Tajemnica domu w Bielinach

Tom 1 cyklu Klub Kwiatu Paproci

"Na złość trzeba bardzo uważać, bo może niechcący skrzywdzić innych”.

Bohaterami książki jest rodzeństwo Lipowskich – Bogusia, Leszek, Tosia i Dąbrówka. Wraz mamą przeprowadzają się z Warszawy do Bielin, bo ich rodzice się rozwiedli. Myśleli, że wprowadzą się do dużego i wyremontowanego domu, a tymczasem rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Dom cierpiącej na Alzheimera, emerytowanej szeptuchy, ciotki Mirki jest ruiną. Kurz, brud, skrzypiące podłogi i otwierające się drzwi utrudniają mieszkanie w nim. Próby sprzątania spełzają na niczym, a świeżo skoszona trawa odrasta w jedną noc. Jakie inne tajemnice skrywa dom?

Nie takiej tajemnicy się spodziewałam biorąc książkę do ręki, ale nie zawiodłam się, bo ta jest o niebo lepsza 😃.

Autorka otrzymuje plus za to, że na początku wyjaśnia, w jakich czasach jest prowadzona fabuła oraz przedstawia bohaterów. Czytelnik przenosi się w czasy Królestwa Polskiego, ale nadal żyje w XXI w. i do dyspozycji ma telefon komórkowy i Internet. Różnica polega na tym, że Mieszko I nigdy nie przyjął chrztu, mieszkańcy wierzą w starych, słowiańskich bogów, obchodzą Szczodre Gody i Jare Święta.

Moja mama powiedziałaby, że to „książka edukacyjna”. Autorka porusza trudne dla dziecka tematy jak rozwód rodziców i przeprowadzka, choroba i tęsknota, a jednocześnie podpowiada rozwiązania. Uczy, że nie należy bagatelizować problemów pociech oraz że każde z nich przeżywa tę samą sytuację inaczej. Dziecko zaś może przekonać się, że nie jest osamotnione w swoich problemach. Ukazuje, że ma ono prawo czuć złość, smutek, żal, a mądry rodzic powinien być obok niego, czekać i kochać.

To książka nie tylko dla dzieci. Rodzice też mogą z niej wiele zaczerpnąć, bo „Dorośli (…) zamiast czasem naprawić coś, co się zepsuło, wymieniają to na coś nowego”.

Są książki, które się „czyta” i takie, które się „pochłania”. Ta należy do tej drugiej grupy.

To moja pierwsza książka tej autorki i już wiem, że nie ostatnia. Czekam na tom 2.

Jako lokalna patriotka (mieszkam w Województwie Świętokrzyskim) polecam.

Informacje dodatkowe o Tajemnica domu w Bielinach:

Kup książkę Tajemnica domu w Bielinach

Przesilenie
Katarzyna Berenika Miszczuk0
Okładka ksiązki - Przesilenie

Najbardziej wyczekiwana książka tej wiosny – "Przesilenie", czyli ostatnia część bestsellerowego cyklu "Kwiat paproci" Katarzyny Bereniki Miszczuk...

Ja, anielica
Katarzyna Berenika Miszczuk0
Okładka ksiązki - Ja, anielica

Beleth, Azazel, Kleopatra i Śmierć znani z powieści Ja, diablica powracają! A to oznacza, że już nikt nie będzie się nudził. W życiu Wiktorii ponownie...