Służąca

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2020-10-14
Dodał/a opinię: LadyPasja

„Służąca” autorstwa Alicji Sinickiej, to świetna książka trzymająca w napięciu.

To mroczny klimat, szybka akcje i wyzierający zewsząd mrok.

Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami szanowanej rodziny Borewskich? Czy można komuś zaufać, gdy skrywasz tajemnicę zagrażającą życiu? Czy można spać, jeść i oddychać pełną piersią, gdy każdy krok jest obserwowany? Czy można uciec, gdy na każdym kroku towarzyszy przeświadczenie, że całe miasto jest na usługach oprawcy?

Niesamowity thriller napędzany wzbierającymi w czytelniku emocjami. Poczucie wszechogarniającego strachu cudownie skontrastowane z jednym, jedynym pozytywnym punktem, w którym w czasie lektury dopatrywałam się zakamuflowanego zła w najgorszym wydaniu. Ta książka jest tak skonstruowana, że wzbudza nas podejrzliwość nawet w zwyczajnych ludzkich odruchach, nawet w rodzącej się przyjaźni.

Mimo oczywistego podziału na dobro i zło nawet w pozytywnych bohaterach widzimy zachowania (obiektywnie) złe, postępowanie nakręcane narastającym strachem, a dobrych podejrzewamy o niecną motywację. Rosnąca chęć zemsty jako odpowiedź na niszczenie osoby jest tu zrozumiała, a może nawet usprawiedliwiona. Ale czy jej dokonanie, przywróci utracony stan ducha?

Zło może powrócić, jeśli wyrządzi się je nieodpowiedniemu człowiekowi – i jeśli wyrządzi się go za dużo. Wtedy czara goryczy się przelewa. Nie chodzi już o chęć odwetu i zemstę. Nigdy mi o to nie chodziło. Raczej o pewną symetrię, którą utraciłam. Czułam się, jakbym ciągle była na lżejszej szali wagi. Pragnęłam odzyskać zdrowy życiowy balans. Zsunąć trochę odważników z ich bogatego, szczęśliwego życia.

Ta książka to również niesamowity opis działania sprawcy, studium pokazujące, dlaczego oprawca nie chce wypuścić swojej ofiary z rąk. Opis, jakie poczucie władzy i wszechmocy daje mu trzymanie ofiary za zamkniętymi drzwiami. Jaką siłę i satysfakcję daje mu podporządkowanie ofiary.

Nie chcę zdradzić za dużo, bo tę książkę warto przeczytać… powiem tylko, że sprawca nie działa w pojedynkę, a tożsamość mordercy bardzo mnie zaskoczyła.

Tagi: Polska

Kup książkę Służąca

Zobacz opinie o książce Służąca
Obserwatorka
Alicja Sinicka0
Okładka ksiązki - Obserwatorka

Nowa powieść domestic-noir autorki bestsellerowej "Stażystki"Lepiej zasłaniaj okna po zmroku. Nawet jeśli nie masz nic do ukrycia. Iza i Arek kiedyś byli...

W jego oczach
Alicja Sinicka0
Okładka ksiązki - W jego oczach

Kontynuacja bestsellerowej powieści "Oczy wilka" Elektryzujące połączenie romansu i sensacji Tajemniczy Artur Mangano to mężczyzna o wilczych oczach...