Tajemnica Coca Coli

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-04-12
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 9788382191745
Liczba stron: 306
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: Marta Murzyn

Ocena: 4.5 (2 głosów)

 'Coca cola: co za radość'
 
 Autorem powyższego hasła jest znany językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk.

Tytułowa marka powstała u schyłku XIX wieku, pomysłodawcą oryginalnej receptury był amerykański farmaceuta, John S. Pemberton. Napój ten miał koić nerwy, w co dziś trudno uwierzyć (szczególnie ze względu na wysoką zawartość kofeiny). Skład coca- coli został opracowany w 1866 roku; jej formuła opiera się na bazie liści koki i orzechów koli. Zdecydowanie wolę pepsi, ale staram się ją spożywać w jak najmniejszych ilościach. Z wiadomych względów. Poznali się na niej poeci: Adam Ważyk czy Julian Tuwim.

Płyn ten dostępny był w naszym kraju już przed II wojną światową, w PRL-u jego sprzedaż była ograniczona. Coca colę można było ją kupić wyłącznie w specjalnych sklepach. Demonizowana przez władze komunistyczne; w prasie pojawiło się propagandowe określenie, że cola to: stonka ziemniaczana w płynie. Od 1960 roku typowy kształt butelki został prawnie zastrzeżony. Napój ten pojawił się też w Chińskiej Republice Ludowej, w 1978 roku tamtejsze władze dopuściły go do obrotu. Trafiła również na Kubę i do Panamy.

Przechodząc do meritum, Ray to sympatyczny chłopak z sąsiedztwa, szybko dojrzewa. Ma też nieustannego pecha, ciągle coś mu nie wychodzi. Zalicza porażkę za porażką. Ten chłopak wiecznie popadał w tarapaty. Do czasu aż poznaje pewną kobietę. Początkowo nasz bohater swoją nieporadnością wzbudza pozytywne uczucia, lecz z czasem przez swoje cwaniactwo, staje się denerwujący. Ray przechodzi metamorfozę, zmienia się nie do poznania; staje się wyrachowany, nie ma żadnych skrupułów w osiąganiu swoich celów. Uknuł iście diaboliczny plan, czy mu się uda? A może znajdzie się ktoś sprytniejszy? O tym, że czuje się winny i ma wyrzuty sumienia, świadczy, iż nie do końca jest zdemoralizowany.

W książce Tajemnica coca-coli dużo jest humoru, sporo też się dzieje; akcja od samego początku jest dynamiczna. Pisarz miał niesztampowy pomysł na fabułę. Wprawdzie oczekiwałam czegoś zupełnie innego, ale nie czuję się zawiedziona. Zakończenie jest dość dziwne i zarazem intrygujące. Czekam na drugą część.

Tagi: Humor przygoda USA coca-cola

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Tajemnica Coca Coli

Kup książkę Tajemnica Coca Coli

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Reklamy