Lalkarz z Krakowa

Przyznam się od razu: „Lalkarz z Krakowa” to książka, po którą sięgnęłam przede wszystkim ze względu na przepiękną okładkę, a także (w drugiej kolejności) – liczne pochwały przeczytane na blogach. Spodziewałam się pięknej i głębokiej historii, niebanalnej i mądrej. I nie zawiodłam się! Piękna okładka skrywa prawdziwie piękną treść. Na skrzydełku książki jest informacja, że to książka dla dzieci – przyznam, że trudno mi ją tak zaklasyfikować. Ja nazwałabym ją raczej baśnią dla dorosłych. Bardzo piękną baśnią. Myślę jednak, że to książka, która spodoba się każdemu, kto jest wrażliwy i interesuje go nowe, oryginalne ujęcie tematu wojny.

Autorka zastosowała w swej baśni bardzo ciekawy zabieg: opisuje trudny czas drugiej wojny światowej, oczyma… lalki. Małej, drewnianej Karoliny. Gdy ją poznajemy, Karolina żyje sobie beztrosko w pięknej Krainie Lalek, jest krawcową, szyje ubrania dla poddanych króla i królowej, wszywa w nie dobre życzenia i czuje się potrzebna. Niestety – jej sielanka nie trwa wiecznie: na Krainę Lalek napadają okrutne i krwiożercze szczury, które niszczą piękne cukrowe kwiaty, palą wiele lalek, zabijają króla i królową, wypędzają Karolinę z jej domu. Karolina wraz ze spotkanym w lesie żołnierzem Fritzem (również lalką), pragnie pomóc swojej krainie. Dlatego zgadza się, by wiatr przeniósł ją do krainy ludzi, dokąd wzywa ją tajemniczy Lalkarz, Cyryl Brzezik. W świecie ludzi ma nadzieję znaleźć ratunek dla Krainy Lalek – niestety, choć trafia do pięknego Krakowa, który ją zachwyca i choć Lalkarz okazuje się być dobrym czarodziejem, który nie do końca zna swoją moc, Karolina przekonuje się, że świat ludzi też nie jest bezpiecznym miejscem. Wybucha wojna i lalka staje przed trudnym zadaniem.

Muszę przyznać, że to bardzo piękna historia, smutna i przejmująca, obok której nie można przejść obojętnie. Bardzo mi się podobała i na pewno długo będę o niej pamiętać. Podobała mi się jej poetyckość, przepiękny pomysł ratowania żydowskich dzieci z krakowskiego getta, piękne opisy Krakowa i przejmujące przeżycia lalki, Lalkarza i ich żydowskich przyjaciół, podkreślenie absurdalności wojny i idei Hitlera. To jedna z tych książek, które zapadają w duszę i każą nam się zastanowić nad przeszłością, nad historią, nad pojęciem dobra i zła. Autorka ukazuje nam, że drewniana lalka może mieć w sercu więcej uczuć i dobra niż niejeden człowiek. Poznajemy dzięki niej historię wojenną Krakowa, mamy wgląd w przeżycia zwykłych ludzi, wkraczamy nawet w nędzny i przerażający świat żydowskiego getta, z jego biedą, głodem, niepewnością jutra. Bardzo spodobały mi się wykreowane przez autorkę postacie: odważna Karolina, wrażliwy Lalkarz, przemiła żydowska dziewczynka Rena, okrutny niemiecki oficer.

Było już kilka literackich prób przybliżenia młodemu czytelnikowi czasów wojny – jak choćby „Chłopiec w pasiastej piżamce” czy „Złodziejka książek”. Podobnym tropem idzie „Lalkarz z Krakowa”, jednak tutaj do głosu dochodzi fantastyka, baśniowość, magia – i moim zdaniem jest to próba bardzo udana. Z połączenia tych elementów powstała pełna emocji opowieść, od której trudno się oderwać.

Nie sposób też nie wspomnieć o szacie graficznej, bo to wielki atut tej książki: miło się ją bierze do rąk, z zachwytem obraca się kolejne strony. Pięknie wydana i pięknie napisana książka, która powinna zachwycić miłośników baśni, opowieści z domieszką fantastyki i magii, a także tych wszystkich, których interesuje tematyka wojny i okupacji i chcieliby spojrzeć na nią z innej – bardzo nieoczekiwanej – strony. Polecam tę książkę wszystkim, którzy mają wrażliwą duszę – na pewno się nie zawiedziecie.

Jest to debiut autorki, trzeba przyznać – bardzo udany. Będę z pewnością niecierpliwie czekać na jej kolejne powieści, bo potrafi pięknie opowiadać i stworzyła naprawdę niebanalne dzieło.

Polecam!

Informacje dodatkowe o Lalkarz z Krakowa: