„Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny” to wspaniały zbiór opowiadań. Jedenaście wyśmienitych autorów (Agnieszka Janiszewska, Joanna Jax, Jolanta Maria Kaleta, Mirosława Kareta, Magdalena Knedler, Zofia Mąkosa, Agnieszka Olejnik, Maria Paszyńska, Maciej Siembieda, Magdalena Wala, Sabina Waszut) ofiarowuje nam wyjątkowych, pełnych emocji historii, które pozostają w sercu i w umyśle. Bogactwo Autorów, sposobów ich patrzenia na historię, wrażliwości i stylów sprawia, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, dla którzy pragną ocalić przed zapomnieniem historie ludzkich tragedii.
„Mówili, że nie powstanie getto, że nie wydzielą specjalnej dzielnicy dla Żydów, że nikogo nie zamkną za murem. Za jakim murem? Przecież mamy dwudziesty wiek!
Mur miał wysokość około trzech metrów, a nad cegłami piętrzył się jeszcze metr kolczastego drutu. Nie włączono do getta żadnego parku, zostaliśmy odcięci od zieleni. Z początku bram było dwadzieścia dwie, a później już czternaście. Mniej wyjść, więcej muru.”
To opowieści uwrażliwiają na zbrodnie, które wydarzyły się w dwudziestym wieku! W cywilizowanym świecie! Ludzie ludziom stworzyli piekło na ziemi. Te historie dają nam obrazy, które zmuszają do refleksji. Przypominają, że wojna jest największą ludzką tragedią.
Poznajemy ludzi, którzy mieli swoje życie „przed”, które miały plany, marzenia, aspirację i talenty i którzy inni zdeptali. „Tańczyłam, bo od tego zależało moje być albo nie być. Moje ciało uruchomiło każdy mięsień, przypominało sobie, do czego zostało powołane. Jeszcze nie stałam się na powrót dawną Irmą Herszlag. Tam, pod murem na Siennej, byłam kimś pomiędzy załamaną więźniarką, a primabaleriną. Poczułam jednak satysfakcję, że nadal to we mnie tkwiło. Dar.”
Dostajemy opowieści pisane z różnej perspektywy Polaków, Niemców, Żydów. Wszystkie te historie nakazują jasno – musimy pamiętać! Bo 1 września 1939 roku to początek śmierci czyhającej za każdym rogiem, głodu, strachu, okrucieństwa, ale też niesamowitej odwagi zwykłych ludzi.
Gorąco polecam.
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2020-09-16
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 368
Język oryginału: Polski
Dodał/a opinię:
LadyPasja
Mówili, że wojny nie będzie. Pierwszego września na miasto spadły bomby. Mówili, że to za chwilę minie, że zaraz przyjdą alianci. Nikt nie przyszedł, poza Sowietami, którzy zaatakowali z drugiej strony, zamykając państwo w kleszczach. Mówili, że mamy cywilizowany świat i żaden akt barbarzyństwa nie może się odbyć bez powszechnej reakcji, bez odzewu i wymierzeniu sprawiedliwości.
Więcej