Szczytowanie

„Szczytowanie” to niezwykle chwytliwy tytuł. O ile większości kojarzy się jednoznacznie, ze zdobywaniem wyżyn rozkoszy o tyle w tym przypadku to swoista gra słów, bo chodzi tu również o dosłowne zdobywanie górskich szczytów. Tym właśnie w wolnych chwilach zajmuje się główna bohaterka tej rewelacyjnej opowieści.

Nina to młoda, ambitna dziewczyna. W ostatniej chwili zmienia temat swojej obrony magisterskiej, aby swoją pracę oprzeć na tym co bliskie jej sercu i pasji, bezpieczeństwie w Tatrach. W tym celu wraca w rodzinne strony, aby bez reszty oddać się napisaniu pracy. Towarzyszyć będzie jej chłopak Filip, który dzięki Ninie również pokochał urok Tatr. Przypadek lub przeznaczenie stawiają na drodze dziewczyny Jaśka, ratownika TOPR. Ich spotkanie na obojgu robi niesamowite wrażenie, jednak, żadne z nich nie spodziewa się, jak potoczą się i losy, oraz czego będą musieli doświadczyć.
Autorka zabiera nas w podróż, nie tylko po przepięknych tatrzańskich szczytach i szlakach, ale przepełnioną rozmaitymi emocjami drogę ku przeznaczeniu. Wprowadza nas w tajniki pracy TOPR-owców, dzięki której możemy docenić ich działanie, co w moim przypadku było pierwszym i niezwykle ciekawym doświadczeniem.
Opisy są bogate, na tyle aby bez problemu przenieść się w otaczający bohaterów świat, ale nie przesadzone więc nie męczą czytelnika. Tatry, a zarazem miejsce akcji całej powieści są swego rodzaju niemym bohaterem – tak wkomponowane w całość i potrafią w nas wzbudzić nie jedno uczucie: strach, radość po zdobyciu szczytu, czy szacunek do siły natury. Bez trudu mogłam wczuć się w emocje bohaterów, które opisane są z pietyzmem. Poczucie straty, zagubienie, strach, ból, próba odnalezienia się w nowej sytuacji, ale i przyciąganie o jakim się im nie śniło oraz namiętność, które pozwalają nam zajrzeć w głąb ich dusz, poznać najskrytsze pragnienia i obawy. Relacja głównych bohaterów rozwija się szybko. Być może jest to zaskakujące w zaistniałej sytuacji. Jednak czy nie każdy z nas radzi sobie ze stratą inaczej? Inaczej przeżywamy ból, żałobę i odnajdujemy inne drogi do szczęścia. Tak właśnie jest w przypadku Niny i Jaśka.
Książkę czyta się z lekkością mimo wielu poważnych tematów jakie porusza autorka: codzienność pracy ratowników, zachowanie turystów na szlakach, utrata bliskiej osoby to tylko niektóre z nich. Te momenty osładzają gorące sceny, które podnoszą temperaturę i wprowadzają nas w świat pożądania i cielesnych rozkoszy. Doprawdy, ta książka to ogrom zaserwowanych emocji.
Jak potoczą się losy głównych bohaterów? Co przyniesie im los? Jakie jeszcze przeszkody postawi na ich drodze? Nie czekajcie i już dziś zamówcie swoje egzemplarze, aby się o tym przekonać. Dziękuję wydawnictwu u oraz autorce za możliwość bycia ambasadorką tej fantastycznej książki.
Polecam

Informacje dodatkowe o Szczytowanie: