Strzeż się psa

Książkę ,,Strzeż się psa" dostałam jako darmowy dodatek do kolorowego czasopisma dla miłośników psów. Wspominam o tym nie bez powodu. Już wiecie, że jestem zadeklarowanym psiarzem, takim co to w dzieciństwie oglądał ,,Lessie wróć" i ,,Przygody psa Cywila", a w wieku starszym ,,Komisarza Reksa" i swojskiego ,,Aleksa". Naprawdę, gdy w filmie lub w książce pojawia się szczekający bohater wiele mogę wybaczyć. W ,,Strzeż się psa" Izabeli Szolc psów jest kilka, powinno więc być pięknie. Niestety, nie jest. To po prostu jest słaba książka. Bardzo słaba. Nie pomógłby jej nawet pies Szarik. Dlaczego tak twierdzę? Po pierwsze, powieści brak jakiejkolwiek myśli przewodniej. Wątki pojawiają się i znikają bez ładu i składu. Kolejne sceny jawią mi się raczej jako pretekst to opowiedzenia jeszcze jednej anegdotki czy dykteryjki niż do poprowadzenia jako-tako składnej historii. Myślę, że do dzieła pani Szolc bardzie pasowałby tytuł ,,33 (przeciętne) dowcipy o psach". Po drugie, kompletnie nie wiadomo, do kogo rzecz jest adresowana. Fabuła kryminalna wygląda jakby żywcem została wyjęta ze scenariusza dobranocki albo książeczki dla dzieci z klas 1-3. Bardzo Zły i Przewrotny Czarny Charakter i jego Jeszcze Bardziej Przewrotny Plan. Wiecie, o co chodzi, prawda? Ktoś może jednak odeprzeć ten zarzut mówiąc ,,No dobrze, w wielu książkach fabuła jest tylko pretekstem do żartu". Sęk w tym, że zaprezentowane żarty skierowane są bynajmniej nie do dzieci. I nie chodzi mi nawet o dowcipy ,,fekalne" i te o seksie (w dobie Internetu nawet dziesięciolatek wie na ten temat zdecydowanie za dużo), choć bez wątpienia jest sporo i to takich średniego lotu (poziom młodszych klas gimnazjum), ale o humor, którego zrozumienie wymaga pewnej bazy kulturowej. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś przed dwudziestką załapie na przykład odwołania do ,,Casablanki". To tak, jakby pokoleniu 35+ robić aluzje do filmów z Jadwigą Smosarską albo Eugeniuszem Bodo. Z pewnością znajdą się jednostki, które pojmą o co chodzi, ale obawiam się, że będą w mniejszości. Na plus należy powieści ,,Strzeż się psa" zaliczyć dość celne obserwacje zachowań zwierząt. Każdy właściciel czworonoga bez wątpienia przyzna, że autorka wie o czym pisze. Jednak to za mało na powieść. Może gdyby tekst przyciąć do rozmiaru cyklu humoresek i zamieścić w odcinkach w czasopiśmie dla właścicieli psów albo na jakiejś ,,psiej" witrynie, efekt byłby lepszy? Być może. A tak, mamy tylko jedno, wielkie rozczarowanie. Szkoda zmarnowanego potencjału.

Informacje dodatkowe o Strzeż się psa:

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2011-09-23
ISBN: 978-83-62465-34-7
Dodał/a opinię: nureczka

Zobacz opinie o książce Strzeż się psa

Kup książkę Strzeż się psa