Wyśnione życie

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Kobiecego miałam ogromną przyjemność zapoznać się z debiutancką powieścią amerykańskiej autorki Cynthii Swanson. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej historii, w której rzeczywiście nic nie jest takie, jakim się wydaje. Od samego początku autorka umiejętnie i płynnie przeplata ze sobą dwie alternatywne rzeczywistości, w których uczestniczymy i które poznajemy ze szczegółami. Akcja na tyle mocno nas pochłania, że w pewnym momencie sami sobie zadajemy pytanie, co jest prawdą i co się tak naprawdę wydarzyło.

Dwie przyjaciółki ze szkolnych lat, stare panny, czy raczej singielki – Kitty Miller i Frieda Green prowadzą swoją wymarzoną księgarnię w Denver w stanie Colorado. Obie uważają swoje życie za perfekcyjne i są z niego zadowolone. Jest początek lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku – czasy względnego spokoju, ale też rozwoju i wzrostu gospodarczego, zapewniającego Amerykanom dobrobyt. Niestety przyszłość małej, klimatycznej księgarenki o nazwie „Dwie Siostry” mieszczącej się z dala od tłumnie i chętnie odwiedzanych centrów handlowych wisi na włosku. Niewiele osób tu zagląda, po tym jak skasowano linię tramwajową, a duże, konkurencyjne sklepy przeniesiono na przedmieścia. Aby utrzymać sklep potrzebne są radykalne zmiany i nowe pomysły na przyszłość.

Tymczasem Kitty zaczyna miewać dość niezwykłe, ale bardzo realistyczne i sugestywne sny dotyczące jej własnego życia, które splatają się w zupełnie odmienną, alternatywną rzeczywistość. I oto poznajemy Katharyn Andersson – żonę Larsa i matkę trojaczków – Mitcha, Missy i autystycznego Michaela. Kobieta żyje na dość wysokim poziomie, mieszka w ładnym, przytulnym domu, zajmuje się dziećmi i stara się sprostać obowiązkom Pani Domu. Opieka nad chorym synem przysparza jej sporo trudności, na szczęście w każdej niemal sytuacji może liczyć na pomoc męża i gosposi.

Dwa równolegle przedstawione światy przeplatają się ze sobą, dając nam możliwość uczestniczenia w zupełnie odmiennych wydarzeniach. Autorka niczym wykwalifikowany przewodnik prowadzi czytelnika przez meandry losów bohaterki. Coraz częściej jawa miesza się ze snem, ale przez cały czas mamy możliwość rozgraniczenia tych dwóch odrębnych płaszczyzn, na których rozgrywają się zupełnie różne wydarzenia.

Pozostaję pod ogromnym wrażeniem tej powieści. Dlaczego?…
Uwielbiam nieoczywiste historie, które są w stanie mnie zaskoczyć lub wprawić w zdumienie. Mam słabość do wszelkich opowieści, gdzie w fabule przewijają się książki, księgarnie, biblioteki czy antykwariaty. Lubię wyrazistych bohaterów, którzy wiedzą, czego chcą od życia. Doceniam dobrze napisane powieści, które w jakiś sposób wyróżniają się od całej reszty książek i… zawsze jestem bardzo ciekawa debiutów literackich. A powieść Cynthii Swanson to bardzo dojrzały, intrygujący i wprawiający w zdumienie debiut – książka, którą mogłabym przeczytać kilkakrotnie i jestem pewna, że za każdym razem znalazłabym w niej coś nowego. Te wszystkie powody sprawiają, że umieściłam „Wyśnione życie” na liście moich ulubionych lektur.

Jeśli przechodząc gdzieś koło księgarni spotkacie powieść Cynthii Swanson nie wahajcie się długo. Naprawdę jest to książka, której warto poświecić czas i uwagę. Nie będziecie żałować!

Na zakończenie warto wspomnieć, że powieść niebawem wejdzie na ekrany, a w głównej roli zobaczymy Julię Roberts.

Informacje dodatkowe o Wyśnione życie:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2018-03-16
Tytuł oryginału: The Bookseller: A Novel
Dodał/a opinię: Poczytajka

Zobacz opinie o książce Wyśnione życie

Kup książkę Wyśnione życie

Szklany las
Cynthia Swanson0
Okładka ksiązki - Szklany las

Tajemnica rodziny Glassów Wisconsin, lata 60. Angie Glass ma dwadzieścia jeden lat i wiedzie szczęśliwe, spokojne życie z kochającym mężem Paulem...