Stres out!. Jak przejąć kontrolę nad stresem

Dorosłym wydawać się może, że młody człowiek nie ma zbyt wielu poważnych spraw na głowie i w związku z tym nie doświadcza aż takiego stresu jak doświadczają dorośli. To jednak błąd. Życie nastolatka wypełnione jest stresem po brzegi. Już sam fakt, że jego ciało się zmienia jest wystarczająco stresujący. Do tego dochodzą inne zmiany, jakie w nim zachodzą, ciągle rosnące wymagania otoczenia, problemy w szkole, pierwsze poważne zauroczenia i pierwsze poważne decyzje do podjęcia na horyzoncie. Młodzież jako dopiero kształtujący się organizm jest niezwykle podatna na negatywne skutki stresu. Wiadomo, że nie da się go całkiem wykluczyć z naszego życia. Nie ma nawet takiej potrzeby, bo niewielkie nasilenie stresu może działać mobilizująco, czyli korzystnie dla organizmu. Jednak chroniczny stres może być dla młodego człowieka fatalny w skutkach. Jak sobie radzić ze stresem? Jak przejąć nad nim kontrolę i świadomie nim zarządzać? Jak zachować spokój nawet w najbardziej nerwowych sytuacjach? Na te i wiele innych pytań odpowiada poradnik dla młodzieży, „Stres out!”, który pomoże nastolatkom dźwignąć praktycznie każdy życiowy ciężar.

Ta niewielkiej objętości książka podzielona została na trzy rozdziały. Jej największą część zajmują techniki, które nauczą młodych ludzi, jak w konstruktywny sposób zarządzać stresem. Pomogą im łatwiej radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi życie, lepiej czuć się we własnej skórze i czerpać zadowolenie z życia. Przydadzą się też w różnorodnych sytuacjach, pomogą złagodzić napięcie i odczuwaną presję. Owe techniki zamieszczone zostały w jedenastu podrozdziałach, co odpowiada jedenastu metodom radzenia sobie ze stresem, lub oswajania niewidzialnych tygrysów, jak stres nazywa w książce Hipp. Wśród strategii radzenia sobie ze stresem znalazło się miejsce na techniki wszystkim znane, lecz przefiltrowane przez doświadczenia będącego psychologiem autora, jak na przykład: „Myśl pozytywnie” czy „Zacznij się ruszać”. W książce zamieszczono jednak i takie techniki, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Dzięki nim młody odbiorca dowie się między innymi jak być asertywnym, jak rozwiązywać konflikty, jak organizować czas i planować zadania, jak stosować techniki relaksacyjne, jak wyznaczać sobie cele, jak podejmować nowe wyzwania. W książce oprócz doskonale i przystępnie opisanych metod radzenia sobie w stresujących sytuacjach znajdziemy też informacje, na czym polega stres i jakie są jego fizyczne i emocjonalne skutki. Autor przedstawia również doraźne taktyki radzenia sobie ze stresem i pokazuje, jak bardzo negatywny wpływ mają na młodego człowieka. Przede wszystkim chodzi o to, że takie taktyki, które często zresztą stosujemy bezwiednie, przynoszą jedynie chwilową ulgę i na moment uwalniają człowieka od dyskomfortu, nie rozwiązują jednak problemu, który jest źródłem stresu, a do tego mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia. Jest różnica między efektywnym zarządzaniem stresem, a doraźnym sobie z nim radzeniem i autor bardzo dobrze tę różnicę pokazuje, a także wyjaśnia, co zrobić, aby nauczyć się właściwie zarządzać stresem. Oprócz tego, w publikacji znajdują się informacje, gdzie szukać pomocy wraz z przydatnymi numerami telefonów i linkami do stron internetowych, stworzonych dla nastolatków szukających wsparcia w kryzysowych sytuacjach. Książka ta to nie jest sucha teoria. Zawiera wiele praktycznej wiedzy i mnóstwo cennych porad. Urozmaicona została wypowiedziami uczniów i zabawnymi czarno-białymi ilustracjami, a najważniejsze informacje zostały wzięte w szare ramki, dlatego po skończonej lekturze można je szybko odnaleźć. Dodatkowym atutem są tu dodatki „Więcej na ten temat”, umożliwiające poszerzenie zdobytej wiedzy we własnym zakresie, na przykład przy użyciu linków do podanych tam stron internetowych.

„Stres out!” to przystępnie napisana, zabawna, zawierająca mnóstwo użytecznej wiedzy publikacja dla młodych czytelników, którzy chcieliby nauczyć się skutecznie walczyć ze stresem. Będzie odpowiednia również dla wszystkich dorosłych, którzy na co dzień współpracują z młodymi ludźmi, dla rodziców, nauczycieli i wszystkich tych, którzy chcą poskromić demona stresu. Serdecznie polecam ❤️

Informacje dodatkowe o Stres out!. Jak przejąć kontrolę nad stresem:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-04-27
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Fighting Invisible Tigers
Dodał/a opinię: maitiri_books

Tagi: Problemy osobiste i społeczne dzieci i młodzieży - emocje

Zobacz opinie o książce Stres out!. Jak przejąć kontrolę nad stresem

Kup książkę Stres out!. Jak przejąć kontrolę nad stresem