Stres out!. Jak przejąć kontrolę nad stresem

Jak nie dać się stresowi? Jak przejąć nad nim kontrolę i świadomie nim zarządzać? Czy nawet w najbardziej stresujących sytuacjach można zachować spokój?

Wszystko to jest możliwe, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Earl Hipp w swojej książce podpowiada młodym ludziom skuteczne sposoby na pozbycie się stresu. Przybliża jego istotę, wyjaśnia, co się dzieje w organizmie człowieka w momencie podwyższonego napięcia nerwowego. Rozbiera na czynniki pierwsze reakcję na stres, porównując ją do tej, gdy stajemy oko w oko z tygrysem. Autor, psycholog i psychoterapeuta, wskazuje praktyczne rozwiązania problemów, rozmaite metody radzenia sobie z trudnościami w szkole, w domu czy w kontaktach z rówieśnikami. Pokazuje też jak pomocne w procesie opanowywania nerwowych sytuacji mogą być techniki relaksacyjne, pozytywne myślenie czy asertywność. To doskonały poradnik dla każdego nastolatka, który pragnie uwolnić się od stresu.

Informacje dodatkowe o Stres out!. Jak przejąć kontrolę nad stresem:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-04-27
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Fighting Invisible Tigers

Tagi: Problemy osobiste i społeczne dzieci i młodzieży - emocje

Kup książkę Stres out!. Jak przejąć kontrolę nad stresem

Stres out!. Jak przejąć kontrolę nad stresem - opinie o książce

Macie swoje sposoby na stres? Ja osobiście zmagam się z nerwicą od dziecka, duże pokłady stresu w moim życiu zawsze odzwierciedlały się dolegliwościami bólowymi, obecnie jedynymi chwilami w których się potrafię wyciszyć jest głośna muzyka na słuchawkach, lub długi spacer z kijkami. Earl Hipp- psycholog i psychoterapeuta przedstawia nam kilka sposobów, jak zwalczyć stres, wszystkiego dowiecie się w książce “Stres Out. Jak przejąć kontrolę nad stresem”. Książka została wydana nakładem wydawnictwa @YouAndYa, jest to kolejny poradnik, który jest stworzony dla młodzieży, idealnie dopasowany do ich potrzeb i pełen świetnych grafik, które na pewno spodobają się im. Sama jestem mamą nastolatki, która zmaga się z codziennym stresem, jestem pewna, że dzięki tej książce wprowadzimy kilka zmian w naszym życiu, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko stresu w przyszłości, oraz nauczymy się przeciwdziałać destrukcyjnemu zachowaniu, który jest popędzany przez stres.
Autor nazywa stres “Niewidzialnymi tygrysami”, takie określenie jest bardzo trafne, ale przyjrzyjmy się na początku czym jest w ogóle stres. Stres to reakcja organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę oraz budzą strach bądź niepewność. Jedni z nas pewnie sprzątają, by radzić sobie ze stresem, inni chodzą na spacery a inni zagłębiają się w zachowaniu autodestrukcyjnym.
Poradnik Earla Hippa daje nam 11 technik poradzenia sobie z niepokojem i nerwami. Nie będę wam przytaczać wszystkich technik, ale kilka opiera się na zdrowym trybie życia. Medytacje, zdrowe odżywianie się czy ruch też są ważne w walce z przejmującym stresem. Bardzo spodobał mi się fakt, iż zostały w tej książce umieszczone telefony zaufania oraz wiele stron internetowych, które zostały stworzone by pomóc młodym ludziom w walce z frustracją.
Musimy pamiętać, że źródłem stresu śród młodzieży nie jest tylko szkoła, niepokój mogą również odczuwać w domu, czy w kontaktach z rówieśnikami. Pozytywne myślenie jest również kluczowym elementem w tej walce, należy jednak pamiętać, że sam poradnik nie zastąpi specjalisty, którego nie powinniśmy się wstydzić. Niekiedy problemy tak mocno przytłaczają młodego człowieka, że nie widzi wyjścia z nerwowej sytuacji, chcąc pomóc swoim bliskim warto im powiedzieć, że pomoc specjalisty nie jest wstydem.

