W pogoni za świetlikami

Pozostając pod dużym wrażeniem poprzedniej powieści Charlesa Martina postanowiłam zaraz sięgnąć po Jego kolejną książkę. Tym razem zdecydowałam się na powieść „W pogoni za świetlikami” i muszę przyznać, że mój wybór był naprawdę trafiony. Autor opisuje tu dość złożoną historię, w której poszczególne elementy, wydarzenia i bohaterowie zazębiają się ze sobą tworząc ciekawą i niecodzienną opowieść.
Chase Walker jest reporterem w miejscowej gazecie. Poznajemy go gdy opuszcza więzienie, dokąd trafił za chęć dotarcia do prawdy o przeszłości jego wujka i prawnego opiekuna – Willee’ego McFarlanda. W tym samym czasie i tej samej okolicy mały niemy chłopiec zostaje wypchnięty z samochodu tuż przed przejazdem kolejowym, a kobieta kierująca autem wjeżdża pod rozpędzony pociąg. Jak się okazuje dziecko jest wystraszone, wycofane i ciężko doświadczone przez los, było bite i molestowane zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jednakże pomimo swojej ułomności chłopiec potrafi się świetnie komunikować z otoczeniem za pomocą notesu i ołówka oraz szczegółowych i  wyrazistych szkiców. Historia chłopca jest tak samo przerażająca i traumatyczna, co zagadkowa, a Chase ma za zadanie wyjaśnić ją ludziom pisząc artykuł w gazecie. Przy okazji odkrywania kolejnych faktów z przeszłości dziecka, Chase poznaje prawdę o własnym pochodzeniu, utraconym dzieciństwie i ojcu, którego wypatrywał przez lata.

„Jeśli Bóg jest w stanie stworzyć świetliki, których pupa świeci jak gwiazda, to myślę, że wszystko inne też jest możliwe”

Obok trudnych tematów związanych z adopcją, molestowaniem i biciem dziecka autor poruszył w tej powieści również inne ważne zagadnienia jak AIDS, ponoszenie kary za niepopełnione winy, ochrona rodziny jako wartości najdroższej i najcenniejszej oraz porzucenie i poszukiwanie własnej tożsamości.

Charles Martin posiada niezwykły dar tworzenia  wzruszających historii ściskających mocno za serce, które obdarza zaskakującym i niespodziewanym zakończeniem. Opowieści autora zapadają głęboko w duszę i pozostają w niej na długo. Cieszę się bardzo, że jeszcze kilka powieści autora przede mną i mam nadzieję, że każda następna dostarczy mi również niezapomnianych wrażeń.

Informacje dodatkowe o W pogoni za świetlikami:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-7505-652-5
Dodał/a opinię: Poczytajka

Zobacz opinie o książce W pogoni za świetlikami

Kup książkę W pogoni za świetlikami

Gdzie rzeka kończy swój bieg
Charles Martin 0
Okładka ksiązki - Gdzie rzeka kończy swój bieg

Nowa książka Charlesa Martina, zwycięzcy konkursu "Najlepsza książka na lato wortalu Granice.pl", za książkę "Kiedy płaczą świerszcze". Doss - znajdujący...

Otuleni deszczem
Charles Martin0
Okładka ksiązki - Otuleni deszczem

Tucker kochał tylko trzy osoby: przyrodniego brata Mutta, towarzyszkę dziecięcych zabaw Katie oraz opiekunkę, o której mówił mama Ella. I...