Wczorajsza róża

KAMIENNE SERCA

W 2018 roku nakładem Wydawnictwa Novae Res ukazała się powieść „Wczorajsza róża”, której autorką jest Daria Rajda. Powieść obyczajowa, która skrywa mnóstwo niespodzianek.

Magda to młoda kobieta, która cierpi po rozstaniu z ukochanym. Jest silna, poukładana i wie czego w życiu chce. Jej świat zawalił się, gdy partner zdradził ją z inną. Krzysiek stanowi uosobienie tego, czego Magda w mężczyznach nie cierpi : jest aroganckim kobieciarzem pozbawionym wszelkich skrupułów. Wydaje się rzeczą oczywistą, że tych dwoje nigdy nic nie połączy. A jednak życie pisze przedziwne scenariusze. Za sprawą zaskakującego przypadku losy tych dwojga połączą się. Co z tego wyniknie?

„Wczorajsza róża” jest debiutem Darii Rajdy. I to debiutem niezwykle udanym. Bazując na dość schematycznej relacji pisarce udało się stworzyć powieść, która zdecydowanie wyróżnia się na tle książek tego gatunku. Nie jest typową powieścią obyczajową. Daria Rajda wplotła w motyw relacji seksualno - uczuciowej całą gamę wątków, które stanowią urozmaicenie tej opowieści i sprawiają, że jest to książka pod wieloma względami wyjątkowa. Romans, sensacja, a do tego niezwykle sprawna i przekonująca analiza psychologiczna postaci. Nie jest łatwo skonstruować tak wielowątkową i nieszablonową opowieść i nie pogubić się w ciągu fabularnym. Tymczasem młoda autorka poradziła sobie wyśmienicie. Niezykle podoba mi się punkt wyjścia tej historii i to, jak ewoluuje ona bazując na zbiegach okoliczności i zaskakujących wydrzeniach. Ktoś czytając mój bardzo skrócony opis fabuły, mógłby pomyśleć, że jest to kolejna, sztampowa opowiastka mieląca zagadnienie „od miłości do nienawiści”. Otóż nie, mimo iż podobny schemat jest tu widoczny. W literaturze jednak nie ma trendów, które nie bazowałyby na tym, co już kiedyś było. Sztuka polega na tym, by z istniejących wzorców stworzyć coś swojego i wyjątkowego. Relacja Magdy i Krzyśka, która rozpoczyna się zabawnie, bezlitośnie biegnie ku coraz tragiczniejszym zdarzeniom. Niebywałe jest to jak z pozornie lekkiej historii autorce udało się wykreować mocny i pełen napięcia dramat.

Tym, co przykuwa uwagę są na pewno postaci. Daria Rajda zbudowała bohaterów pogmatwanych i interesujących. Mogą się podobać, mogą wzbudzać emocje. Są dobrze przemyślani i mocno rozbudowani, a dzięki temu zdają się być prawdziwi. Losy jakie nakresliła im autorka nie są usłane różami. W tej powieści dzieje się tak wiele, że nie sposób nie wsiąknąć w nią. To jedna z tych książek, które czyta się nie tylko umysłem, ale i ciałem. Nieoczekiwane zwroty akcji, tragedie i narastające napięcie potrafią zaprzeć dech w piersi. Świetnie napisana jest ta powieść. Jednocześnie lekko, ale i głęboko poruszająco. Wiarygodne postaci i wątki, które są sporym zaskoczeniem to bardzo mocne zalety tej książki. Pisarka pomieszała różne style, dodała do tego dwoje, skrajnie odmiennych ludzi, dorzuciła odrobinę łez, goryczy i zawiści, a na koniec wstrząsnęła kryminalną intrygą. I wyszło jej to przebojowo. „Wczorajsza róża” to powieść, przy której nie można się nudzić. Intryguje i wciąga. Gwarantuje szereg przeżyć i nie brakuje w niej smutku i rozpaczy. Jest tak jak lubię : nie za słodko i nie nazbyt kolorowo. Jest autentycznie, a to głęboko cenię.

Jest coś czarującego i uwodzącego w opowieści o ludziach, którzy nigdy nie powinni się spotkać. Nie powinni niczego razem tworzyć. Nie powinni wkraczać na tę samą ścieżkę. Tymczasem los, ten żartowniś, splata ich losy, wrzuca w sieć kłamstwa, ale i krótkich chwil radości. Rysuje im przyszłość, która nie daje nadziei. Piękna jest ta historia. Bardzo głęboka i wstrząsająca. Naturalnie i bardzo szczerze autorka opowiada nam o tym czego tak bardzo się boimy. O zdradzie, nienawiści i kłamstwie. Zabiera nas w podróż, która dostarcza mocy wrażeń, a także pozwala nam zadumać się nad tym, jak przewrotne potrafi być życie. Daria Rajda kupiła mnie tą książką. Zawsze do tego typu powieści podchodzę z pewnym lękiem. Boję się, że zabraknie kreatywności, polotu i pomysłu. Tu niczego nie zabrakło. Dostałam wszystko, a nawet więcej. „Wczorajsza róża” to przejmująca powieść, którą na pewno powinni przeczytać miłośnicy historii miłosnych. Miejscami zabawna, miejscami bardzo smutna. Dobrze skomponowana i poruszająca wyobraźnię. Ci zaś, którzy niekoniecznie odnajdują się w tego typu książkach i, podobnie jak ja, sięgają po powiesci obyczajowe rzadko będą zadowoleni, ponieważ ta książka to gwarant emocji. Początkującej pisarce udało się namalować przepiękną literacką balladę o tym, co jest w życiu najważniejsze, o stracie i lęku. Jest coś magicznego w tej historii. Daleko jej do banału za to bardzo blisko do świetności. Bardzo mądra i pełna barw opowieść. Dojrzała i pełna niepowtarzalnego uroku. Bardzo przekonujący debiut, który daje nadzieję, że kolejne książki Rajdy będą jeszcze lepsze. Poprzeczka została postawiona wysoko, ale wierzę w to, że jeśli ktoś potrafi tak emocjonalnie i ze swadą opowiadać historie, zaskoczy mnie jeszcze nie jeden raz. Diabelska ocena to 5. Diabeł gorąco poleca

Informacje dodatkowe o Wczorajsza róża:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2018-09-19
ISBN: 978-83-8147-056-8
Język oryginału: Polska
Dodał/a opinię: chico6401

Zobacz opinie o książce Wczorajsza róża

Kup książkę Wczorajsza róża

Chcę ci zaufać
Daria Rajda 0
Okładka ksiązki - Chcę ci zaufać

Co byś zrobiła, gdyby mąż wyznał Ci zdradę tuż po tym, gdy uprawiał z Tobą seks? Natalia, pomimo późnej pory, postanawia odwiedzić przyjaciółkę, jednak...