Sama przetestowałam z córką kilka metod relaksacji i medytacji, myślę, że wprowadzimy je na stałe w nasz rytm dnia. Wydaje mi się, że dzięki tej krótkiej książce, we wielu głowach nastanie spokój i chaos nie będzie w nich mile widziany. Jak pisałam książka zainteresowałam się ze względu na nastoletnią córkę, lecz sama mam również problemy ze stresem, mam nadzieję, że wdrażając po kolei techniki z tego poradnika, uda mi się zniwelować swoje własne nerwy. Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu YOuAndYA.

Stres dopada każdego z nas. Prawda jest taka, że nie jesteśmy, w stanie go całkowicie wyeliminować. Dorosłemu człowiekowi niejednokrotnie ciężko go „okiełznać”, a co dopiero młodzieży, kiedy hormony wszystko wyolbrzymiają. Czy to znaczy, że nastolatkowie muszą to po prostu wytrzymać? Oczywiście, że nie. Wystarczy przejąć kontrolę nad stresem i chociaż nie jest to łatwe, jest wykonalne.

Autor w książce pomaga, zrozumieć czym jest stres, a także pokazuje sposoby, aby sobie z nim poradzić. Dowiemy się m.in. jak być asertywnym, jak pozytywnie myśleć, jak rozwiązywać konflikty, jak dbać o zdrowie, by być mniej podatnym na negatywne skutki stresu i wiele więcej. Książka jest naprawdę bogata w treść.

Wszystko napisane jest jasno i zrozumiale, co zdecydowanie zachęca do sięgania po książkę.

„Stres out! Jak przejąć kontrolę nad stresem” to według mnie pozycja dla każdego, kto pragnie poznać sposoby na walkę ze stresem, nie tylko dla młodzieży. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Dorosłym wydawać się może, że młody człowiek nie ma zbyt wielu poważnych spraw na głowie i w związku z tym nie doświadcza aż takiego stresu jak doświadczają dorośli. To jednak błąd. Życie nastolatka wypełnione jest stresem po brzegi. Już sam fakt, że jego ciało się zmienia jest wystarczająco stresujący. Do tego dochodzą inne zmiany, jakie w nim zachodzą, ciągle rosnące wymagania otoczenia, problemy w szkole, pierwsze poważne zauroczenia i pierwsze poważne decyzje do podjęcia na horyzoncie. Młodzież jako dopiero kształtujący się organizm jest niezwykle podatna na negatywne skutki stresu. Wiadomo, że nie da się go całkiem wykluczyć z naszego życia. Nie ma nawet takiej potrzeby, bo niewielkie nasilenie stresu może działać mobilizująco, czyli korzystnie dla organizmu. Jednak chroniczny stres może być dla młodego człowieka fatalny w skutkach. Jak sobie radzić ze stresem? Jak przejąć nad nim kontrolę i świadomie nim zarządzać? Jak zachować spokój nawet w najbardziej nerwowych sytuacjach? Na te i wiele innych pytań odpowiada poradnik dla młodzieży, „Stres out!”, który pomoże nastolatkom dźwignąć praktycznie każdy życiowy ciężar.

