Szkoła latania

Im więcej rzeczy cię w życiu pozytywnie zaskoczy,

tym większą radość będziesz z niego odczuwać”.

Kasia Laska, zakompleksiona nastolatka, walczy ze swoją największą słabością - otyłością. Kocha jeść dobrze i dużo. Rodzina jej ojca jest bardzo z niej dumna. Okrągłe kształty wszystkich ciotek w rodzinie są powodem do dumy. Uważają, że te piękne, rubensowskie kształty to prawdziwe piękno.

Siostra mojego ojca Matylda, zaczynała prezentować swoje tezy dotyczące wyższości otyłości nad byciem, jak to ona mówiła, “wyblakłym cieniem zdrowo wyglądającego osobnika rasy ludzkiej”.

Kasia nienawidzi siebie i swojego ciała. Zaczyna się buntować. Rozumie, że nadwaga jest wielkim ciężarem, kulą u nogi, powoduje, że jest pośmiewiskiem wśród koleżanek i kolegów ze szkoły. Postanawia skończyć z obżarstwem. Po wizytach u różnych lekarzy w końcu trafia na ekscentryczną specjalistkę od odchudzania - Penelopę. Pod jej czujnym okiem bierze udział w programie “Mój nowy styl życia”. Każdego dnia stara się wcielać w życie dziesięć nakreślonych przez terapeutkę zasad. Staje się uczestnikiem prestiżowego programu Szkoły latania.

Uśmiechnij się, jesteś w szkole latania”.

Czy Kasia udźwignie narzucone zasady? Czy będzie miała na tyle silną wolę by przezwyciężyć swój nałóg? Ja w nią wierzę, a Ty?

Czy problem Kasi należy dzisiaj do rzadkości? Otóż nie. Otyłość - to chleb powszedni wśród dzisiejszej młodzieży. Dziś mamy czasy konsumpcjonizmu. Na każdym kroku, na każdym rogu natarczywe, a czasem wręcz nachalne reklamy, zachęcają do jedzenia. Tylko spróbuj, nie będziesz żałować. Jasne, tylko spróbuj, a gwarantuję, że się uzależnisz. Od czego? Od szybkich, niezdrowych posiłków. Od hamburgera, od coli, od słodkości. Jak łatwo jest zniewolić młodego człowieka, doprowadzić do stanu, z którego później trudno jest się podnieść. Otyłość jest powszechna wśród młodzieży, ale nie jest modna. Dzisiejszy wirtualny tryb życia młodzieży sprzyja rozwojowi tej choroby, jaką jest nadwagą. Młodzież zamiast iść na spacer, pobiegać, woli żyć w świecie gier komputerowych, być na czacie z internetowym znajomym. Zamyka się w swoim świecie.

Ale ta książka jest znakomitym dowodem na to, że z nadwagą można, a nawet trzeba walczyć. Ona jest do pokonania. Tylko trzeba chcieć! Trzeba mieć silną wolę! Najpierw należy uzmysłowić sobie powagę problemu i trzeba podjąć walkę, najpierw oczywiście z samym sobą. To zazwyczaj w nas, w naszej głowie tkwi problem. Kasia daje nam tego doskonałe świadectwo. Silna wola i wiara, zaparcie, chęć zmiany przynoszą znakomite efekty.

Nasza terapeutka prowadziła dziś nadzwyczaj interesujący moduł dotyczący siły umysłu i jego roli w skutecznym odchudzaniu. Przekonywała nas, że kluczem do sukcesu w terapii dla odchudzających się jest ujrzenie siebie takim, jakimi chcielibyśmy być, i silna wiara, że tacy właśnie będziemy. (...) Przekonywała nas, że osiągniemy wymarzoną figurę wtedy, gdy będziemy szczęśliwi, gdy nauczymy się rozpoznawać i przezwyciężać wszelkie bariery w drodze do celu”.

Książka jest o walce z samym sobą, ze swoimi słabościami. Ale o walce zwycięskiej. Nie zapominajmy, że bardzo ważna w pokonywania słabości jest motywacja. A nasza bohaterka ją oczywiście ma. A cóż to takiego? Oczywiście pierwsza miłość. Kasia zakochuje się, ze wzajemnością w Maksie. Ale czy wybranek będzie jej wart? Czy będzie to szczęśliwa miłość? Ogarnia mnie złość na zachowanie Maksa wobec dziewczyny. Skrywane tajemnice sugerują, aby na niego uważać, być ostrożnym wobec jego wyznań. Ale jestem bardzo ciekawa, jak się dalej potoczą ich losy. Kto wyjdzie zwycięsko z pojedynku: miłość czy rozsądek? Z niecierpliwością czekam na ich dalsze losy w kolejnej części Szkoły latania.

Książka powala swoją lekkością i świeżością. Chociaż Sylwia Trojanowska - autorka „Szkoły latania” - porusza trudne tematy i problemy dzisiejszej młodzieży, to czyni to bardzo delikatnie i subtelnie, z wielkim taktem, wdziękiem i wyczuciem. Czyta się szybko, z wypiekami na twarzy.

Książkę tę gorąco polecam każdemu! Po jej lekturze czytelnik zrozumie, że nie ma rzeczy niemożliwych, wszystkie problemy można przezwyciężyć, tylko trzeba chcieć i dążyć do pozytywnych zmian.

A więc głowa do góry i do działania!

Informacje dodatkowe o Szkoła latania:

Tytuł oryginału: Szkoła latania
Tłumaczenie: -
Ilustracje:-
Dodał/a opinię: Małgosia Brzeska

Zobacz opinie o książce Szkoła latania

Kup książkę Szkoła latania

Wzgórze Świątecznych Życzeń
Sylwia Trojanowska 0
Okładka ksiązki - Wzgórze Świątecznych Życzeń

Odkryj magiczną moc Wzgórza Świątecznych Życzeń, miejsca, gdzie spełniają się marzenia! Kilka tygodni przed Wigilią świat pokrywa się białym puchem...

Blisko chmur
Sylwia Trojanowska0
Okładka ksiązki - Blisko chmur

Kontynuacja bestsellerowej „Szkoły latania”, niesamowitej powieści o miłości, przyjaźni i podejmowaniu wyzwań. Po rozstaniu z Maksem Kaśka...