Sługi boże

Kryminał z Wrocławiem w tle.

Główni bohaterowie to komisarz Waldemar Warski i Ana Wittesch. Warski to twardy, bezkompromisowy, cyniczny gliniarz, który ma problemy z panowaniem nad agresją. Służył w armii, w siłach specjalnych. Kiedy zabija podczas akcji nieuzbrojonego przestępcę – pedofila zwanego „łowcą dzieci” zostaje skierowany na przymusowe zajęcia terapii z psychologiem. Ma za sobą epizod z pijaństwem, który zakończył się tragedią, której szczegóły poznajemy w miarę rozwijania się akcji.

Ana Wittesch to policjantka z Berlina, która zostaje oddelegowana do Polski po nieudanej akcji, która ośmieszyła berlińską policję. Ana zatrzymuje się u księdza, który jest jej krewnym i z którym próbuje rozwikłać zagadkę związaną z dramatyczną przeszłością ich rodziny oraz zbadać sprawę handlu ziemią kościelną. Prowadzi też własne śledztwo, chcąc ukarać człowieka, który wiele lat temu zniszczył jej rodzinę. Tajemnice sięgają czasów drugiej wojny światowej.

Ana i Warski podejmują współpracę w śledztwie dotyczącym młodej Niemki z bardzo zamożnej i wpływowej rodziny – Edith Kronenberg, która skoczyła (lub została zrzucona) z tzw. Mostka Czarownic. Wkrótce po tym wydarzeniu, w tym samym miejscu ginie kolejna kobieta, która wraz z Edith śpiewała w kościelnym chórze, czemu ostro sprzeciwiał się tutejszy kantor – Jan Rudzki, który uważał, że kobiety nie mają prawa śpiewać chorałów gregoriańskich. Rudzki staje się głównym podejrzanym Warskiego.

Warski ma niewiele punktów zaczepienia, na dodatek nie ufa swojej partnerce, zresztą słusznie, bo Ana wiele przed nim ukrywa – przede wszystkim – prawdziwy cel jej przyjazdu do Polski. Muszą jednak współdziałać, a ich przeciwnik wydaje się cały czas wyprzedzać policję o krok. Na dodatek dysponuje niezwykłą sprawnością fizyczną, wytrzymałością i niemal nadludzkimi umiejętnościami.

Tajemnice, ciemne zaułki, okrutne eksperymenty, tajny agent udający wysłannika Watykanu, wyraziści bohaterowie – powinno to wystarczyć, aby książka bez reszty wciągała czytelnika, ale tak nie jest. Momentami się nudziłam, niekiedy czułam, że się pogubiłam w tej fabule, chwilami robiło się ciekawie, a potem znów napięcie opadało i zaczynały się dziwne rozważania i dywagacje. Słyszałam, że powstała ekranizacja tej książki – ale po tej lekturze nie miałabym ochoty jej oglądać.

Informacje dodatkowe o Sługi boże:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2016-08-25
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

Zobacz opinie o książce Sługi boże

Kup książkę Sługi boże

Opowieści o kolorach