Ta niewielkiej objętości książka podzielona została na trzy rozdziały. Jej największą część zajmują techniki, które nauczą młodych ludzi, jak w konstruktywny sposób zarządzać stresem. Pomogą im łatwiej radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi życie, lepiej czuć się we własnej skórze i czerpać zadowolenie z życia. Przydadzą się też w różnorodnych sytuacjach, pomogą złagodzić napięcie i odczuwaną presję. Owe techniki zamieszczone zostały w jedenastu podrozdziałach, co odpowiada jedenastu metodom radzenia sobie ze stresem, lub oswajania niewidzialnych tygrysów, jak stres nazywa w książce Hipp. Wśród strategii radzenia sobie ze stresem znalazło się miejsce na techniki wszystkim znane, lecz przefiltrowane przez doświadczenia będącego psychologiem autora, jak na przykład: „Myśl pozytywnie” czy „Zacznij się ruszać”. W książce zamieszczono jednak i takie techniki, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Dzięki nim młody odbiorca dowie się między innymi jak być asertywnym, jak rozwiązywać konflikty, jak organizować czas i planować zadania, jak stosować techniki relaksacyjne, jak wyznaczać sobie cele, jak podejmować nowe wyzwania. W książce oprócz doskonale i przystępnie opisanych metod radzenia sobie w stresujących sytuacjach znajdziemy też informacje, na czym polega stres i jakie są jego fizyczne i emocjonalne skutki. Autor przedstawia również doraźne taktyki radzenia sobie ze stresem i pokazuje, jak bardzo negatywny wpływ mają na młodego człowieka. Przede wszystkim chodzi o to, że takie taktyki, które często zresztą stosujemy bezwiednie, przynoszą jedynie chwilową ulgę i na moment uwalniają człowieka od dyskomfortu, nie rozwiązują jednak problemu, który jest źródłem stresu, a do tego mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia. Jest różnica między efektywnym zarządzaniem stresem, a doraźnym sobie z nim radzeniem i autor bardzo dobrze tę różnicę pokazuje, a także wyjaśnia, co zrobić, aby nauczyć się właściwie zarządzać stresem. Oprócz tego, w publikacji znajdują się informacje, gdzie szukać pomocy wraz z przydatnymi numerami telefonów i linkami do stron internetowych, stworzonych dla nastolatków szukających wsparcia w kryzysowych sytuacjach. Książka ta to nie jest sucha teoria. Zawiera wiele praktycznej wiedzy i mnóstwo cennych porad. Urozmaicona została wypowiedziami uczniów i zabawnymi czarno-białymi ilustracjami, a najważniejsze informacje zostały wzięte w szare ramki, dlatego po skończonej lekturze można je szybko odnaleźć. Dodatkowym atutem są tu dodatki „Więcej na ten temat”, umożliwiające poszerzenie zdobytej wiedzy we własnym zakresie, na przykład przy użyciu linków do podanych tam stron internetowych.

„Stres out!” to przystępnie napisana, zabawna, zawierająca mnóstwo użytecznej wiedzy publikacja dla młodych czytelników, którzy chcieliby nauczyć się skutecznie walczyć ze stresem. Będzie odpowiednia również dla wszystkich dorosłych, którzy na co dzień współpracują z młodymi ludźmi, dla rodziców, nauczycieli i wszystkich tych, którzy chcą poskromić demona stresu. Serdecznie polecam ❤️

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-05-31, Ocena: 5, Przeczytałam,

W pierwszej stronie dowiemy się co to jest stres i co może go wywoływać. Jest też przyjęte, że to normalny ludzki odruch, jednak w zbyt dużej ilości naprawdę może nam bardzo zaszkodzić.

,,Celem tej książki jest przedstawienie sposobów, które pomogą ci pokonać stres, sprostać wyzwaniom, czuć się dobrze z samym/samą sobą i czerpać zadowolenie z życia".

