To!

Stephen King "To" 🤡🎈

"To wszystko było jak sen, który stał się jawą. A kiedy sny stawały się jawą, wymykały się spod władzy śniącego i nabierały mocy do niezależnego działania, mocy, która mogła być zabójcza." (str. 848)

Derry w stanie Maine, 1957. Mały George Denbrough w żółtym, przeciwdeszczowym płaszczyku wychodzi z domu pobawić się papierowym okręcikiem. Łódka wpada do ścieku. Chłopiec w kanale dostrzega klauna, który wyrywa mu rękę z ciała. George umiera nim zdoła krzyknąć o pomoc...
Rok później siódemka dzieci: jąkający się Bill Denbrough (starszy brat George'a), chorowity Eddie Kaspbrak, niewyparzona gęba Richie Tozier, otyły Ben Hanscom, wiecznie posiniaczona Beverly Marsh, żyd Stan Uris i czarnoskóry Mike Hanlon postanawiają pokonać To. Każde z nich widziało demonicznego klauna przybierającego dowolne, koszmarne postacie. Udaje im się ujść z życiem.
Mija dwadzieścia siedem lat i dzieci są już dorosłymi. Krwiożercze To powróciło do Derry. Paczka Klubu Frajerów złożyła obietnicę z dzieciństwa, jeśli To zacznie się od nowa, oni przeciwstawią się Złu.

"Może to dlatego Bóg każe nam być najpierw dziećmi, znajdować się nisko, przy ziemi, bo on wie, że każda prosta lekcja, jaką otrzymujesz w życiu, wiąże się zwykle z upadkiem, bólem i krwawieniem. Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz." (str. 85)
"Doszedł do wniosku, że dzieciaki były specami w balansowaniu na krawędzi życia i śmierci, a jeszcze lepiej potrafiły włączać do swego życia wszystko to, co niewytłumaczalne. Przez implikację wierzyły w istnienie niewidzialnego świata. Cudowne zdarzenia, zarówno te dobre, jak i złe, były brane pod rozwagę, ale jakby mimochodem, świat nie stawał dzięki temu w miejscu. Dla dzieciaka cudowne bądź straszliwe zdarzenie o dziesiątej rano nie oznacza, że o dwunastej nie może zjeść jednego czy dwóch cheese dogów ekstra." (str. 523)

To żeruje na dziecięcej niewinności i dotyka sferę naszych najskrytszych lęków.
"Już od wczesnego dzieciństwa wpaja się nam, że kiedy w głębokim, mrocznym lesie napada cię potwór, to, rzecz jasna, po to, aby cię pożreć. Być może to ostatnia rzecz, jaką potrafimy sobie wyobrazić. Ale czyż potwory nie żywią się tak naprawdę naszą wiarą? Zdaje się, że wszystko potwierdza moją teorię - pożywienie może oznaczać życie, ale źródłem mocy jest wiara, a nie jedzenie. A któż wierzy bardziej niezachwianie aniżeli małe dziecko?" (str. 865)

Derry to miasteczko, w którym dochodzi do częstych przestępstw.
Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Świat dzieci i świat dorosłych.

Wyborna lektura. Wstrząsnęła mną dogłębnie. Jedna z najsłynniejszych i przerażających książek Kinga. Dobrze przemyślana fabuła. Fakt, autor pisał ją cztery lata. Niesamowity klimat powieści, mroczny, magiczny. Bardzo dobre wykreowanie paczki przyjaciół zmagających się z obyczajowymi problemami - poniewierani przez starszych chłopaków i niedocenieni przez rodzinę. Urzekła mnie ich wielka przyjaźń.
"Może, pomyślał, nie ma czegoś takiego jak dobrzy i źli przyjaciele. Może są po prostu tylko przyjaciele, ludzie, którzy będą przy tobie, kiedy ci coś dolega, i pomogą ci, byś nie czuł się zbyt samotny. Może to ludzie, dla których warto przeżywać strach, mieć nadzieję... i żyć. Być może także są to ludzie, za których warto umrzeć, kiedy trzeba. Nie ma dobrych przyjaciół. Nie ma złych przyjaciół. Są jedynie ludzie, których pragniesz i z którymi chciałbyś być - ludzie, którzy mają swoje miejsca w twoim sercu." (str. 779)
A stworzenie Pennywise'a równie udane.

Co jest najbardziej przerażające w "To"? Że To jest wszędzie, nie tylko w fikcyjnym Derry. Dowiadujemy się z wiadomości telewizyjnych, z radia, jesteśmy świadkami różnych okropności na tym świecie. Gwałty, pedofilia, rozboje, strzelaniny, przemoc, cierpienie. Gorzka prawda o dzieciach, które przedwcześnie muszą dorosnąć...

"Myślę, że To potrafi również manipulować ludźmi i odciskać na nich swoje piętno. Tak jak nawet po długiej kąpieli czujesz na swoim ciele woń skunksa, jeśli zostałeś przez niego opryskany." (str. 503)

To, co u Kinga nadprzyrodzone, tak naprawdę jest odzwierciedleniem ludzkich zachowań. Stephen King to mistrz rozpoznawania charakterów. I bardzo za to go cenię. ❤️

Informacje dodatkowe o To!:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009-07-10
Kategoria: Horror
Tytuł oryginału: It!
Tłumaczenie: Robert Lipski
Dodał/a opinię: Karolina Wawrowska

Zobacz opinie o książce To!

Kup książkę To!

Siostrzyczki z Elurii
Stephen King0
Okładka ksiązki - Siostrzyczki z Elurii

Roland Deschain, bliski śmierci po ataku Powolnych Mutantów, zostaje przygarnięty przez grupę Sióstr specjalizujących się w tym co można...

Strefa śmierci
Stephen King0
Okładka ksiązki - Strefa śmierci

Młody nauczyciel Johnny Smith pada ofiarą groźnego wypadku samochodowego. W stanie śpiączki pozostaje kilka lat w szpitalu w oczekiwaniu na cud. Kiedy...