Syrena i pani Hancock

Akcja powieści Imogen Hermes Gowar pt. „Syrena i Pani Hancock” rozgrywa się w XVIII-wiecznej Anglii. Mimo, iż tytułowa syrena nie jest główną bohaterką, to jednak wszystko, co dzieje się w książce kręci się wokół niej. I zdecydowanie nie przypomina postaci ze znanej wszystkim „Małej syrenki” Walta Disneya. To szkaradne i złe stworzenie.

„Syrena i Pani Hancock” opisuje losy młodej, pięknej i cenionej w swoim fachu kurtyzanie – Angelice Neal, która po śmierci swojego opiekuna – księcia, wraca na salony po kilku latach nieobecności. W tym czasie kupiec Jonah Hancock otrzymuje od swojego przyjaciela niezwykłą przesyłkę, dzięki której szybko się bogaci. Niespodzianką okazuje się najprawdziwsza syrena. Wkrótce potem mężczyzna wynajmuje ją kuplerce – Pani Chappell, która na jego cześć wydaje przyjęcie, a właściwie urządza istną orgię... Wtedy Pan Hancock poznaje Angelicę i od pory nie może przestać o niej myśleć. Kobieta życzy sobie, aby podarował jej syrenę. Czy uda mu się spełnić złożoną obietnicę i jakie będą ewentualne konsekwencje?
Autorka miała bardzo ciekawy pomysł na fabułę, a przez kolejne rozdziały leniwie sobie płynęłam. Pochłonęłam ją naprawdę szybko, gdyż jest napisana tak lekkim językiem, że strony w zasadzie same się przewracają. Nie ma tu co prawda wartkiej akcji z wielkimi zwrotami, ale według mnie nie przeszkadza to wcale w czerpaniu przyjemności z lektury. Świat stworzony w tej powieści tętni życiem i jest przedstawiony w najdrobniejszych szczegółach. Mamy wrażenie, że spacerujemy po angielskich ulicach, zaglądamy do kawiarni, czy cukierni i oglądamy te wszystkie pyszności, o których mowa w książce. Zaciekawiły mnie również opisy działania domu rozpusty i funkcjonowania gospodarstwa domowego, a także zasady bywania w towarzystwie, gdzie bardzo ważna była uroda kobiety.
Jeżeli lubicie elementy mitów i baśni, to ta powieść powinna się Wam spodobać. Ja przeczytałam ją z wielką przyjemnością i mimo, iż tempo akcji nie powaliło mnie na kolana, to nie zawiodłam się i miło spędziłam z nią czas.

Informacje dodatkowe o Syrena i pani Hancock:

Wydawnictwo: Albatros