Trzy siostry

Tom 3 cyklu Tatuażysta z Auschwitz

"Trzy siostry", to kolejna już książka autorki po którą sięgnęłam. Choć jej twórczość zbiera skrajne opinie, osobiście myślę, że jednak warto dać autorce szansę.
Tym razem mamy okazję poznać trzy siostry Cibi, Magdę oraz Livi, które darzą się szacunkiem i wielkim uczuciem, którego w dzisiejszych czasach może im pozazdrościć niejedno rodzeństwo. Obiecały one bowiem ojcu, że zawsze będą razem, wzajemnie się wspierały i trwały przy swym boku.
Dziewczyny i ich okres dorastania trafił na niezwykle trudny czas, gdy na świecie panowała bezlitosna wojna, a ludzie żydowskiego wyznania, do których również zaliczały się dziewczyny, były traktowane na świecie jako zło konieczne, którego najlepiej się pozbyć.
Książka porusza trudy wojny, opisuje życie dziewcząt w obozach koncentracyjnych Auschwitz - Birkenau, gdzie ludzie traktowani byli gorzej niż zwierzęta. Nie mieli żadnych praw, jedynie same obowiązki, a każdego dnia mierzyli się ze śmiercią, poniżeniami i walczyli o przetrwanie. Niestety nie było to łatwe i nie wszystkim udało się przetrwać ten okrutnie trudny czas. Książka wywołuje potoki łez, gdy wspomina okrutne czasy, poznajemy najtragiczniejsze wspomnienia z obozowego życia sióstr i doświadczamy ich cierpienia i straty.
Książka, która po części przybliża tragiczne wydarzenia wojennych czasów, niemniej jednak muszę się niestety zgodzić z wieloma zarzutami słanymi pod adresem autorki, Heather Morris, że obraz obozowego życia sióstr został nieco podkoloryzowane. Z takimi stwierdzeniami spotykałam się już przy okazji poprzednich książek autorki, w których opisywała życie Lalego Sokołowa oraz Cilk, dlatego tym razem zwróciłam na to szczególną uwagę. Wiele mówi się o okrucieństwach jakich dopuszczali się Niemcy, co jest zdecydowanie za bardzo zatuszowane w książce. Życie sióstr owszem jest trudne i nie jest usłane różami, ale zawsze wszystko się udaje, zawsze się odnajdują, gdy inni nie mogą tego dokonać latami. Za wiele pozytywnych splotów wydarzeń, aby można było urzeczywistnić prawdziwe obozowe wydarzenia. Dla mnie powinno być. Opisane więcej autentycznych faktów z życia trzech głównych bohaterek.
Pomijając jednak zbyt sielankowe losy sióstr, to książka, podobnie jak inne pozycje autorki czyta się bardzo szybko i z zaciekawieniem. Zdecydowanie mogę ją polecić tym, którzy twórczość autorki już wcześniej pokochali.

Informacje dodatkowe o Trzy siostry:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2021-11-10
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788367022002
Tytuł oryginału: Three sisters
Tłumaczenie: Kaja Gucio
Dodał/a opinię: Małgorzata Styczeń

Zobacz opinie o książce Trzy siostry

Kup książkę Trzy siostry

Siostry pod wschodzącym słońcem
Heather Morris0
Okładka ksiązki - Siostry pod wschodzącym słońcem

Fenomenalna powieść o siostrzeństwie, odwadze i wytrwałości w obliczu bezgranicznego zła Singapur, druga wojna światowa. Norah umieszcza swoją ośmioletnią...

Podróż Cilki
Heather Morris0
Okładka ksiązki - Podróż Cilki

Kontynuacja międzynarodowego bestsellera Tatuażysta z Auschwitz. Historia młodziutkiej dziewczyny, którą Lale Sokołow, tatuażysta z Auschwitz,...