Szczytowanie

„Szczytowanie” to pozycja, która przyciąga już samym tytułem. Autorka pozostawia nam dowolność w jego interpretacji. Ale śmiało mogę Wam zdradzić, że miłości w nim nie brakuje.

Główna bohaterka mieszkająca w Krakowie z miłością swojego życia, nagle postanawia zmienić temat swojej pracy magisterskiej i wrócić do rodzinnego miasteczka, aby wybrać się w góry i obserwować zachowania turystów na szlakach. Ma to jej pomóc w jak najlepszym opisaniu kwestii bezpieczeństwa i wypadków w górach. Oczywiście chce zawrzeć w niej również kilka słów na temat niezastąpionych ratowników TOPR-u. Wszystko idzie po jej myśli, niestety do czasu. Bowiem nadchodzi taki dzień, w którym Janina traci to, co dla niej najważniejsze. Jak dalej potoczą się jej losy i czy zrealizuje swoje plany?

Nie chcę za dużo rozpisywać się o samej fabule, bo czego bym nie napisała, to i tak mam wrażenie, że zdradzam zbyt wiele. To była naprawdę genialna historia. Wciągająca od pierwszej do ostatniej strony i z takim zakończeniem, że ja już, teraz chciałabym przeczytać kontynuację!

W opowieści tej widać przede wszystkim pasję autorki, jaką są góry i fotografowanie. Wszystkie górskie spacery, opisy wędrówek, górskich szczytów i tego niesamowitego klimatu, sprawiały, że czułam się jakbym sama była częścią tego wszystkiego. Nie da się ukryć, że góry mają swój niesamowity urok, którego nie każdy może, czy też chce doświadczyć, ale tutaj naprawdę ukłony dla autorki, bo zrobiła to fenomenalnie.

Oczywiście nie da się ukryć, że jest to literatura erotyczna i nie brakuje momentów uniesień, ale jest to tak starannie wkomponowane i nieordynarnie zaprezentowane, że absolutnie nie burzy całej koncepcji, a przede wszystkim nie jest najważniejsze. Najważniejsza jest sama historia i emocje jej towarzyszące, ale również ważny temat niesienia pomocy w górach przez ratowników TOPRU. Została wspomniana również w fabule fantastyczna książka „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć.”, a także tragedia, która miała miejsce w czasie burzy na Giewoncie w 2019 roku.

Naprawdę nie potrafię się dopatrzyć rzeczy, które by mi się nie podobały. Ktoś mógłby powiedzieć, że historia mało prawdopodobna, że takie rzeczy, to tylko w książkach, ale właśnie to chyba kupiło mnie najbardziej. Miałam również moment zawahania w trakcie, związany z tym, że akcja tak szybko gna i dostajemy zwrot za zwrotem, ale w ogólnym spojrzeniu na tę pozycję, to również jest dużym plusem.

Jeśli kochacie góry, albo po prostu lubicie o nich czytać, to ta opowieść będzie dla Was idealna. Zresztą, jeśli nie lubicie to również, bo ona po prostu sama się czyta.

Informacje dodatkowe o Szczytowanie:

Wydawnictwo: Editio