Trup na plaży i inne sekrety rodzinne

Niektóre książki przeczytane po raz pierwszy nie wnoszą nic nowego do naszego życia. Za drugim razem zyskują znacznie na znaczeniu. Tak było z książką „Trup na plaży Anety Jadowskiej. To dosyć młoda pisarka, które do tej pory nie wychylała głowy z niszy, jaką dla wielu osób jest fantastyka. Kiedy to jednak zrobiła, to mocno i z przytupem. Jest też znana w angażowanie się w wiele projektów, blisko współpracuje z ilustratorką swoich książek i to w kilku wydawnictwach. Jej profil na facebooku jest bacznie obserwowany przez fanki.

A mimo to odważyła się zapuścić na nieznane wody…

Za drugim razem jest o tyle łatwiej, że wiemy, czego się spodziewać. Nie drażni nas ani specyficzny styl autorki, ani to, że historia nie jest rasowym kryminałem, a raczej opowieścią obyczajowa o kobietach mających problem z przemocą rodzinną i z trupem w tle, który w tę historię o przemocy dobrze się wpisuje.

O tak naprawdę historia uniwersalna. I równie dobrze mogłaby mieć miejsce na Mazurach, w domku w Zakopane, czy w bloku w samym centrum Warszawy. Tak naprawdę chodzi w niej o prawa kobiet i o to, co się stanie, jeśli kobiety nie będą domagać się szacunku dla samych siebie i pozwolą się traktować mężczyznom obecnym w ich życiu, jak przysłowiowy worek treningowy.

To historia małej osóbki, choć tylko wzrostem a nie wiekiem, o imieniu Magda, a nazwisku Garstka, która na prośbę swojej babci, przyjeżdża na wakacje do Ustki, swojego rodzinnego miasta.

Babcia bardzo postarała się, by ją tu ściągnąć. To niewielka mieścina w porównaniu z Łodzią, gdzie Magda mieszkała z wyzwoloną do granic ciotką Tamarą, wziętym fotografem.

Główna bohaterka wcześnie straciła matkę i wychowywał ją ojciec. A kiedy go zabrakło, przeszła pod opiekę ciotki.

Podczas wakacji w Ustce Magda pracuje na pół etatu w dwóch miejscach: w kawiarni Vincent i w pensjonacie należącym do jej babci Wielkiej / Małej Niedźwiedzicy.

To pozwala jej nie tylko na zdobycie cennego doświadczenia, niezbędnego na rynku pracy, ale również daje możliwość podjęcia efektywnego śledztwa w sprawie trupa, którego znalazła wcześniej na plaży.

Wszystko, jak to w takich historiach bywa, dobiega w końcu do szczęśliwego zakończenia.

Miasteczka takie, jak Ustka, to miejsca, w których wszyscy doskonale się znają i dlatego trudno tu utrzymać jakikolwiek sekret. Jednak kilku osobom się to udaje.

Wychodzą na jaw w pewnym odstępie czasowym, a każdy z nich szokuje nas bardziej od poprzedniego. Sekrety te dotyczą zarówno pracowników pensjonatu oraz kawiarni, babci oraz jej tajnej działalności, którą nie chciała się pochwalić nikomu ze swojej rodziny.  Każdy wiedział tylko tyle, ile musi.

Jeśli chodzi o samą fabułę to nie jest ona skomplikowana. Prowadzona wielotorowo pozwala spojrzeć na tę historię z kilku stron.

Postacie są nieźle zarysowane. W niektórych z nich rozpoznaję bohaterów seriali.

Dla przykładu policjant E. Straszewicz to kubek w kubek nieprzyjazny inspektor z serialu Belfer, który na samym końcu pierwszej serii zmusza głównego bohatera szantażem do dalszej współpracy.

Albo powstała moda na wesołe i nieco szalone babcie, albo wzorowane są one na jednej, tej samej postaci, tylko jeszcze do końca nie wiem której.

Ciąg dalszy wyjaśni, czy główna bohaterka, która zdawała się znaleźć w Ustce szczęście, ułoży tam sobie życie i zostanie aż do jego szczęśliwego końca.

Informacje dodatkowe o Trup na plaży i inne sekrety rodzinne:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2018-01-31
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Trup na plaży i inne sekrety rodzinne

Kup książkę Trup na plaży i inne sekrety rodzinne

Bogowie muszą być szaleni
Aneta Jadowska0
Okładka ksiązki - Bogowie muszą być szaleni

Drżyjcie Bogowie. Niech zabrzmi "Highway to hell".Jak wiele może się wydarzyć w ciągu roku?Dora Wilk jak magnes przyciąga kłopoty, wariatów i męskie spojrzenia...

Cuda wianki
Aneta Jadowska0
Okładka ksiązki - Cuda wianki

Te historie są jak Koźlaczki - ekstremalne. Ekstremalnie magiczne, urocze i rozrywkowe! Z rodziną Koźlaczek jedno jest pewne - nie będzie cicho, spokojnie...