Sofia, dziewczyna z kościanego domu

Miłość to niebezpieczna siła. (...) Sprawia, że stajemy się samolubni i przestajemy dostrzegać innych."

Bohaterką książki jest Sofia, która mieszka, z mamą, z młodszym bratem i z krukiem Korvitem, nieopodal Sieny. Jej mama zajmuje się rzeźbieniem w kościach ludzkich.
Do ich domu przybywa tajemnicza postać, która sprawia, że matka przestaje się uśmiechać. W dwunaste urodziny dziewczynki otrzymuje ona od niej w prezencie łańcuszek wykonany z kości, z zawieszką oraz obietnicę, że po jej powrocie z miasta zaczną świętować.
Mama nie wróciła do kościanego domu, a Sofia i jej brat Ermin trafili do klasztornego sierocińca. To miejsce nie wzbudzało sympatii dziewczynki. W głowie bohaterki pojawiła się chęć ucieczki, w której przypadkowo pomógł jej Ghino. Dzieci dostały się do labiryntu podziemnych ulic włoskiego miasteczka, gdzie zaczęły znajdować przedmioty wykonane ręką mamy. Sprawiło to, że czuły się one pewniej krocząc ciemnymi, wilgotnymi i ciasnymi tunelami. Czy uda im się odnaleźć mamę i odkryć tajemnicę? Kim okaże się chłopiec?

Historia mroczna, bo rodzina mieszka w domu, z którego ścian wystają m.in. zęby, a dzieci śpią w łóżkach wykonanych z ludzkich kości. Również dlatego, że rozgrywa się w czasie, kiedy we Włoszech panuje epidemia ospy, która dziesiątkuje mieszkańców. Ale jednocześnie to historia, która ukazuje silną więź rodzinną, miłość i strach.
Bohaterowie to kochające się rodzeństwo, które wzbudziło moją sympatię od pierwszych stron książki. Są odważni, ufają sobie i nie boją się ryzykować, kiedy w grę wchodzi życie członka ich rodziny.
Wartka akcja, tajemnice i niebezpieczne sytuacje spowodowały, że ciekawość, co wydarzy się za moment, sprawiła, iż ciężko było mi oderwać się od książki. Historia opowiedziana bardzo ciekawie i dlatego czytanie jej było czystą przyjemnością.

Jeśli przeczytasz tę książkę, to dowiesz się, kto wypowiedział wyżej cytowane słowa 😀.

Mam nadzieję, że Was zaciekawiłam i sięgniecie po tę pozycję. Gorąco polecam.

Informacje dodatkowe o Sofia, dziewczyna z kościanego domu:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-02-23
Tytuł oryginału: A Secret of Birds & Bone
Dodał/a opinię: BOOKSARE_MYPASSI

Tagi: Beletrystyka dla dzieci i młodzieży bóg

Zobacz opinie o książce Sofia, dziewczyna z kościanego domu

Kup książkę Sofia, dziewczyna z kościanego domu

Wyspa na końcu świata
Kiran Millwood Hargrave0
Okładka ksiązki - Wyspa na końcu świata

Autorka bestsellerowej Dziewczynki z atramentu i gwiazd powraca z piękną, magiczną opowieścią o przyjaźni i tolerancji. Dokoła przejrzysty ocean, błękitny...

Kobiety z Vardo
Kiran Millwood Hargrave0
Okładka ksiązki - Kobiety z Vardo

Żeby przejąć włądzę nad kobietami, wystarczyło oskażyć je o czary. Zima, rok 1617. Morze zabiera ze sobą czterdziestu rybaków z Vardo - wszystkich mężczyzn...