Sumienie zasnute mgłą. Podróż wołyńska tom2

Literatura wojenna zawsze wywołuje we mnie mnóstwo emocji, ale powieści, których fabuła dotyczy sytuacji Polaków na Wołyniu, poruszają mnie do głębi. Dlatego z ogromną niecierpliwością wyczekiwałam kontynuacji losów rodziny Stawińskich, których dane mi było poznać przy okazji lektury „Echa przyszłych dni” autorstwa Joanny Nowak. Pierwszy tom sagi "Podróż Wołyńska" to była dla mnie niezwykle emocjonująca i poruszająca podróż do odległych czasów, której zakończenie pozostawiło mnie z oczami mokrymi od łez.

Rodzina Stawińskich przeżywa najgorsze chwile w życiu. Banderowcy nieustannie napadają na wsie i mordują Polaków. Córka Zygmunta i Heleny, Wanda próbuje ratować swoje życie i ukryć się w lesie, jednak myśl o pozostawionych na pastwę banderowców bliskich skłania ją do powrotu. Niestety, nie wszystkim udaje się przeżyć, a ci, którzy cudem ocaleli, wyruszają w trudną i niebezpieczną podróż do Łucka, do rodziny Heleny. Jaki los czeka Stawińskich? Czy w końcu zaznają spokoju?
Pani Joanna za sprawą słowa pisanego znowu na krótką chwilę przeniosła mnie do jednego z najgorszych okresów w dziejach Polski. Kolejny raz dane mi było towarzyszyć bohaterom w ich trudnej i zatrważającej codzienności. Kartkując kolejne strony, wspólnie z rodziną Stawińskich pragnęłam ocalić swoje życie, dotrzeć do miejsca, w którym mogłabym czuć się bezpiecznie. Autorka swoim wspaniałym stylem i plastycznym językiem oczarowała mnie do tego stopnia, że z każdą kolejną stroną coraz bardziej czułam się bohaterką powieści.
„Sumienie zasnute mgłą” to powieść, na której kartach autorka kreśli dalsze losy bohaterów i w bardzo obrazowy sposób przedstawia nam czasy, w jakich przyszło żyć Stawińskim. Historia, którą przelała na papier Joanna Nowak to nie tylko odzwierciedlenie zła i okrucieństwa, jakie niesie ze sobą widmo wojny, to również powieść o rodzinnych sekretach, rozterkach uczuciowych, nadziei na lepsze jutro. Zakończenie sprawia, że najchętniej już w tej chwili wzięłabym do ręki kolejny tom. Mam nadzieję, że autorka nie będzie kazała długo czekać na kontynuację.
Podsumowując, drugi tom sagi "Podróż Wołyńska" to niewątpliwie jedna z najbardziej poruszających historii z literatury wojennej. Wielowymiarowa, piękna i emocjonująca historia, która na długo pozostanie w mojej pamięci. Jeżeli lubicie literaturę wojenną, to z całego serca zachęcam Was do sięgnięcia po tę powieść.

Informacje dodatkowe o Sumienie zasnute mgłą. Podróż wołyńska tom2:

Kup książkę Sumienie zasnute mgłą. Podróż wołyńska tom2

Powiew wiatru nadziei. Podróż wołyńska tom 5
Joanna Nowak0
Okładka ksiązki - Powiew wiatru nadziei. Podróż wołyńska tom 5

Wróciła do siebie, czując się jakby nigdy nie opuszczała rodzinnych stron. Śmierć Andrzeja na wszystkich członkach rodziny wywarła ogromne piętno. Jego...

Podróż wołyńska (#3). Zapach czerwcowych burz. Podróż wołyńska, tom 3
Joanna Nowak0
Okładka ksiązki - Podróż wołyńska (#3). Zapach czerwcowych burz. Podróż wołyńska, tom 3

Rodzina Stawińskich w obliczu nowych problemów. Stawińscy próbują dostosować się do powojennej rzeczywistości, ale wciąż oddalają się od siebie. Powrót...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;