Przeczytacie o problemach, które mogą być dla nas stresujące. Autor tłumacz nam, że bez względu na to jaka jest przyczyna naszego stresu, to zawsze reagujemy tak, jak byśmy byli w ogromnym niebezpieczeństwie. Pojawia się wtedy kołatanie serca, zimne dłonie i stopy, uderzenia gorąca, suchość w ustach i ucisk w żołądku, niepokój, spocone dłonie i totalna pustka w głowie. Dalej przeczytamy o tym jak stres wpływa na nasze emocje i jak doraźnie radzić sobie z nim. Z trzech wymienionych sposobów ja zdecydowanie reaguję na odwlekanie. Powiedzmy, że obecnie niedługo rodzę i jest chwila, że bardzo się tego boję. Wtedy tłumaczę sobie, że zbyt szybko o tym myślę, przecież został jeszcze miesiąc. Stres odchodzi, gdyż tłumaczę sobie, że później znajdę dla niego czas. Izoluję się od niego całkiem świadomie. Bywa, że niektórzy uciekają od niego, powiedzmy, że nie idą na sprawdzian i czują się lepiej. Tyle tylko, że kiedy ponownie przyjdziemy na lekcje to wszystko powróci. To nie jest dobra metoda.
Następnie dowiecie się w końcu jak radzić sobie ze stresem. Powiem wam, że połowa z tych metod jest nawet skuteczna, sama nieświadomie je stosowałam, jednak niektóre niekoniecznie mam przekonanie, że by pomogły. Zawsze istnieje też przeświadczenie o tym, że nie wszystko jest dla wszystkich. Jednym pomoże to, drugim coś innego.
Może ogólnie odniosę się do tego poradnika. Jak dla mnie czyta się go bardzo dobrze, jednak zbyt długo skupia się na opisaniu stresu, jakie sytuacje go wywołują i dlaczego się pojawia. Każdy człowiek to wie, gdyż każdy kiedyś miał wiele stresujących sytuacji. Dopiero później poznacie metody na jego ułaskawienie, obniżenie, bądź zlikwidowanie.

Avatar użytkownika - Kaktuslovebook
Kaktuslovebook
Przeczytane:2022-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Wystarczy, że o czymś pomyślimy lub coś nas przestraszy, a nasze ciało reaguje tak samo, jakby zagrożenie było realne."

@youandyabooks

Dostałam ostatnio rewelacyjną książkę, którą tym razem czytałam z moją nastoletnią córką. Książka napisana właśnie dla młodych ludzi, którzy na co dzień spotykają się z ogromnym stresem. Relacje z rówieśnikami, potyczki, także te w świecie wirtualnym, wymagania rodziców, nauczycieli i trudności stojące na ich drodze, są coraz bardziej skomplikowane. Poradnik ten jest doskonałą lekturą dla nastolatków, ale myślę, że nawet rodzice będą czerpać z niego wiedzę, która im także pomoże. Psycholog Earl HiPP skupił swoją uwagę na przekierowywaniu myślenia. Każdą walkę i problem porównuje do walki w dżungli z tygrysami, dlatego w książce o nich pełno. Pomaga przygotować do nowych wyzwań, złagodzić presję, nauczyć się omijania wszelkiego rodzaju pułapek. Jak zacząć walkę ze stresem, wymaganiami, atakami ze strony otoczenia. Ciekawa w treść, obfita w dialogi wirtualne, opatrzona świetnymi ilustracjami, które przyciągną oczy młodego czytelnika.

Sama bardzo polecam tą książkę. Moja córcia zmaga się z wieloma problemami, choć jest inteligentna i świetnie się uczy, ma masę własnych problemów, na które ja jako rodzic czasem nie umiem znaleźć rozwiązania. Postanowiłam spróbować z tym tytułem, znaleźliśmy dużo rozwiązań i ciekawych propozycji. Na pewno będzie stale pod ręką mojego dziecka. Ja jako kochający rodzic zrobię wszystko, by moje dziecko było szczęśliwe i spełnione. Książka sama nie wyleczy, jednak może stać się źródłem interesującej wiedzy, która może nam wiele ułatwić. Zawiera testy, ćwiczenia, przykłady, pytania i odpowiedzi, listy, które pomogą przekierować myślenie i sprawić, że inaczej dzieci popatrzą na dany problem. Spróbujecie sami, może i waszemu dziecku przyniesie pomoc.