jeszcze moment beztroskich zabaw, czas spotykania się z koleżankami , pierwsze tzw. przyjęcia i czas gdzie przystojni piosenkarze i aktorzy są obiektem dziewczęcych westchnień. Jaycee Dugard niczym się nie różniła, była zwyczajną jedenastoletnią dziewczynką , która chodziła do szkoły i spotykała się z koleżankami. Nikt nie przypuszczał,że dojdzie do przerażającej tragedii, która odcisnęła piętno na dziewczynce i jej najbliższych. Jest 10 czerwca 1991 roku. Jaycee jak zawsze wychodzi na przystanek i czeka na szkolny autobus. Niestety nigdy do szkoły nie dotarła , na oczach ojczyma dziewczynka zostaje siłą wciągnięta do samochodu przez Phillipa Garrido , człowieka zaburzonego psychicznie i pedofila oraz jego żonę Nancy. Od tej pory każdy dzień będzie się zaczynał bez szkoły, nie będzie spotkań z koleżankami i nie będzie mieć najbliższych osób wokół siebie. Gwałty i tortury psychiczne to jest teraz na porządku dziennym. W wyniku wielokrotnych gwałtów Jaycee zachodzi w ciążę i rodzi dwie córeczki. Phillip Garrido już wcześniej siedział w więzieniu za przestępstwa seksualne, przetrzymywał także u siebie w domu dziecięcą pornografię , po wyjściu z więzienia był pod nadzorem kuratora. Jednak nikt nie zajrzał na jego posesję, nikt nie zorientował się, że tam w szopie przetrzymywane jest dziecko!. Gdyby to zrobiono, autorka mogłaby się cieszyć wolnością dużo wcześniej i może uniknęłaby tylu poniżeń. Sprawa wyszła na jaw dopiero po 18 latach , kiedy pewien urzędnik zaczynał podejrzewać, że dzieje się coś niedobrego. Książka, mimo,że napisana jest słabym językiem bo z perspektywy dziecka jest wstrząsająca. To przez co przeszła Jaycee ciężko jest uwierzyć. Nie jest to lektura, którą czyta się w mgnieniu oka, czasem potrzeba przerwy, aby odłożyć książkę na półkę i po pewnym czasie do niej wrócić. Nie do pojęcia, że to dramatyczne wydarzenie miało miejsce naprawdę,historia Jaycee wręcz boli, dziewczyna straciła kilka najlepszych lat życia, ukończenie szkoły, zdanie egzaminów, bal absolwentów,to tylko nieliczne, które wymieniam i które powinien przeżyć każdy, do tego dochodzi rozłąka z bliskimi i rówieśnikami. Nie da się czytać tej opowieści ze stoickim spokojem. Historia zostaje w pamięci czytelnika do końca. Oczywiście takich dzieci jak Jaycee jest więcej, wykorzystywanych , porwanych i torturowanych i nie wszystkie miały szczęście, bo co jakiś czas można usłyszeć w telewizji o tym,że zamordowano dziecko lub o dzieciach, które zaginęły i do tej pory nikt nie wie co się z nimi dzieje. Autorka opisuje swoje doświadczenia, uczucia jakie towarzyszły jej w dniu porwania i co jej pozwalało przetrwać. "Skradzione życie" to wstrząsający zapis wspomnień dziewczyny, która przez osiemnaście lat przebywała w niewoli doznając niewyobrażalnych tortur, ale też o silnej woli walki i przetrwaniu. Osoby ceniące trudną , życiową tematykę powinny taką książkę jak najbardziej przeczytać. Pozostawia na duszy trwały ślad.

Informacje dodatkowe o Skradzione życie:

Wydawnictwo: HACHETTE
Data wydania: 2012-01-24
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Dodał/a opinię: Deutschland191

Zobacz opinie o książce Skradzione życie

Kup książkę Skradzione życie